'Het Atoom bevalt uitstekend' w rotvraag 'De klant voelt zich echt klant' Ahold Flitsen juni 2001 11 Nieuw kassameubel bij Albert Heijn Staand en zittend Driedimensionaal Sneller scannen Gastvrouwen bij De Tuinen groot succes Vakantieplannen Training on the job Een aantal AH-filialen werkt inmiddels met Het Atoom het nieuwe kassa meubel dat de komende tijd geleidelijk zal wor den ingevoerd in alle winkels van Albert Heijn. De andere filialen zullen de komende tijd over gaan op het Atoom. Want dat is de naam van het nieuwe flexibele meubel. De mensen van Store Deve lopment hebben met het Atoom een prachtig kassa meubel afgeleverd. Het meu bel heeft deze naam omdat het, net als een atoom, is op gebouwd uit verschillende elementen. Je kunt het in af meting variëren waardoor het in iedere winkel past. Het hart van de kassa is het ge deelte waar gewerkt wordt. Uiteraard moest dat ergono misch verantwoord zijn. Om dat zo goed mogelijk te reali seren, heeft Store Develop ment in de ontwikkelfase nauwlettend naar onze kassa medewerkers geluisterd. Een groot voordeel van het nieuwe meubel is datje er zo wel staand als zittend in kunt Het nieuwe kassameubel is een ergonomisch verantwoord, flexibel stuk winkelinrichting werken, net watje zelf prettig vindt. Ook is de stoel niet zo maar een stoel, maar een kantelbare zitting die je rug ontziet en meer bewegings vrijheid biedt. Dit laatste is heel belangrijk om eventuele lichamelijke klachten te voor komen. Het scannen van boodschap pen in de 'oude' situatie ge beurde door de streepjescode naar de scanner toe te draai en. De scanner in het nieuwe meubel pakt een driedimen sionaal vak waarbinnen de streepjescode van bijna alle kanten wordt gelezen. Daar door hoeven kassamedewer kers veel minder draaibewe- gingen met hun polsen te maken. Een forse verbetering. Je moet niet alleen prettig kunnen werken met het nieu we meubel, ook is gekeken hoe het meubel zo goed mo gelijk in de winkelruimte past. Het Atoom is opgebouwd uit modules. Afhankelijk van de winkelsituatie kunnen er verschillende aan- en afvoer- banden aan de kern van de kassa gemonteerd worden. Het is dus ook een heel flexi bel stuk winkelinrichting dat geleidelijk in alle AH-winkels wordt ingevoerd. Wouter Klanke is hoofdkas sier bij AH 1576 in Hoorn en werkt sinds een maand of twee met het nieuwe kassa meubel. 'Het Atoom bevalt uitstekend', zegt hij. 'Het prettige is met name dat hij een stuk hoger is dan de vorige kassa. Staand kassadraaien gaat daardoor erg goed, je krijgt niet snel last van je rug. Ook fijn is de nieuwe scanner. Scannen gaat daar mee nog sneller. Het enige minpuntje is dat het plankje onder de afVoerband ont breekt. Daardoor kunnen klanten hun tas iets minder makkelijk inpakken.' Esther Stekelenburg (r) is gastvrouw in De Tuinen Hilversum Sinds vorig jaar werkt een aantal De Tuinen-filialen met gastvrouwen. Klanten kunnen bij hen terecht voor vragen en productdemonstraties. Inmiddels werken acht van de veertig eigen filialen volgens dit concept. Wim Jansen, projectleider Operations bij De Tuinen en geestesvader van het project, vertelt kort over 'het ge heim achter het succes'. 'Eind vorig jaar merkten we dat het weliswaar druk was bij De Tuinen, maar dat veel mensen de winkel verlieten zonder iets te kopen', begint Wim, die toen nog regioma nager was. 'Uit de meting die het team van De Tuinen in Hilversum zelf verrichtte, bleek dat dit voor maar liefst 44 procent van de binnenko mende klanten gold.' Samen met de toenmalige Hilversumse fïliaalmanager Narda van der Zwaan en assis tent-filiaalmanager Karin Rings, bedacht hij een oplos sing: een gastvrouw op de winkelvloer. 'Iemand uit het eigen team De zomervakantie komt er aan. Reisfolders worden doorgespit, tickets geboekt, de caravan wordt opgepoetst, de auto krijgt een grote beurt. Nederland trekt massaal Europa in en soms ook verder. Flitsen maakte een rondje langs de verschillende werkmaatschappijen. Theo Brouwers (31), verkoop specialist AH 1064 in Groningen: 'Mijn vriendin en ik kunnen nooit kiezen waar we heen zullen gaan. Vorig jaar hebben we een last-minute vlucht geboekt en waarschijnlijk zal het deze zomer precies zo gaan. We houden erg van wandelen en mooie natuur. Misschien dat het ons lukt om een last-minute naar Canada of Schotland te boeken.' Renate Klompers (32), eerste verkoopster Etos 7264 in Eindho ven: 'Ik ga naar Spanje. Mijn schoonouders zijn vijfendertig jaar getrouwd en daarom gaan we met de hele familie tien dagen op va kantie. Ik denk dat het heel gezellig wordt. Misschien dat we een dagje naar het strand gaan of misschien wat rondneuzen in Barcelona." Margriet Doriand (52), verkoopster 2 AH 1148 in Haarlem: 'We hebben een vaste standplaats op een cam ping in Rodershausen, Luxemburg. We staan daar ai zo'n dertig jaar en gaan er nog steeds twee keer in de maand met veel plezier naartoe. In augustus zullen we drie volle weken op de camping staan. Ik kan me daar nu al op verheugen. Gezellig met de andere campinggasten keu velen, wat zwemmen en zo nu en dan uitgebreid shoppen.' Lisette Mulder (28), assistent filiaalmanager De Tuinen 7624 in Zwolle: 'Binnenkort stappen mijn vriend en ik in de auto naar Italië. De zus van mijn vriend woont daar. Ze heeft ons uitgenodigd om een aantal dagen langs te komen. Ik ben nog niet eerder in Italië geweest, maar verwacht dat ik het daar zeker naar mijn zin zal hebben. Lekker eten, genieten van het mooie weer.' Ulrike van der Lee (23), parttime verkoopmedewerkster Gall Gall 6651 in Utrecht: 'Deze zomer ga ik twee en een halve maand naar de Verenigde Staten om een kinder kamp te begeleiden.Vorig jaar ben ik een aantal dagen naar Sri Lanka geweest. Ik ben dol op reizen, vind het erg leuk om veel van de wereld te zien. Ik studeer nog dus dat be tekent dat ik lekker lang vakantie heb.' Anneke Lindemulder (57), assis tent MAS AH 1036 in Apeldoorn: 'Mijn man en ik gaan in september vier weken naar Noorwegen. Voor de dertigste keer. We hebben een groot deel van het land inmiddels al gezien en toch zijn we er nog lang niet uitgekeken. Wat er zo leuk is aan Noorwegen? De rust, de prachtige natuur, de aardige mensen, het heerlijke eten. Waarschijnlijk zullen we weer veel gaan wandelen. Heerlijk. Ik verheug me daar al op.' Elly Hulst, secretaresse DC Zaan dam: Toscane, Italië; daarmee gaat een langgekoesterde wens in vervulling. Ik ben gek op Italië: de cultuur, het eten, de wijn. Omdat ik vorig jaar behoorlijk ziek was, nauwelijks kon eten -laat staan op vakantie-, kun je je wel voorstellen hoe ik me op deze vakantie verheug! die zich een aantal uren per week uitsluitend bezighoudt met het observeren van de klanten. Goed kijken en lui steren, daar draait het om. En dan de klant op het juiste mo ment, op een subtiel-speelse manier benaderen. Met bij voorbeeld wat uitleg bij een product of een leuk verwen- nerijtje. Door deze persoonlij ke aandacht, die overigens nooit opdringerig mag zijn, zullen klanten eerder ge neigd zijn iets te kopen.' Een succesvol concept. Uit re sultaatmetingen blijkt dat de acht filialen die inmiddels met gastvrouwen werken, een tien procent hogere omzet halen dan andere, identieke filialen. 'Aandacht scoort. De klanten zijn erg positief; ze voelen zich door deze aanpak écht klant', vertelt hij. 'En in alle betrokken filialen rou leert de functie van gast vrouw, omdat het enthousias me in de teams zeer groot is! Iedereen uit het team kan in principe gastvrouw worden. 'Of gastheer, natuurlijk. Als je maar communicatief vaar dig bent en hart voor de win kel hebt', verklaart Wim, die de gastvrouwen zelf on the job traint. 'Het streven is dit bij alle De Tuinen-winkels in te voeren. Uiteindelijk kun nen klanten dan niet meer om ons heen.'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 11