In november uitbreiding naar Slowakije Ahold in ICA/Hakon in zee met Dansk Supermarked Barbie en brood bij Giant Dubbelovername in The States Toys R Us op proef in Giant-supermarkt Take-out Bomprego koopt vijf hypermarkten Tom den Hertog (54) heeft een kleurrijke carrière bin nen Ahold. Via Albert Heijn, Grootverbruik Ahold en Tops in Thailand is hij nu in Brazilië terechtgekomen. Daar is hij directeur van Ahold's keten Bomprego. Tom doet deze maand verslag vanuit Brazilië. 'Toen God de aarde schiep en bezig was met Brazilië keek zijn Zoon toe hoe er erts in de grond werd gestopt, hoe er vele bomen werden geplant, hoe er prachtige rivieren met veel vis werden ge maakt, hoe er edelmetalen wer den ingebracht en Hij vroeg, Here is dit niet wat veel van het goede voor slechts één land?' Zo begint een verhaal in een boek over Brazilië, geschreven door een be kende Braziliaan. De Vader zei toen: "Wacht maar tot je ziet wat voor mensen ik er laat wonen". Dit geeft goed de aangename hoeveelheid zelfspot weer van de Brazilianen. Brazilianen, onze medewerkers en jouw collega's dus, zijn niet zoals in de aanhef geschetst wordt, althans ik heb hier nog niets van gezien, maar het zijn wel mensen die van leven houden, van dansen en feestvie ren. Dansen in Brazilië is wat Karaoke is in Azië. Iedereen doet het en ik ben er weer niet goed in, net als in Azië met zingen. Wat maakt Bomprego zo speciaal bij de Nordestinos, de tukkers van Brazilië? Dat is zeker de be trouwbaarheid die het bedrijf door de jaren heeft opgebouwd. In het Portugees is de uitdruk king: "Fazer compras" (inkopen doen) synoniem met "fazer Bomprego" (naar Bomprego gaan). Bomprego doet dan ook een aantal zaken extra voor zijn klanten. 'Bomprego com clientes' is een benaming voor een dag en soms zelfs twee dagen waarin klanten, tegen betaling, een door Bomprego georganiseerde huis houdbeurs bezoeken, waarbij ze in de ochtend en op een deel van de middag vergast worden op veelal humoristische presentaties over serieuze onderwerpen op huishoudelijk, economisch en gezondheidsgebied. Met optre dens van artiesten, waarbij ieder een, en dat zijn dan duizenden mensen in de zaal, alle liedjes luid meezingt. Daarnaast is er de beurs met stands van leveran ciers, die nieuwe producten laten proeven, voorlichting geven over behandeling van producten en kookinstructie geven. De op brengst van de toegangsbewijzen gaat naar een goed doel. Ahold Flitsen september 2001 Ahold's Amerikaanse supermarktketen Giant-Landover doet er alles aan om het ook de jongste klanten naar de zin te maken. Zoals nu: een proef met Toys R Us-afdelin- gen in vier Giants. Toys R Us is een grote Amerikaanse speelgoedketen, die ook in Nederland vestigingen heeft. In de Verenigde Staten vragen klanten steeds meer om service in hun supermarkt. Vaak moeten de Amerikaanse klan ten ver rijden om hun bood schappen te doen. Dan is het wel zo handig om zoveel mo gelijk inkopen te doen in één winkel. Giant biedt de klanten in veel van zijn supermarkten al apotheken, filialen van Ame rikaanse banken, koffiebars en take-out food. Dat laatste kun je het beste vergelijken met de maaltijden die in een aantal Albert Heijn-super- marlcten vers worden bereid. Je kunt dus nu bij Giant naast brood, bier en biefstuk ook shoppen voor de nieuwste Barbie. gaat goed met de leidende internet- kruidenier aan de Amerikaanse Oostkust. Peapod werkt nauw sa men metAhold-supermarktketens Stop Shop en Giant-Landover. Vooral in de stedelijke gebieden is het bedrijf succesvol. Daar wonen zo'n 120.000 internetklanten. In 2000 kocht Ahold al 58% van de aandelen Peapod. Bomprego, Aholds Braziliaanse super- en hypermarktketen heeft vijf hyper- markten gekocht van Carrefour. De hypermarkten liggen allemaal in het Noord-Oosten van Brazilië en zijn gemiddeld zo'n 4.000 mJ groot. Rond deze tijd zijn de vijf hyper markten al omgebouwd naar Bomhypers. Ahold-bod op aandelen Peapod afgerond Ahold heeft het bod afgerond op alle aandelen Peapod, die nog niet in Zaanse handen waren. Want het Groot overnamenieuws van Ahold aan het einde van de middag op 4 september. Een dubbelklapper, want Ahold kocht in één keer twee voor aanstaande Amerikaanse be drijven: Alliant Foodservice en Bruno's Supermarkets. Beide bedrijven passen prima bij Ahold. Goed geleide bedrij ven, waar we veel kennis en ervaring mee kunnen uitwis selen. Ahold verwacht dat de overnames aan het eind van het eerste kwartaal van 2002 zal zijn afgerond. Zoals ge bruikelijk is, moeten ook de Amerikaanse mededingings autoriteiten hun goedkeuring verlenen aan de beide overna mes. Ahold zal voor de beide aan kopen 2,7 miljard, zeg maar zo'n 6,6 miljard. Dat is een groot bedrag. En daarom zal Ahold nieuwe aandelen gaan uitgeven. Tegelijkertijd met het bekendmaken van de overname is ook de inschrij ving voor de nieuwe aandelen bij de banken gestart. Meer nieuws over Alliant Foodservice en Bruno's Super- markets vind je op pagina 14 Dat Ahold uit wil breiden naar Slowakije is niet nieuw. Maar dat we de grens tussen Tsjechië en Slowakije in no vember daadwerkelijk zullen passeren is wel nieuw. Ahold verwacht binnen een jaar tien winkels te zullen ope nen. Acht compacte Hyperno- va-hypers van ongeveer 3.500 m2 en twee grote Hypernova's van ongeveer 8.000 m2. Veel kennis en ervaring wordt naar Slowakije meegenomen vanuit buurland Tsjechië. Daar is Ahold marktleider met 152 Albert-supermark- ten, 6 Hypernova-hypers en 26 Hypernova compact-hypers. Ahold opende in 1991 de eer ste winkel in wat toen nog Tsjecho-Slowakije was en be haalde in dat jaar een omzet van Euro 12 miljoen. Tien jaar later, in 2000, was die omzet gegroeid naar Euro 598 miljoen. Een belangrijke reden van dat succes is dat een groot deel van het assorti ment uit Tsjechië zelf komt. De Tsjechen hebben een uit gesproken voorkeur voor pro ducten uit eigen land. Ahold en zijn Scandinavisch partner ICA gaan samen met het Deense Dansk Supermarked in een nieuw op te richten joint venture winkelformules ontwikkelen in Noorwegen en Zweden. Dansk Supermarked heeft in Noorwegen en Zwe den twee ketens: de Netto-dis- countwinkels en Bilka-hyper- markten. Deze winkelketens vullen perfect de winkelfor mules van ICA in Zweden en Hakon in Noorwegen aan. Dansk heeft veel ervaring met discount- en hypermarktfor- mats. Ahold heeft samen met partner ICA/Hakon 3.600 winkels in Zwe den, Noorwegen, Denemarken en de Baltische republiken. Ahold-president Cees van der Hoeven nam ook en kijkje op de Toys R Us-afdeling bij Giant

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 7