AH logistiek terug in de Eredivisie Loopbaandag 'Mensen zélf oplossingen laten bedenken' Bijeenkomst logistiek in Bussum: Veiligheid en kwaliteit Aandacht Genieten Samenwerken Overtuigingskracht Ahold Flitsen mei 2001 De impact van Mond- en Klauwzeer (MKZ) op de agrarische wereld is enorm. Ook de rest van de samenleving heeft dat gemerkt en MKZ is ook aan Albert Heijn niet ongemerkt voorbij gegaan. Wij verkopen immers al die agrarische producten aan onze klant. In de lange weg van boer naar klant, zijn wij de laatste schakel. Door vervoersverboden hadden we bij Albert Heijn even lege zuivelschappen, terwijl we onze klant normaal een rui me keuze kunnen bieden aan verse melkproducten. Producten die zo veilig mogelijk zijn, want dat blijft natuur lijk de allereerste afweging binnen ons bedrijf. In de haast om voor onze klan ten voldoende alternatieven voor melk en vlees in de schappen te krijgen, heb ben we dus eerst en vooral gekeken naar de veiligheid van die alternatieve producten. In de hele orga nisatie hebben mensen zich ingespannen om dat voor elkaar te bok sen. Natuurlijk: we hebben een naam hoog te houden en de klant hoeft niets minder te verwachten. Het is onze taak om onze klanten te bedienen van zo veilig mogelijke, kwalitatief hoogwaardige, lek kere producten. Maar het is ook onze wil om samen met boeren in Nederland, Europa, ja zelfs over de hele wereld, te kijken naar de toekomst. Hoe willen we in de toekomst voorzien in onze behoefte aan producten? Hoe willen we omgaan met de dieren en gewassen die we met z'n allen opeten? Onze Albert Heijn-wereld is allang grenzeloos. Juist dan is het onze plicht om steeds opnieuw te bekij ken hoe we zo goed mogelijk kunnen omgaan met onze producten. Waar ze ook maar vandaan komen alvorens ze in de tas van onze klant terecht komen. Op 3 april kwam het gehele logistieke kader bij elkaar in 't Spant in Bussum. Daar vertelde logistiek direc teur Henk Sterk welke kant het op moet met Albert Heijn logistiek. 'Het proces en de cijfertjes hebben we in de hand, nu moet het weer leuk worden om bij ons te werken. De logistiek van AH moet weer terug in de Eredivisie'. Een voorzet die special guest Frank Rijk aard maar wat graag inkopte. Simone Hertzberger, Hoofd afdeling Kwaliteit Iedere dag gaan er meer dan een miljoen colli van de DC's naar de winkels, die daarmee de grootste klant van de DC's zijn. Reden voor directeur AH- winlcelorganisatie Ronald van Zetten om uit leggen hoe AH in de toekomst de klant van dienst wil zijn. 'Door keuze te bieden, inspirerend te zijn en tegemoet te komen aan zijn wensen.' Werken in de logistiek moet weer leuk worden. Waar de nadruk in het verleden lag op De manager marktgebied geeft lei ding aan tachtig tot honderd fran chise- en eigen winkels. Een flinke span of control. Daarom wordt hij ondersteund door vier specialisten. De winkelcoach beheer en organisa tie adviseert de winkelmanager in het proces, moet nu vooral de mens centraal staan. Dat be tekent: aandacht voor de indi viduele medeweker, het team en de rol van de teamleider. Die speelt een hoofdrol. Speci aal aangestelde verander- coaches staan de teamleiders met raad en daad bij. De teams worden bovendien kleiner, zo dat de teamleiders meer tijd en aandacht hebben voor de mens in het logistieke proces. Op basis van aandacht en res pect voor elkaar moet worden zijn marktgebied over zaken als vei ligheid, voorraadbeheer en adminis tratie. De winkelcoach klantwaarde ring geeft advies over het winkelbeeld, het voeren van acties, serviceverlening etc. De derde spe cialist -de winkelcoach marktpene- tratie- adviseert de winkelmanager bij de voorbereiding en begeleiding van verbouwingen van bestaande Etos-winkels en de opening van nieuwe. Tenslotte is er een winkel gebouwd aan een uitstekende werksfeer. Dat kost tijd en energie.Topvoetbalier, ex- bondscoach én AH-ldant Frank Rijkaard weet dat als geen ander. 'Teamwork is genieten', aldus Rijkaard, 'communicatie het belangrijkste gereedschap. Vind de balans tussen zake lijk en menselijk zijn, durf verantwoordelijkheid te ne men. Trots creëren en voldoe ning krijgen, daar gaat het om. Of het nu om topvoetbal gaat of om logistiek.' Marcel Lippinkhof (35), team leider in DC Geldermalsen, ziet de verandering wel zit ten: 'Ja, alleen al het feit dat al het kader een keer bij el kaar is geeft een gevoel van saamhorigheid. De insteek om tijd en energie in onze mensen te stoppen is noodza kelijk. Ik ben blij dat dat nu gaat gebeuren.' Harry Snel coach personeel organisatie. Deze coacht niet alleen de winkel manager bij het aansturen van zijn medewerkers, maar adviseert ook de andere drie winkelcoaches. Esther van Kuik is winkelcoach marktpenetratie (Noord-West). Vol gens haar is een goede winkelcoach in eerste instantie adviseur van de winkelmanagers. 'Het is de kunst de (44), parttime teamleider in DC Zwolle en Dirk-Maarten Haan (30), teamleider in DC Pijnacker zien het ook zo: Harry: 'Je komt nu toch een beetje in een leersituatie, maar ik zie het ook wel als een stukje waardering. Com municeren nietje mensen is inderdaad enorm belangrijk.' Dirk-Maarten valt hem bij 'Dat denk ik ook. Ik heb te maken met verloop en ben toch nog veel bezig met het blussen van brandjes, waar door je niet de aandacht aan het team kunt schenken die je zou willen.' OR-lid Martin van Voorst: 'Het liefst begin ik gisteren met de verandering. Maar je zet niet zomaar de knop om, daar gaat tijd overeen. Ik vind het daarom jammer dat sommige DC's pas na de zomerperiode trainingen van verander- coaches krijgen. De bood schap is positief en duidelijk.' mensen zélf oplossingen te laten bedenken. Uiteindelijk moeten zij de klus klaren.' Daarbij is overtuigings kracht belangrijk. 'Je moet de win kelmanager ervan kunnen overtui gen dat een andere aanpak bijvoorbeeld meer omzet oplevert.' Het leukste van haar specialisatie vindt Esther het strategische deel. 'Het bepalen waar je wilt zitten en het berekenen of je het kunt beta len. Ik ben een echte getallenfreak, vandaar.' Maar ook het verbeteren van bestaande winkels gaat haar goed af. 'Neem de Etos in Bos en Lommer, Amsterdam. We hebben het pand ernaast gehuurd en dank zij het team staat daar nu een win kel die ontzettend goed draait.' Hans Stel- lingwerff (19) studie: middelbare detailhandel school, werk: partti me-verkoper groente en fruit AH 1093 Groningen Werken bij AH is goed te com bineren met mijn opleiding. Veel van wat ik op school leer, kan ik direct in de praktijk brengen. Bij AH zou ik verder willen. In de winkel, want het directe contact met klanten vind ik het leukste. Verkoopma nager, supermarktmanager; dat zijn functies die mij aan spreken. De presentatie over het winkeltraject vond ik daarom erg verhelderend.' Mervin Obol (25) studie: hbo logistiek management, werk: parttime- medewerker emballage DC Zaandam 'Ahold heeft als bedrijf een voor- beeldfuctie, dat vind ik zelf en dat hoor ik ook van studiegeno- ten. Het is modem, snel en in- temationaal. Een omgeving waarin je je goed kunt ontplooi- en. Ik zie mijn toekomst bij I Ahold in een logistieke functie daarom wel zitten.' Susanne van Dijk (20) studie: wo facilitair management, werk: parttime verkoper 2 houdbaar AH 1158 Rotter dam 'Een baan bij Ahold Vastgoed zou mooi aansluiten bij mijn afstudeerrichting. Beginnen als management trainee en dan verder groeien. Uitdaging en af wisseling, in die combinatie zoek ik het. Bijvoorbeeld een winkel in korte tijd volledig re- stylen, super! Op een dag als vandaag krijg ik goed zicht op de mogelijkheden en dat blijken er meer te zijn dan ik had ge dacht.' Bas van der Heijden (21) studie: wo logistiek management, werk: parttime - medewerker DC Tilburg 'Nog een jaar, dan rond ik mijn studie af. Ik wil weten wat ik dan verder bij Ahold kan doen; wat er bij andere DC's gebeurt. Studeren en werken is een logi sche combinatie bij Ahold. Uit de DC-presentatie werd mij dui delijk dat groeimogelijkheden aangepast kunnen worden aan je studietijd en -programma. Dat spreekt mij aan.' Esther van Kuik, winkelcoach marktpenetratie van Etos: In januari 2000 is bij Etos de functie van winkelcoach in het le ven geroepen. Deze specialisten coachen de winkelmanagers in hun marktgebied naar meer zelfstandigheid. Het is vooral een ondersteunende functie. 'Want uiteindelijk moeten de winkel managers de klus klaren', aldus winkelcoach marktpenetratie Esther van Kuik.

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 3