van boven naar benedenT van voren naar achteren Ahold Flitsen september 2001 Nieuwe communicatie-aanpak Albert Heijn: geheel Albert Heijn heeft z'n communicatie-aanpak flink veranderd. Weg dagbladadvertentie, hallo Alledag en hallo Arjan Ederveen, Emile Ratelband en Theo van Gogh. Bekende Ne derlanders trekken de tv-spots van AH. Van uit hun keuken. Veel communicatie moet ook gebeuren door de pratende winkel. Die moet klanten op banieren, plafondhangers en schapkaarten meer vertellen en zorgen voor meer emotie. De ins en outs en de diepere gedachten hoorden de supermarktmanagers eind augustus al van commercieel directeur Tom Heidman. Nu in Flitsen, een samenvat tingvan zijn verhaal. schappen: Bewust Smakelijk, waaronder Biologisch valt en bijvoorbeeld ook vegetarisch. Genieten Verwennen, dat noem ik wel eens het DNA van AH. Snel Smakelijk, dat is bij voorbeeld Koken Stomen en Gemak rondom de keuken, non food producten zoals Wedg wood, Kristal en Koken Wo nen. Bewust Smakelijk was de eerste, afgetrapt door Arjan Ederveen in de tv-spot met de prei, opgenomen in de keuken van zijn vakantiehuisje. Daarin claimen we heel duidelijk onze leidende positie in biologische producten. Ook met die vier sterke punten gaan we op her haling. Ze komen keer op keer terug op tv, op de radio, in Aller- Hande, Alledag en in de winkel.' 'Een andere reden was dat we te weinig gebruik maak ten van onze winkel als commu nicatiekanaal. Heel simpel: we hebben 5.8 miljoen klanten die gemiddeld 2.8 keer per week ongeveer een half uur in onze winkels rondlopen. Dat is er ge woon. Daarom hebben we het accent in de communicatie veel nadrukkelijker in de winkel ge legd. De pratende winkel moet ons vakmanschap laten zien en voor emotie zorgen. Want dat was er wel een beetje uit. We zijn de laatste jaren behoorlijk verzakelijkt. Maar de klant geeft niks om omzetcijfers, die wil ge prikkeld worden en verleid. Die 'In onze nieuwe com municatie-aanpak grijpt alles meer dan ooit in elkaar. Hiervoor had AllerHande een thema, hadden we een eigen weekboodschap in de krant, was er een 'Wat eten we van daag?' die ook weer op zichzelf stond. Nu zijn dat allemaal stuk jes in een groter geheel. Als we op tv iets doen met Biologisch doet AllerHande dat ook en is 'Wat eten we vandaag?' ook Bio logisch. Het beeld van de 7V- topper, de actieaanbieding, is de poster voor het swingbord en vind je ook achterop Alledag, onze nieuwe huis-aan-huis fol der. We gaan veel meer op de herhaling, want dat is toch de kracht van reclame. Met onze tv- spots zetten we zwaar in op de grote thema's.' 'Er waren veel redenen om te veranderen. En die veran dering zit niet alleen in het stop pen met de advertentie in de krant en het starten met huis- aan-huis verspreiden van Alle dag. Een belangrijke reden was ook dat we onze sterke punten en onze acties te weinig clai men. Ik bedoel, we deden met onze krantenadvertentie 52 hoofdboodschappen per jaar. Daar bouw je moeilijk een merk omheen. Dat is veel te versnip perd. Nu hebben we dat terug gebracht tot vier hoofdbood- vrijuit de colafles aan je mond zetten. En Albert Heijn is thuis in die keuken, in iedere keuken. De culinaire keuken, de bewus te keuken, de snelle keuken.' 'Misschien is het mooiste voorbeeld van dichter bij de klant komen wel Alledag. Daarmee komen we daadwerkelijk in de brievenbus. We hebben Alledag getest in het Zuiden van het land. Wat je ziet is dat het boekje wordt be waard. Een groot voordeel na tuurlijk ten opzichte van de krant, die de volgende dag al in de papierbak ligt. Mensen ne men Alledag ook mee naar de winkel. Het is het nieuwe bood schappenlijstje. Natuurlijk vin den we met Alledag het wiel niet uit. We rollen in de bus met alle andere folders. Maar uit onder zoek is wel gebleken dat we - zelfs als we alle mensen met een 'Nee'-sticker' op hun deur en de mensen die nooit in die stapel reclamefolders kijken er- aftrekken - meer mensen berei ken dan met onze dagbladad vertentie. Als je het hele media bereik vergelijkt van het najaar 2000 met de verwachting voor het najaar 2001 dan is dat me diabereik nu 3,5 keer zo groot. Gemiddeld zal een beetje tv-kij- ker onze spot 435 keer per week voorbij zien komen.' 'Ook de website WWW.ah.nl en AllerHande hebben we in de nieuwe aanpak meegenomen. Je ziet de ingre diënten van de nieuwe commu nicatie-aanpak daar ook terug. De sfeer, de verhalen, de actie gerichtheid en de sterke punten van AH. Zoals gezegd: het is al lemaal één geheel. Wil je de nieuwe spot zien? Theo van Gogh doet Snel Smakelijk. Geweldig hè, dat al die mensen mee willen werken aan dat merk Albert Heijn.' sfeer brengen we nu met banie ren aan de schappen, en hori zontale banieren op de afdelin gen en in de toonbank. Maar we gaan verder, ledereen kent die foto van 'uw gastheer, onze su permarktmanager'. Het leek ons leuk om onze gastheren die nu wat formeel zijn gefotografeerd te portretteren in hun keuken, terwijl ze hun favoriete recept aan het koken zijn. Dat past toch veel meer bij de uitstraling die we willen hebben? Passie voor food, dat moet iedereen die bij ons werkt uitstralen. On ze nieuwe personeelswerving zit ook in die sfeer. Het is echt van boven naar beneden - van plafond tot schapkaart - en van voor naar achter - van de foto van de supermarktmanager tot de personeelswerving bij de counter - één geheel.' 'Dat versterkt onze identiteit. De klant moet zich ergens aan vast kunnen houden. Die binding, het 'mijn Appie'-gevoel, hebben we mak kelijker gemaakt, zoals gezegd door de hoofdboodschappen te clusteren en die telkens weer te vertellen en daarbij door dichter naar de klant te We hebben de keuken als we metafoor gekozen. In de keuken vindt het dagelijks leven in z'n volle glorie plaats. Daar eet de een snel een broodje om- dat-ie moet sporten, daar wordt de dag besproken, daar kun

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 6