Je ei kwijt op de Open Stoel 'Het gaat over mensen met namen en gezichten9 'Wie kan die notulen nou lezen?' 'Dat luisterend oor was fijn' ggrSMl NilUWS 10 Ahold Flitsen september 2000 Bij de OR van Etos, Jamin en Albert Heijn lom je als medewerker aanschuiven bij een vergadering. Eens Idjken wat de OR zoal doet. Of je eigen punt inbrengen. De andere OR-en kijken met interesse hoe deze Open Stoel bij hun Ahold-collega's wordt benut. Zin om eens deel te nemen aan een OR-vergadering? Trek aan de bel! Eye-opener E3E2 De OR van Jamin heeft hem al 'sinds mensenheugenis', aldus voor zitter Gisela Schotsman. En ook OR Albert Heijn (voorheen onderdeel Sales Services) houdt al jaren een plek vrij voor een medewerker. OR-Etos voerde de Open Stoel vorig jaar in. De motivatie van de drie OR- en: contact met de achterban en la ten zien wat het OR-werk inhoudt. Bij alledrie de OR-en maakt de me dewerker een 'gewone' vergadering mee, zonder de bestuurder. Want dat overleg is strikt vertrouwelijk. Een ingebracht punt van een gast kan echter best bij de bestuurder terechtkomen. Bij Etos is dat bin nenkort het geval. OR-lid Mieke Arijan Diender, magazijnmedewerker in de verscentrale van DC Zwolle, is voormalig OR-lid. Arijan peperde eind september de agenda van OR- AH via de Open Stoel. 'Ik wilde graag eens zien wat er nu veranderd is: hoe er gewerkt wordt aan partici patie. De directie en de OR zeggen beide dat ze erin geloven. Maar in hoeverre mag je eigenlijk participe ren? Bij distributie kunnen we zó goed plannen - maar voor ons eigen werkoverleg loopt dat nog niet goed genoeg. En dan nog: waar we ook ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Pennings: 'Zo'n onderwerp moet meerdere winkels aangaan. Onze vorige gast bracht bijvoorbeeld vra gen in over de bedrijfskleding. Die vonden we zó belangrijk dat we ze willen bespreken met de bestuur der.' De voorwaarden voor de Open Stoel? 'ledereen die zich opgeeft is van zichzelf al geïnteresseerd,' zegt voorzitter Joop van Essen van OR- AH. 'Dat is genoeg. De gast ont vangt van te voren de agenda. Zelf punten inbrengen is prima, maar het hoeft niet. De agenda is op zich vol genoeg.' De vergaderingen bij alledrie de OR-en blijken voor veel gasten een eye-opener: 'We horen vaak: 'sjonge, wat zijn jullie met veel zaken bezig, en wat weten jullie er veel van'. En soms gebruikt iemand de Open Stoel om te kijken of het OR-werk iets voor hem of haar is. Dat,' zeggen de OR-voorzitters in koor, 'vinden we natuurlijk prima.' De OR-en maken hun vergaderdata bekend via hun nieuwsbrieven. Ben je geïnteresseerd? Bel je OR. En als jouw OR (nog) geen open stoel heeft, kijk dan op deze pagina hoe ze er tegenover staan als je toch eens aan wilt schuiven. plannen over maken, het lijkt of er al een besluit ligt!' Nog een punt van Arijan: 'OR-distributie is nu on derdeel van OR-AH. Het voelt alsof we een ondergesneeuwd kindje zijn geworden. Natuurlijk: we ontvangen de notulen van de vergaderingen. Maar wie kan ze lezen? Er staan zo veel afkortingen in, dat m'n colle ga's en ik er weinig van snappen...' Op de OR-poster die binnenkort wordt verspreid, vind je een verslag van Arijan's bezoek. De Naaldwijkse Angelique Boers be zette in juni de open stoel bij OR-Ja- min. Ze was een voorbereid mens, met ervaring in de schoolraad. 'Het is natuurlijk een andere context, maar ik had wel al een idee wat er tijdens zo'n vergadering allemaal langs kon komen. Dat het heel ver gaat. En dat er een hoop leeswerk bij hoort.' De vergadering duurde de hele ochtend. 'Alhoewel ik pas een jaar bij Jamin werk, en de plek op de open stoel toch 'voor spek en bonen' is, kreeg ik echt het gevoel erbij te horen. Wat me het meest aansprak van deze OR? Dat het in zo'n groot bedrijf toch altijd over mensen gaat, met namen en ge zichten. Dat komt: de OR-leden vind je in de hele organisatie. Ze horen Miranda Baay werkt elf jaar bij Etos. 'Dan zie je het gebeuren: volgens mij leveren de laatste jaren steeds meer stukjes vrije tijd en beloning in.' Miranda schreef er een brief over naar de OR. Toen nodigden ze me uit voor de Open Stoel. Ik moet zeggen: het was fijn om daar een luisterend oor te vinden. Ik kon er m'n ei kwijt. Wat me opviel was dat de agenda, met veel meer punten dan de mijne, die dag geen concre te oplossingen opleverde. Er waren veel langlopende zaken, met veel verschillende belangen. Dat geldt natuurlijk ook voor mijn verhaal over steeds ruimere openingstijden en beloning. Als OR-lid moetje be schikken over een lange adem! Wat ik wel jammer vind, is dat ik nooit meer iets heb gehoord over dat ge sprek. Zou er nou nog wat mee ge daan zijn veel. Alle ideeën, problemen en in drukken worden meegenomen naar de vergadering. Ik weet nu dat de OR een heel belangrijke rol speelt binnen de Jamin-organisatie. Dat het werk nuttig is. Sinds deze zomer ben ikzelf OR-lid.' 'Onze OR bestaat nog niet zo lang en we hebben voor lopig andere prioriteiten. Via het werkoverleg en de nieuwsbrief ge ven we bekendheid aan ons werk. Maar wie geïnteresseerd is, mag best eens bij de vergadering aan schuiven.' I»];ai^;lil»HI;L'lfl'We denken er heel serieus over na om een Open Stoel in te stellen, maar hebben hem nog niet. Onze OR is op dit mo ment mager bezet. OR-leden zijn bij voorbeeld van baan veranderd. Een Open Stoel geeft ons tóch contact met de achterban. En wie weet: een nieuw OR-lid.' ÜHlHÏIEiS'Bij ons géén open stoel. We hebben de OR gesplitst in een strategische commissie (zeven mensen) en een operationele com missie (tien mensen). De operatio nele commissie begeleidt chefs en medewerkers bij de dagelijkse in voering van participatie. Die com missie overlegt; er wordt niet echt vergaderd. En in de strategische OR-vergaderingen behandelen we vertrouwelijke onderwerpen. Daar kun je niet zomaar bij aanschuiven. Als je informatie wilt over het OR- werk? Trakteer een OR-lid op een kop koffie. Die vertelt je graag meer.' den we samen met de OR-Etos. De ze OR had toen een gast op de Open Stoel. Voor ons een nieuwe ervaring. We denken er nu ook zelf over na.' hartstikke goed voor het contact met de achterban. We hebben offi cieel geen Open Stoel, terwijl toch wel eens een medewerker erbij komt zitten. Die heeft dan een spe ciaal probleem. De kantine, of het dragen van hoofdoekjes. We gaan er opnieuw naar kijken hoe we de Open Stoel kunnen inrichten!' SSSaaEOam'Een Open Stoel? Op zich heeft Gall Gall aan kritische mensen geen gebrek. Dat bleek uit de meest recente enquête. Hen uitnodigen? Geen gek idee!' MEM' Bij ons speelt het nog niet. Het is wel een leuk idee. We zetten het op de agenda.'

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 10