'Je kunt er med binnenhouden' 'Als de zaken niet goed gaan, zie je de bui wel hangen' 'Mensen met mogelijkheden, daar stop je extra energie inf BgMl NIEUWS 10 Ahold Flitsen december 2000 Het beoordelingsgesprek bij Albert Heijn Persoonlijk Onbekend Niet verbaasd Ook in DC's Extra energie Suggestie ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Onno Perlot, informatiespecialist HK: kwam wel uit' Zenuwachtig over de uitkomst? To taal niet,' zegt de informatiespecialist. 'Ik zit elke twee weken met mijn leidinggevende aan tafel. We bespreken dan lopende zaken; er komt feitelijk van alles langs. Daarnaast krijg ik dagelijks feed back van de klanten van de bibliotheek over onze dien sten en service. Ik krijg dus van alle kanten signalen, positief èn negatief. Als de zaken niet goed gaan, zou ik de bui al van ver moeten zien hangen.' Achteraf vond Onno de aanpak van zijn leidingge vende wel speciaal. 'Ze gebruikte niet het formulier, maar kwam een eigen beoordelingsverslag.' Waarde rend: 'Ja, dat is een heel persoonlijke benadering.' Het gesprek mondde uit in een beoordeling èn in en kele afspraken. Zo onderzoekt Onno in de komende tijd welke vakopleidingen kunnen bijdragen aan zijn werk. Hij evalueert: 'Het was een goed gesprek, met tweerichtingsverkeer. Eigenlijk niet anders dan ik ge wend ben met mijn leidinggevende. Het is fijn om te weten dat zij tevreden is over mijn functioneren. En zelf weet ik waar ik verbeterpunten liggen voor Nog een paar weken. Dan start een nieuwe ronde beoordelingsgesprekken in de AH-winkels. De kan toormedewerkers waren in december aan de beurt. Wie er vorig jaar voor werd uitgenodigd, ervoer de beoordeling over het algemeen als positief. In de praktijk komen echter nog teveel medewerkers - met name in de winkels - niet toe aan 'een goed gesprek'. Dit blijkt uit een onderzoek dat de OR AH dit jaar liet uitvoeren. Het beoordelingsgesprek. Iedere AH'er die langer dan één jaar in dienst is en meer dan twaalf uur werkt, komt ervoor in aanmerking. Aan de hand van gedragscriteria, zoals samenwerken, goed kunnen overleggen en initiatief durven ne men scoren medewerkers op een schaal van 1 tot 5. 'Het beoorde lingsgesprek is een uitstekend coachingsinstrument,' vindt OR- voorzitter Joop van Essen. Maar vol gens het onderzoek kan dit 'instru ment' in de praktijk nog beter worden toegepast. Zo geeft nu 87% van de onder vraagde HK-medewerkers aan het afgelopen jaar beoordeeld te zijn. In de winkel ligt dit percentage bij het kader op 86% en bij de 'gewone' medewerkers op 65%. Het boekje dat medewerkers helpt zich op het gesprek voor te bereiden, is bekend bij 68% van de medewerkers. Het beoordelingsformulier (waar scoor je goed, waar kun je je verbeteren) wordt bij 62% van de niet-kaderme- dewerkers gebruikt als basis voor toekomstige, gerichte coaching. Over het algemeen geldt: hoe hoger de functie, hoe groter de kans op een beoordelingsgesprek en een vervolgtraject. Als supermarktmanager is Joop van Essen niet verbaasd over de uitkom sten van het onderzoek. 'Als leiding gevende dien je er tijd voor vrij te maken, en elke medewerker een uur uit de winkel te halen. Als je vindt dat een medewerker onvoldoende functioneert, dan maak je daarover afspraken. Al metal een tijdrovende kwestie. Het is dus verleidelijk om (een aantal) beoordelingen over te slaan.' Toch denkt Van Essen dat de winkel gebaat is bij de gesprekken. 'Je kunt er mensen mee binnenhou den.' Hij somt op: 'Je geeft mede werkers aandacht. Zowel de praktijk als het onderzoek wijzen uit dat mensen dat erg waarderen. Er kun nen wat 'steviger1 onderwerpen op tafel komen, zoals de sfeer in het team en opleidingen. Zelf heeft de medewerker na zo'n gesprek op een rijtje waar hij staat. En het voordeel voor de verkoopmanager is, dat hij binnen twee weken exact weet hoe het team in z'n vel zit. Zaken,' vindt Van Essen, 'die veel waard zijn. Het verloop in de AH-winkels is immers groot. Het zou heel wat uren inwer ken schelen als je dat verloop naar beneden kunt brengen. De OR beveelt aan het beoorde lingsgesprek meer onder de aan dacht te brengen en een steviger plek te geven in de coaching van medewerkers. Hoe dit gestalte krijgt, beslist de directie. Vast staat, dat ook de distributie centra vanaf 2002 met het beoor delingssysteem gaan werken. De voorbereidingen zijn begonnen. ywiüii.Mii'i;?,'. Ingemar Dirckx, verkoopmanager AH 1208 in Eindhoven: In januari nodigt verkoopmanager Ingemar Dirckx van AH Fransz Léharplein in Eindho ven tien medewerkers uit voor een beoor delingsgesprek. Zij werken (twaalf of meer uren per week) op de Vers-afdelingen en de AGF. Tien medewerkers weinig? 'We werken in deze winkel (een 4, met 85 me dewerkers) veel met parttimers onder de 12 uur,' legt ingemar uit. 'Die beoordelen we ook, maar op een andere manier: erg op de praktijk gericht. Met de fulltimers gaan we een stapje verder.' Begin januari geeft Ingemar 'zijn' mensen een seintje dat het gesprek er weer aankomt. Dan kunnen zij zich voorbereiden. In de AH aan het Lé harplein ligt het beoordelingsboekje stan daard in de kantine, Ook krijgen alle kandi daten het in hun postvak. 'Ze lezen het vrij goed,' is Ingemars indruk. Al gelooft hij zó de uitkomst van het OR-onderzoek dat er AH'ers zijn die er niet aan toekomen: 'Elke winkelmedewerker krijgt vrij veel leeswerk voor zijn kiezen. Dat boekje schiet er mak kelijk bij in.' Zelf bereidt de verkoopmanager zich voor op zijn eigen beoordelingsgesprek door van te voren een kopie van het beoordelingsfor mulier in te vullen. 'Ik kan dan vergelijken met mijn supermarktmanager. Het is een soort check: begrijpen we elkaar, en willen we hetzelfde? Als het goed is,' zegt Inge mar, 'levert het beoordelingsgesprek geen onverwachte zaken op. Je ziet elkaar im mers het hele jaar door. Het is niet de be doeling alles op te zouten tot het beoorde lingsgesprek.' Ingemar is het met OR-voorzitter Joop van Essen eens dat je met het beoordelingssysteem - of liever ge zegd: met coachen - medewerkers moti veert. 'Natuurlijk wil je medewerkers 'vast houden',' zegt hij. 'Al was het maar vanwe ge de krappe arbeidsmarkt. Coachen helpt mensen beter te presteren en zich thuis te voelen. En mensen met mogelijkheden, daar stop je extra energie in.' De VM ver duidelijkt: 'Ik heb een nieuwe medewerk ster in het team die heel gemotiveerd is. Zij begint volgend jaar aan de opleiding Ver koper II. Een bijeffect is, dat collega's zien wat er mogelijk is. Dat werkt aanstekelijk.' Ingemar heeft nog één suggestie. 'Zo'n op leiding Verkoper II, dat doet iedereen nu in zijn eentje. Terwijl het toch een studie is die een jaar duurt. Het zou helpen als elk clus ter een paar lessen groepsgewijs zou orga niseren. Dan hebben mensen steun aan el kaar en leren samen.' Onno Perlot is informatiespecialisten beheert sinds begin dit jaar de bibliotheek van het AH-hoofdkantoor. Erg veel ervaring met beoorde lingsgesprekken heeft hij niet. Na enig nadenken diept hij uit zijn geheugen één 'goed gesprek' met de supermarktmanager bij wie hij als student werkte. Zijn tweede be oordelingsgesprek - in zijn nieuwe baan op het hoofdkantoor - heeft hij juist achter de rug als Flit sen hem belt. 'Ik wist van te voren niet precies wat er zou gaan gebeuren,' zegt Onno. 'Maar ik had me wel voorbereid. Ik ver wachtte dat ik met m'n leidinggevende zou be spreken hoe ik mijn werk vind: mijn motivatie, toe komstplannen, en mijn plek in het bedrijf. Dat

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 10