Ahold Vastgoed Marcel Kokkeel, directeur Ahold Vastgoed Sinds een paar weken lijkt het erop dat de landelijke politiek overstag gaat. Aan de rand van de grote ste den mogen grote supermarkten ge bouwd worden. Medewerkers van Ahold Vastgoed bv hebben zich al ja ren sterk gemaakt om de politiek van de noodzaak te overtuigen. Marcel Kokkeel, directeur van Ahold Vastgoed, spreekt van een revolutie. 'De klant wil dit al langer, maar de vastgoedmarkt en de politiek reage ren nu eenmaal minder snel.' Hoe, waar én wannéér wil de klant van morgen zijn boodschappen doen?' Dromen Stadsrand Architectuur Europa 'Je moet de vierkante meters zelf creëren' 'Acht jaar lang kon er niets. Toch zijn wij erin blijven geloven' De beste winkel op de juiste plek Ahold Vastgoed is met 95 medewer kers verantwoordelijk voor de aan koop, verkoop en ontwikkeling van onroerend goed voor de Ne derlandse werk maatschappij en. Inmiddels wordt er flink uitge breid op de Europese markt. Het is een belangrijke speler met een unie ke positie. Kokkeel: 'Dat komt om- dat wij ons uitsluitend richten op retail. Woningbouw en andere pro jectontwikkeling laten we aan ande ren over. Maar op retailgebied zijn we sterk en behoren we inmiddels tot de groten. Juist dankzij de hoe veelheid kennis die we op dat ge bied in huis hebben. De onderzoeks afdeling van Ahold Vastgoed, onze intelligentie noem ik die, voorziet ons van alles wat we willen weten. Hoe, waar en wanneer wil de klant van morgen zijn boodschappen doen? Dan weten wij waar we een supermarkt willen hebben en hoe groot die moet zijn.' Om de evolutie van het bedrijf te bevestigen, is het logo van Vastgoed veranderd. 'Het nieuwe logo straalt snelheid en dynamiek uit en symboliseert het verschaffen van huisvesting binnen Ahold', aldus Kokkeel. Een van de grootste successen van de laatste tijd is de opening van de Albert Heijn aan de Korenbeurs in Groningen. 'Tien jaar geleden was het ondenkbaar dat er in dat monu mentale pand midden in de stad een supermarkt zou komen. Het grootste bezwaar was dat de bevoor rading problemen zou opleveren. Acht jaar lang kon er niets. Toch hebben wij nooit opgegeven en zijn erin blijven gelo- Ven. Geloof, pas sie en groei, daar gaat het bij ons om. Dromen werkelijkheid laten worden, verbindingen zoeken in het maatschappelijk krachtenveld en ongelimiteerd denken. "Nee" komt in ons woordenboek niet voor. Ik prijs me gelukkig met een bedrijf dat barst van de energie. Ons kan toor wordt bevolkt door mensen die met veel humor manoeuvreren op het snijvlak van vastgoed en retail. Het vereist een grote lenigheid om in die twee werelden tegelijk te ope reren. Maar dat is voor iedereen bin nen Ahold Vastgoed een grote uitda ging die met gedrevenheid wordt opgepakt.' Hoe zit het nu precies met die grote supermarkten aan de randen van de steden? 'Je ziet twee ontwikkelingen tegelijkertijd. Schaalvergroting en schaalverkleining. Niet alleen bij AH maar ook bij een formule als Etos. De klant wil dicht bij huis een winkel waar hij even heen kan lopen voor een paar bood schapjes. Maar diezelfde klant wil ook op weg naar huis met de auto zijn 'bullcbood- schappen' meenemen. Onze succes volle winkel, aan het Gelderland- plein in Amsterdam, heeft voor veel klanten zo'n functie. Maar omdat die in een winkelcentrum zit, heb ben andere winkels door de parkeer druk er eigenlijk van te leiden. Daarom willen we die grote AH's aan de rand van de stad. Niet meer per sé in een winkelcentrum, maar zeker niet buiten de stad als weide- winkel. In de beleving van de consu ment hoort Gall Gall bij die grote one-stop-shopping supermarkt. Auto parkeren, de zware boodschappen doen, inladen en wegwezen. De wet maakt echter streng onderscheid tussen supermai'kt en slijterij.' Het is vechten om vierkante meters in retailland. 'Iedereen heeft honger naar vierkante meters. Vroeger kwam het nog voor dat er een lolca- tie werd aangeboden. Toen ging het meer om de vraag aan wie de deal gegund werd. Tegenwoordig gaat die telefoon weinig meer. Je moet de vierkante meters zelf creëren. Dus neemt Vastgoed steeds meer het voortouw in de ontwikkeling van winkelcentra met als uitgangs punt: de beste winkel op de juiste plek', zegt Kokkeel. Trots toont hij een fotoboek over architectuur in Nederland. 'Dit kreeg ik laatst onder mijn neus. Ik wist er niets van, maar er staat toch maar mooi een aantal Albert Heijn winkels in. Kennelijk kunnen we er wat van.' Ook internationaal timmert Vast goed aan de weg. In Tsjechië en Polen bij voorbeeld. 'In die landen is de markt enorm dynamisch. Op dit moment worden daar de posities veilig gesteld. Het jachtseizoen is zo gezegd geopend.' In de voormalige Oostbloklanden doet de klant de boodschappen graag in grote hyper- markten buiten het stadscentrum. 'Het gaat ze om twee dingen: een westers aanbod en lage prijzen. Op dit moment is die combinatie alleen in de hypermarkten te vinden. In de toekomst zul je een verschuiving naar de binnensteden zien.' Binnen kort begeeft Ahold Vastgoed zich ook op de Spaanse markt. 'Die bren gen we nu in kaart. Dat doen we met onze eigen mensen, maar altijd samen met lokale specialisten van de Ahold-werkmaatschappijen. Daarbij zorgen we altijd dat we een team hebben dat bestaat uit men sen met een vastgoed-achtergrond én winlceldieren. Die combinatie vormt de basis voor ons succes.'

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 4