'Verbeteracties krijgen vooral landelijke uitstraling' 'Ik hoop dat er een betere waardering uit gaat komen' 'Ik ben benieuwd wat AH met de uitkomsten zal doen' 10 Ahold Flitsen juni 2001 Trekje eigen plan' C 0*R NIEUWS 15.000 AH-ers vullen tevredenheidsonderzoek in: Waardering Verschil Landelijk Actielijsten Geen idee Ahold reorganiseert. Al enkele jaren ligt de nadruk op de winkels en een gestroomlijnd distributieapparaat. Zo werden in de afgelopen jaren de centrale slagerijen en vleeswarenbedrijf Meester verkocht. Dit jaar zijn Jamin en Marvelo aan de beurt; volgend jaar staat Accounting Plaza op eigen benen. COR-voorzitter Ruud Beumer: 'Ahold maakt telkens een afweging; wat voegt een bedrijf toe en welke investering staat voor de deur. Dan blijkt dat Marvelo of Jamin in déze vorm, bij Ahold, op den duur niet rendabel zijn.' De COR-voorzitter kan de strategie van Ahold begrijpen. Wel trekt hij graag de lijn door naar de medewerker. 'Net als een bedrijf zou je als medewerker verder moe ten kijken dan vandaag. Bijvoorbeeld door een oplei ding te volgen die nét meer mogelijkheden geeft. Zo trek je je eigen plan.' Begin april ontving elke medewerker van Albert Heijn bij zijn salarisstrook een enquête: het AH-medewerkerstevredenheidsonderzoek. De respons was hoog. Ruim 15.000 AH-ers van de winkels, de distributiecentra en het hoofdkantoor vulden de vragen in en stuurden de enquête retour. Deze zomer overleggen OR en directie over verbeteracties. Het onderzoek vroeg op verschillen de punten naar de mening van de medewerken zijn dagelijks werk, zijn leidinggevende, zijn collega's en naar zijn kansen bij AH. Aspecten die stuk voor stuk het plezier in het werk kunnen maken of breken. De interesse van de OR gaat dan ook uit naar het geheel, bekeken door een OR-bril. Over de vragen die be- Chantal Vanning medewerkster Servicebureau DC Tilburg: 'Het tevredenheidsonderzoek? Ik ben op zich al tevreden dat mijn mening wordt gevraagd', lacht Chantal Nanning, Servicebureau DC Tilburg. 'Aan zulke onderzoeken doe ik altijd mee.' Chantal heeft een paar punten waar ze ronduit tevre den over is. 'Collega's zijn ontzet tend belangrijk voor mij. Een jaar of vijf geleden werden de Servicebu reaus van de Groentecentrale, van de Centrale Slagerij Eindhoven en van DC Tilburg samengevoegd. Het duurde even voor iedereen weer lek ker op z'n plek zat, maar nu hebben we regelmatig overleg en een open sfeer. Als je je hart wilt luchten, dan kan dat. Ook is binnen ons Distribu tiecentrum duidelijk wie verantwoor delijk is voor welke taak. Dat is goed georganiseerd, wat erg belang rijk is', zegt Chantal. 'Met name voor het Servicebureau. Wij moeten im mers als geen ander de weg weten in de organisatie om winkels goed van dienst te kunnen zijn.' En daar zit meteen een punt waar Chantal en haar collega's niet tevre den over zijn. 'Feitelijk', zegt ze, 'wordt ons werk onderschat. Zo van: het Servicebureau registreert de klacht, en dat is dat. We worden af gerekend op zaken als 'binnen der tig seconden de telefoon opnemen'. Alsof dat het belangrijkste is wat wij doen!' Chantal helpt dit misver stand graag uit de wereld: 'Onze af deling doet z'n best een probleem - bijvoorbeeld een verkeerd bezorgde container - voor een winkel op te lossen. Daarvoor bellen we met an dere winkels en DC's, leveranciers en intern. Tot we er uit zijn en de winkel is geholpen. Daar komt een hoop inventiviteit en inzet bij kijken. Je begrijpt dat we daar op gewaar deerd willen worden. Dat maakt dat je met plezier je werk doet. En dat dat ook best mag worden uitgedrukt in de beloning spreekt vanzelf.' Chantal heeft het tevredenheidson derzoek benut om zowel positieve als verbeterpunten nauwkeurig op papier te zetten. 'Ik hoop natuurlijk dat er een betere beoordeling en waardering uit gaat komen', zegt ze. 'Dat is toch het verschil tussen frus tratie en plezier in je werk. Dat Al- bert Heijn iets met het onderzoek gaat doen: ja, daar ga ik wel van uit. Voorlopig heb ik alvast het ge voel: 'ik mag meedenken en er wordt naar mij geluisterd.' Joop van Essen: 'De stijl van leidinggeven is doorslaggevend bij participatie' trekking hebben op 'de baas' zegt OR-voorzitter Joop van Essen bij voorbeeld: 'We merken dat de stijl van leidinggeven doorslaggevend is bij participatie. Een coachende lei dinggevende is het halve werk. Me dewerkers willen graag hun zegje doen over hun werk en krijgen dan de kans. En dat is een heel belang rijke factor bij de beslissing: blijf ik bij Albert Heijn - of niet' Een tevreden medewerker bepaalt de sfeer in de winkel, in het DC en op kantoor. Het werk wordt leuker, de klant tevredenen Twee vliegen in één klap. 'En typerend voor de nieu we wind bij de AH-directie', zegt Joop van Essen. 'Het tevredenheids onderzoek is onderdeel van een cul tuuromslag. De mening van de me dewerker doet ter zake. Daar zijn wij uiteraard blij mee.' Directie en OR zitten binnenkort met elkaar om ta fel. 'We hebben afgesproken samen naar het vervolg te kijken; naar de verbeteracties. Ook kijken we over welke onderwerpen we meer 'de diepte' in willen; bijvoorbeeld met groepsgesprekken.' Joop verwacht: 'De verbeteracties zullen vooral lan delijk worden aangepakt en vanaf het najaar worden ingezet. Maar als een winkel, een afdeling op het hoofdkantoor of een team in het DC extra aandacht nodig heeft, volgt daar ongetwijfeld ook aansturing op.' Uit dit onderzoek komen uiteindelijk drie actielijsten voort. Eén voor de winkels, één voor de DC's en één voor het hoofdkantoor. 'Waar nodig - bijvoorbeeld tussen de DC's - ma ken we verder onderscheid.' Binnen kort kunnen AH-ers een terugkoppe ling over het onderzoek verwachten. Volgend jaar wordt het onderzoek herhaald. Eelco de Koning, VM i.o. AH Utrecht: Eelco de Koning van filiaal 1467 in Utrecht werkt drie jaar bij Albert Heijn. Hij vindt zichzelf - na enig na denken - wel een echte Albert Heijn- er. 'Al werken sommige collega's hier al veel langer*, zegt hij. Eelco, Verkoopmanager in opleiding, heeft de enquête 'eerlijk ingevuld', aan de keukentafel. 'Goed dat AH zo'n on derzoek doet waarbij iedereen kan reageren. Ik ben wel benieuwd wat Albert Heijn er nu mee gaat doen. Er staan best persoonlijke dingen in: watje vindt van je Supermarktma nager bijvoorbeeld. Hoe hij leiding geeft. Stel je nou voor dat zo'n man heel slecht scoort. Hoe zou hij dat dan te weten komen?' Zelf is Eelco tevreden over zijn werk en de werkomstandigheden. 'Bij AH hadden ze wel gewild dat ik wat sneller aan m'n opleiding was be gonnen. Maar ik was er nog niet aan toe. De supermarktwereld was nieuw en ik wilde me er eerst beter in thuis voelen. Dat werd gerespec teerd. De begeleiding die je hier krijgt en de kansen om door te stro men: dat is hier allemaal goed gere geld. Wel moetje zelf initiatief ne men. Anders val je gewoon niet op.' In de winkel aan de Utrechtse Ham- mersskjöldhof werken 165 mensen. 'De communicatie: die kan beter. Dat zie je ook met die enquête, le dereen krijgt zo'n ding, maar ik heb eigenlijk geen idee wie 'm heeft in gevuld. Of welke punten er nou le ven bij iedereen. Er wordt gewoon niet 'vanzelf' over gepraat.' Eelco hoopt dat vooral op clusterniveau iets wordt gedaan met de uitkom sten. 'En op winkelniveau: ja, dat moeten we zelf doen. Tenslotte heeft iedereen er net over na zitten denken wat hij nou vindt van Albert Heijn en van zijn winkel, 't Is nog vers. Daar moeten we gebruik van maken.' Chantal Nanning: 'Het Servicebureau moet immers als geen ander de weg weten in de organisatie'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 10