OR-en in actie voor 'Trek je eigen plan' OR Accounting Plaza onderzoekt kansen verzelfstandiging Marvelo: OR wil kopers beter kunnen toetsen OR-Jamin en COR speuren naar gegevens Euro Delight 10 Ahold Flitsen mei 2001 NIEUWS Ahold stoot bedrijfsonderdelen af Ahold reorganiseert. Al enkele jaren ligt de na druk op de winkels en een gestroomlijnd dis tributieapparaat. Zo werden in de afgelopen jaren de centrale slagerijen en vleeswarenbe- drijf Meester verkocht. Dit jaar zijn Jamin en Marvelo aan de beurt; volgend jaar staat Accounting Plaza op eigen benen. COR-voorzit- ter Ruud Beumer: 'Ahold maakt telkens een af weging; wat voegt een bedrijf toe en welke investering staat voor de deur. Dan blijkt dat Marvelo of Jamin in déze vorm, bij Ahold, op den duur niet rendabel zijn.' De COR-voorzitter kan de strategie van Ahold begrijpen. Wel trekt hij graag de lijn door naar de medewerker. 'Net als een bedrijf zou je als medewerker verder moeten kijken dan van daag. Bijvoorbeeld door een opleiding te vol gen die nét meer mogelijkheden geeft. Zo trek je je eigen plan.' Accounting Plaza staat over enige tijd op eigen benen. Althans: dat is de verwachting. De streefdatum voor verzelfstandiging is 1 januari 2002. Wat de OR van Accounting Plaza betreft, dient eerst grondig on derzoek te worden gedaan naar de levensvatbaarheid van een zelfstan dig Accounting Plaza. Een verant woord advies is in voorbereiding. Vooruitzichten De OR staat voor een veelomvatten de taak. Accounting Plaza is vorig jaar opgericht vanuit de administra tieve afdelingen van Albert Heijn, Gall Gall, Etos en De Tuinen. In totaal werken er ongeveer 270 me dewerkers, nu nog in dienst bij een Ahold-bedrijf. Gerard Boucherie van OR-Accounting Plaza: 'De verzelf standiging van het bedrijf raakt hun toekomst. Erg belangrijk is het daar om nü uit te zoeken wat de kansen van Accounting Plaza zijn op de wat langere termijn.' De OR verzamelt informatie die in zicht geeft in de bedrijfseconomi sche vooruitzichten. Albert Heijn, Gall Gall en Etos De Tuinen blij ven klanten. Ahold behoudt om die reden voorlopig een minderheidsbe lang in Accounting Plaza. Maar op den duur zijn nieuwe klanten nood zakelijk voor het voortbestaan. Daarom buigt de OR zich over be langrijke vragen als: hoe ziet de markt eruit, wat doen de concurren ten en wat zijn de plannen voor het aantrekken van nieuwe klanten? Ook wil de OR duidelijkheid over af spraken met onder andere Albert Heijn over ICT en ontwikkelingen die op dat gebied worden verwacht. Daarnaast beraadt de OR zich op gewenste afspraken over arbeids voorwaarden. Eén cultuur Ook belangrijk voor de toekomst van het jonge administratiebedrijf is continue aandacht voor de deskun digheid van de medewerkers en een gezamenlijke, klantgerichte cultuur. 'Nu', zegt Gerard, 'voelen veel men sen zich nog Albert Heijn-er, Gall Gall-er of Etos-er.' De OR stuurt aan op een actief beleid op cultuur en opleidingen. 'Hierover zijn we met bestuurder Gerrit Stoffelsen in be spreking.' De OR weet nog niet wan neer het advies is afgerond. Marvelo blijft koffie produceren voor het AH-huismerk Perla sende arbeid. Het nabijgelegen dis tributiecentrum biedt bijvoorbeeld enkele vacatures. Wie hier niet ge plaatst kan of wil worden, is welkom in het mobiliteitscentrum. Non-advies Tegelijkertijd werkt de OR aan de ad viesaanvragen. 'In principe', stelt OR-secretaris André Hazen, 'kan de koop alleen doorgaan bij een posi tief OR-advies.' In april zijn de eerste conceptadviezen voor de broodbe- leggroep aan de directie aangebo den. 'Deze waren positief nóch ne gatief, aldus André. 'We moesten aan de slag met wel erg magere in formatie. Deze bleef bovendien be perkt tot de kopende bedrijven. Zo kunnen we onvoldoende toetsen of een koper voldoet aan de door de OR gestelde criteria én of hij werke lijk de beste keus is.' De bestuurder toont begrip voor het signaal van de OR. 'De informatieverstrekking over kopers van de Thee- en de Wijnafde ling is van beduidend betere kwali teit', aldus André. Ahold besloot begin dit jaar de snoepwinkels van Jamin te verkopen aan Euro Delight. Over dit Belgische bedrijf in oprichting is maar weinig bekend. De COR en OR-Jamin pro beren met alle hens aan dek tóch de benodigde informatie te verza melen. 'Het gaat om de toekomst van ons bedrijf en onze mensen.' Strategische rol Omdat Ahold verkoopt, ligt de ad viesaanvraag officieel bij de COR. De eigen OR is intensief bij het pro ces betrokken. OR-Jamin hecht na melijk zeer aan zijn strategische rol en wil deze naar behoren vervullen. Voorzitter Gisela Schotsman zegt: 'Wij willen graag een duidelijk beeld krijgen van Euro Delight: wat is bij voorbeeld hun bedrijfsvisie, en hoe wordt deze financieel onderbouwd? Dat zijn belangrijke vragen om zicht te krijgen op het toekomstperspec tief van de 550 Jamin-medewer- kers. Ook willen we weten welke ga ranties het bedrijf bereid is te geven. De toekomst wordt wel erg onzeker als Jamin over enkele jaren opnieuw zou worden doorverkocht.' Bij Marvelo vordert de verkoop van de verschillende bedrijfsonderdelen gestaag. Op dit moment zijn alle Letters of Intent (voorgenomen ver koop) getekend. Voor de vier pro ductgroepen Broodbeleg en de Theeafdeling betekent dit een waar schijnlijke verhuizing uit Zaandam. Alleen bij de Wijnafdeling sloeg de weegschaal door in het voordeel van een koper die in het Zaanse wil produceren. Dit is de firma Baarsma uit Gorredijk. Naar verwachting zijn begin juli alle Letters of Intent om gezet naar een koopcontract. Marvelo produceert dan nog één product: koffie. Passende arbeid Na de ondertekening van de Letters of Intent gebeuren twee dingen. Voor 160 medewerkers vervalt het werk bij Marvelo. Twintig van hen gaan mee met de Wijnafdeling. De ze productie blijft immers in Zaan dam. Voor de overige Marvelo-ers zoekt Ahold binnenshuis naar pas-

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 10