'Voortdurend finetunen' Ronald van Zetten, Directeur Winkelorganisatie Albert Heijn over Pitstop: m.'jnj.nw SfüSSSBS Ahold Flitsen juni 2001 Het verschil tussen een retail er en een goede retailer; waar dat in zit. Het hele proces, klanten, medewerkers, pro ducten en logistiek, dus al die factoren waar de winkel op draait, moetje beheersen. Hoe beter je ze afstelt, op el kaar afstemt, hoe beter de prestatie. Vergelijk het met een racewagen: de coureur kan meestal behoorlijk rijden, maar wordt pas winnaar als hij voelt wat de wagen doet, dat kan vertalen naar de tech nici die met de gegevens het materiaal kunnen aanpassen. Goed luisteren naar elkaar; daar gaat het om.' Hoe gaat dat bij Albert Heijn? 'Toen ik hier binnenkwam werd ik aangenaam getroffen door de openheid, betrokken heid en het plezier waar mee alle me dewerkers met ons pro duct bezig zijn. Uit de winkelsystemen die worden gehanteerd blijkt op alle niveaus kennis en pro fessionaliteit. En er wordt écht geluisterd. Daarom is Al- bert Heijn een hele goede re tailer.' Vorig jaar arriveerde Ronald van Zetten als Directeur Winkelorganisatie bij Albert Heijn. De weg die hij aflegde liep via Unigro, DA-drogisten en Vendex-KBB. Zijn bestemming lijkt gevonden, hij heeft weerzin in food. 'Food is direct en dagelijks, daar houd ik van.' Een gesprek over coureurs en winnaars, de weg in de winkel en het belang van een pitstop. 'Service is een sterke pijler in ons onderscheidend vermogen' och werd het tijd voor een 'Klopt; als je wilt blijven win nen, moetje innoveren. Tij dens mijn 'rondjes' langs de winkels kwam ik erachter welke kant dat op moest en vooral welke eigen kracht we daarbij in gaan zetten. De for mule van AH klopt en ook op commercieel en logistiek ge bied is alles dik in orde. Bij Pitstop staan daarom de klant en de medewerker centraal. De klant heeft verwachtingen, wensen, zijn behoeften veran deren voortdurend. Onze me dewerkers moeten precies we ten wat de klant van hen verwacht, daarop inspelen, voortdurend finetunen.' Nog meer aandacht voor 'Service is een sterke pijler van ons onderscheidend ver mogen. Uit het klantentevre- denheidsonderzoek blijkt dat AH-medewerkers zonder uit zondering hoog scoren op dit punt. Die kracht moetje uit buiten. Pit stop is dan ook het moment waarop onze service letterlijk een gezicht krijgt. Iedere win kel krijgt een service-ambas sadeur; een medewerker met service in z'n bloed en die de vaardigheid bezit om dat over te brengen op zijn collega's en klanten.' at wil de klant? 'De huidige consument kiest voor snel, makkelijk en kwali teit. Gezond leven en eten vindt hij belangrijk, maar hij heeft geen tijd om daarvoor lang in de keuken te staan. Daarnaast wil hij weten wat hij koopt en uitgedaagd wor den om eens iets nieuws te proberen.' Hoe gaat Albert Heijn dat oncreet invullen 'In één weekend -dat van 30 juni- ondergaan alle AH-win- kels een facelift. De winkels worden ingedeeld naar ge- bruiksmomenten: ontbijtpro- ducten worden bij elkaar ge zet net als lunch-, snack- en maaltijdartikelen. We sluiten aan bij het feit dat steeds meer klanten een maaltijd uit componenten in plaats van ingrediënten samenstel len, hebben dus bijvoorbeeld veel kant-en-klare goed gevul de sauzen in het assortiment. Vers wordt nog belangrijker en we gaan meer biologische producten verkopen. Er komen impulstafels en duide lijk herkenba re actiedis plays en -straten waar mee we ons prijsimago aanscherpen. Non food zoals keukenartikelen en Home-Entertainment krijgt een prominentere plaats in het assortiment. behoefte op die gebieden ver vullen. Van uit het ge maksidee: zoveel moge lijk onder één dak aan bieden. Bovendien: tegen woordig verkoopt de video theek toch ook ijs, frisdrank en chips? Ik zie niet in waar om je dergelijke branches moet scheiden, dat is niet meer van deze tijd.' 'Voor een display die mooi en met visie is ingericht, val ik direct' kritisch. Ideeën en vragen over hoe het er straks uit moet gaan zien, kunnen ze kwijt via de Winkelhelpdesk. Twee keer per week worden die als 'tips trucs' beant woord door de regiegroep. Deze groep heeft rechtstreeks contact met de directiele den die Pit stop begeleiden.' imbouw van de winkels?! jbewust gekozen voor de| |ls het weekend van 30 juni 'Goed luisteren naar elkaar, daar gaat het om' ment toch eerder naar een 'Het ligt er helemaal aan wat hij nodig heeft. We hebben niet de pretentie keuken-, boeken of videospecialist te worden, maar willen wel de 'Natuurlijk. We wilden in ieder geval vlak vóór de zo mervakantie om, dan zijn de meeste medewerkers nog in huis. Veel van onze klanten gaan rond dat moment op va kantie. Als ze terugkomen moeten ze zich altijd weer even oriënteren in hun vertrouwde supermarkt, ook als deze niet zou worden gerestyled. Die heroriëntatie valt dan mooi samen met het vinden van de weg in de heringerichte win kel.' Hoe reageren de medewerkers Positief, ze zijn zich ervan be wust datje moet blijven ver anderen om de beste te blij ven. Ze zijn betrokken en aat het lukken in zo n korte 'Daar ben ik van overtuigd. Een pitstop moet snel en nauwkeurig worden uitge voerd. Albert Heijn kan dat. Het voordeel van een snelle overgang is tijdwinst. Tijd die geïnvesteerd kan worden in de begeleiding van klanten in de winkel. We blijven natuur lijk wel realistisch, zijn ons bewust van mogelijke knel punten. 700 winkels in één weekend ombouwen stelt be hoorlijke eisen aan de logis tiek. Je moet er niet aan den ken wat er gebeurt als een leverancier plotseling niet op tijd kan leveren.' at voor klant is Ronald van 'Ik doe graag boodschappen, veelal met mijn dochtertje. Als consument ben ik erg makkelijk te verleiden. Impul stafels en proefmomenten in de winkel zijn dus absoluut aan mij besteed. Voor een dis play die mooi en met visie is ingericht, val ik direct. Dan kom ik met veel meer thuis dan ik eigenlijk van plan was.'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 4