Aandeelhouders tevreden 'o o yi/ Deze maand AH Spaarrekening nu al succesvol product Tijdens vergadering in Scheveningen: Droge theorie taboe Veiligheid 25 namen Doorgroeien 58e jaargang nummer 4 juni Moderne wijnen uit de 'oude' wereld bij Gall Gall pag.3 Interview met Ronald van Zetten pag.4 Flitsen-reis naar Spanje pag.5 Campagne vakantie werk bij AH pag.9 AH-medewerkers tevredenheidsonder- zoek pag.10 Gastvrouwen bij De Tuinen pag. 11 Vleeswielrijders pag. 12 Op 7 juni maakte Ahold de resultaten van het eerste kwartaal 2001 be kend. De winst steeg in het eerste kwartaal met 50,6% naar Euro 346,6 miljoen. De omzet was in deze periode 65,9% hoger dan in hetzelfde kwartaal in 2000 en groeide naar Euro 18,2 miljard. Albert Heijn behaal de een uitstekende omzetgroei. 'Onze multi-channel strategie - meerdere verkoopkanalen heet dat in gewoon Neder lands - met verschillende winkelformules, foodservice en thuisservice functioneert voortreffelijk', aldus Van der Hoeven, die zei een lijstje te hebben met 25 namen van be drijven die ooit nog tot de Ahold-familie moeten gaan behoren. In de komende maanden echter is de kans op een grote acquisitie klein. Een aandeelhoudersvergade ring van Ahold is niet com pleet als de Nederlandse werkmaatschappijen geen acte de présence geven. Etos, DeliXL, Gall Gall hadden stands ingericht en bij Albert Heijn konden de aandeelhou ders zelfs terecht voor een lekkere, warme snack. 150.000 spaarders Een samenwerking tussen Albert Heijn en Aegon resulteerde begin dit jaar in de AH Spaarrekening. Een half jaar verder is de AH Geldzaken-zuil al niet meer uit het winkelbeeld weg te denken. 150.000 klanten hebben inmiddels een AH Spaarreke ning geopend. Commercieel Manager AH Geldzaken Wouter Meijerink noemt dit een fantastisch resultaat. Flitsen vroeg hem naar het geheim achter het succes 150.000 spaarders in een half jaar tijd: hoe verklaar je dat? 'Door een gedegen voorbereiding, het enthousiasme van de winkels en medewerkers bij de introductie en het feit dat het veel klanten aanspreekt om ongemerkt te spa ren. Daarnaast is de informatie voorziening erg goed opgepakt door de winkels. Uit onderzoek blijkt dat 94% van onze klanten de AH Spaarrekening kent, 70% geeft aan de folder en instore communi catie als informatiebronnen te heb ben gebruikt. Welke redenen noemen klanten om via de AH Spaarrekening te sparen? Het gaat ongemerkt, makkelijk en het is leuk. Bonuskorting en statie geld bijschrijven en afronden naar vijf hele guldens zijn de populair ste manieren. Gemiddeld heeft men nu al tussen de f 300,- en f 500,- op de rekening staan. En dat in slechts vier maanden tijd! Tevreden? Meer dan tevreden! Klanten geven de AH Spaarrekening een 7,5 als rapportcijfer en dat is mooi. Toch gaan we niet zelfvoldaan achter over leunen. We willen dat nog meer klanten -onder anderen de zegelspaarders- voor het product kiezen. Zo gaan we nog vóór de zo mer onze zegelspaarders vertellen dat ze nu zonder plakken via de spaarrekening kunnen sparen; uit marktonderzoek blijkt namelijk dat ze dit nog niet weten. Een goede gelegenheid voor de medewerkers om ze op dit gemak te wijzen! Op 9 mei werd in het Circustheater in Scheveningen de jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders van Ahold gehouden. In zijn speech toonde Ahold president Van der Hoeven zich enthousiast: 'Het jaar 2000 was voor Ahold het 13e opeenvolgende jaar waarin de netto winst sterk is gegroeid.' Hij nam de ruim 1.200 aandeelhouders mee met zijn 'rondje over de Ahold-wereld' en eindigde in Nederland waar Albert Heijn volgens zijn zeggen een prima prestatie leverde. De opleiding is opgebouwd in modules, die één of twee da gen duren. Er zijn drie deel gebieden: Klantwaardering, Vaste onderdelen op de verga dering zijn het goedkeuren door de aandeelhouders van de jaarrekening en het divi- dendvoorstel. Deze keer stond ook de toetreding tot de Raad van Bestuur van Bill Grize, directeur van Stop Shop, en Jim Miller, directeur van U.S. Foodservice, op de agenda. Zoals gewoonlijk konden de aandeelhouders vragen stel len aan de Raad van Bestuur. Over de toenemende crimina liteit, ook tegen winkels, werd dan ook een vraag gesteld. Volgens Van der Hoeven hebben veiligheid voor klanten en medewerkers een zeer hoge prioriteit bij Ahold. Reden waarom Aliold nauw wil blijven samenwer ken met de overheid en de politie, vooral lokaal. Die sa menwerking moet in de toe komst steeds hechter worden om gezamenlijk de veiligheid voor de medewerker en na tuurlijk de klant te vergroten. Ahold maakte op de aandeel houdersvergadering ook de omzet over het eerste kwar taal 2001 bekend. Vooral door een aantal overnames (o.a. U.S Foodservice, Superdiplo en ICA) steeg de omzet met 65,9% naar 18,2 miljard euro. mogelijk inspelen op de be hoeftes van de medewerkers. Daarin past ook een eventu eel individueel opleidings plan, dat naar aanleiding van het jaarlijkse beoordelingsge sprek wordt opgesteld. Janne- ke: 'Dat biedt je de mogelijk heid door te groeien binnen de organisatie, iets wat veel medewerkers een aantrekke lijk idee vinden'. Een succesvolle, eigen winkelformule en nu ook een eigen opleidingsinsti tuut. Sinds 2 mei kunnen medewerkers van Etos-winkels bij de Etos Acade mie terecht voor vakkundige trainingen op het gebied van kennis, gedrag en vaardigheden op de winkelvloer. 'Opleidingen bestonden er al bij Etos', vertelt Janneke Keu- ning, projectleider Etos Aca demie. 'Maar met de Etos Aca demie pakken we het echt professioneel aan. Zo beschik ken we over vakkundige trai ners van het regionaal Oplei dingen Centrum (ROC) De zomerlanden in .Amersfoort. De landelijk erkende certifi caten die je op de Etos Acade mie haalt, kun je bovendien bij het ROC aanvullen tot een volwaardig MBO-diploma. Daarnaast hebben we nu een eigen, vaste locatie in hartje Amersfoort, waar telkens tien tot twaalf cursisten een trai ning kunnen volgen.' Beheer Organisatie en Per soneelsmanagement. Elk ge bied bestaat uit meerdere mo dules. 'Watje leert, kun je di rect toepassen in je dagelijkse werk. Natuurlijk geven we ook een stuk kennis mee, maar droge theorie is taboe in de opleiding', vindt Janneke. De Etos Academie wil zo goed Win een T rugzak met vakantie spullen! Pagina NIEUWSBLAD VOOR MEDEWERKERS VAN KONINKLIJKE AHOLD NV

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 1