IICII IQIJCI VLILIUI M-l I I V/ 8 UEILIGHEID; je hoeft er de krant maar op na te slaan om te weten dat dit onderwerp leeft In onze samenleving. Steeds meer mensen zijn bezorgd over onbehoorlijk of agressief gedrag, dat almaar lijkt toe te nemen. En misschien merk jij er ook wat van in jouw winkel. De kans bestaat dat je te maken krijgt met scheldpartijen, winkeldiefstal en vervelend gedrag van sommige klanten. Onze winkels staan dicht bij de klant en dus midden In de wijk. Dat maakt dat veiligheid niet alleen een zaak is van Ahold, maar ook van andere partijen. Daarom zoekt Ahold samen met overheden en andere organisaties naar oplossingen om de veiligheid in en rond onze winkels te vergroten. Ahold neemt veiligheid serieus. Om veilig werken en winkelen op peil te houden, nemen we ook zelf veel maatregelen. Dat gaat verder dan de bekende anti- diefstalpoortjes en beveiligingscamera's. En ook veel verder dan onze winkeldeur. Lees maar... 'Ik dacht alleen maar aan onze veiligheid' 'Praten is erg belangrijk' Samen sterk! Je kunt nóg zo je best doen om je winkel veilig te maken, als de omgeving onveilig is, heb je daar toch last van. 'Daarom stoppen onze maatregelen niet bij de winkeldeur', vertelt Chris van Zwam van de Dienst Beveiliging Ahold (DBA). Als deelnemer in het Overleg Platform Stedelijke Vernieuwing (OPS) heeft Albert Heijn samen met overheden, woningcorporaties, uitzendbureaus en andere organisaties het initiatief genomen voor zogenaamde lokale veiligheidsnetwerken in een aantal grote steden, zoals Enschede en Rotterdam. Chris, nauw betrokken bij het Rotterdamse project: 'Wij pleiten voor een gezamenlijk aanpak om de veiligheid in en rond onze winkel te vergroten. DBA zoekt, met name in de grote steden waar de onveilig heidsproblematiek het grootst is, samenwerking met gemeente, politie en justitie. Als leidraad wordt gebruik gemaakt van het OPS-handboek 'Veiligheid in de wijk'. Elke partij draagt bij zo'n gezamenlijke aanpak z'n steentje bij aan een veilige buurt. De politie zorgt bijvoorbeeld voor meer blauw in winkelcentra, de gemeente voor de aanpak van mensen die overlast veroorzaken. En rommel, vuil, voor de deur trekt ook sneller rommel aan. Daarom adviseren wij winkeliers: houd je eigen straatje schoon!' De gebeurtenis: Albert Heijn-medewerksfer Petra was geld aan het tellen met een collega, toen er hard op de deur werd ge bonsd. 'In eerste instantie dachten we aan een flauwe grap, het was namelijk vlak voor Sinterklaas. Maar het was zeker geen grap, toen er twee gewapende mannen binnenkwamen. Wat ik dacht? Terwijl ik normaal niet op m'n mondje gevallen ben, dacht ik nu alleen maar aan onze veiligheid. We hebben het geld dus gegeven. Toevallig had ik vóór de overval net een hulplijn aan de telefoon; in mijn schrik had ik de hoorn laten bungelen. Zij hadden DBA gealarmeerd. Die eerste opvang, ook van mijn supermarktmanager, was goed. En de dagen en weken erna heb ik veel ge praat, met collega's en met de Personeelsconsulent Na zorg. De volgende dag ben ik teruggegaan. Niet dat ik gewerkt heb, maar ik was er. Had ik dat niet meteen gedaan, dan zat ik nu thuis, denk ik. Onlangs ben ik zelfs naar het proces geweest en heb ik de over vallers gezien. Sommige collega's raadden het me af. Maar het was een goede zet. Ik kan het hoofdstuk nu afsluiten.' Opvang en nazorg Wat de één a!s een incident beschouwt, kan voor een ander een traumatische gebeurtenis zijn, weet Irene Swart, Perso neelsconsulent Nazorg van Albert Heijn. 'Medewerkers die met agressief gedrag in de winkel te maken krijgen, schrikken vaak ontzettend. Een overval en agressief gedrag zijn heel bedreigend; dat gaat de meeste mensen niet in de koude kleren zitten.' De eerste opvang gebeurt door de supermarktmanager, clustermanagement en DBA. De nazorg, Irenes taak, start de dag ema. 'Dan komen de verhalen. Of niet; de één praat makkelijker dan de ander. Maar uiteindelijk is praten voor het verwerkingsproces erg belangrijk. Dat kan individueel, groepsgewijs, maar natuurlijk ook thuis of met vrienden. Als het nodig is, schakel ik het Instituut voor Psychotrauma in, waardoor ik ook ben opge leid. Ik adviseer vaak om zo snel mogelijk weer naar het werk te gaan, al is het maar voor een kopje koffie. En meestal ga ik vroeger of later met de betrokkene(n) naar de plek waar het is gebeurd. Maar ik kijk altijd per persoon wat nodig is en wanneer. Want iedereen verwerkt zo'n gebeurtenis toch op z'n eigen manier en in z'n eigen tempo.' Veiligheid is een zaak van iedereen. Daarom moeten winkels, gemeenten en de landelijke overheid hun krachten bundelen om winkels en hun omgeving veiliger te maken. Dat vindt het PlatformDetail- handel.nl, een samenwer kingsverband van de Nationale Winkelraad van MKB Nederland (NWR) en vertegenwoordigers van het grootwinkelbedrijf, de Raad Nederlandse Detail handel (RND). En dat was ook de belangrijkste bood schap van de bijeenkomst Veilig werken en winkelen, die het Platform op 6 sep tember jl. in Den Haag or ganiseerde. Sprekers waren onder anderen Jan Andreae, lid van de Raad van Bestuur van Ahold, Wim Deetman, burgemeester van Den Haag en voorzitter van de Vereniging van Nederland se Gemeenten, en minister Benk Korthals van Justitie. Een paar concrete actie punten van het Platform: een landelijke aanpak en afhandeling van winkel diefstal - de meest voorko mende vorm van winkel- criminaliteit -, een doeltreffender aanpak van overvallen en een speciaal veiligheidsloket in elke gemeente, waar winkeliers terecht kunnen met hun veiligheidsvragen.

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 8