'Een sabbatical? Dat moet straks gewoon kunnen' 4 Jubilerend Pensioenfonds kondigt veranderingen aan Ahold Pensioenfonds Ahold Flitsenaugustus 2000 Henk Schuijt Elke maand leg je een deel van je sala ris apart voor je pensioen. Je werkgever legt daar nog eens een deel bij. Dat geld wordt in beheer gegeven bij het Ahold Pensioenfonds. Dat belegt het en betaalt je uit als je 65 bent. Stoffige business? Vergeet het maar! Het 75- jarig jubileum wordt dit jaar gevierd op een moment dat er van alles staat te veranderen. 'De hele maatschappij wordt flexibel, individueler. Kijk naar de winkels, de klanten. Pensioenen moe ten nu aanhaken bij die trend, want on ze sector loopt behoorlijk achter.' Een gesprek met directeur Henk Schuijt. Het geld wordt belegd, voornamelijk in aandelen. Is dat niet tricky, specu leren met geld van een ander? 'Momenteel is meer dan 56 procent van het geld belegd in aandelen. de branches, zoals het schildersbe drijf, waar weinig instroom is, blijkt de VUT onhaalbaar. In onze nieuwe regeling zal de VUT vervangen wor den door een prépensioenregeling.' Verandert met al die nieuwe regelin gen ook de rol van het Pensioen fonds? 'We zullen meer gaan begeleiden en meer gaan communiceren. Waar we nu tegenaan lopen, is dat mensen in het algemeen niet nadenken over hun pensioen. Dat is gewoon gere geld, klaar. Maar in feite moetje straks op jonge leeftijd al gaan na denken over watje wil als je 60 of 65 bent. Gek natuurlijk. Dat maakt het ook zo moeilijk om die pensioe nen populair te maken. Jonge men sen willen niet nadenken over oud worden, doodgaan. Maar het is wel iets watje nu moet doen om er straks de lol van te hebben. Dat zal onze boodschap zijn.' Hoe wordt het jubileum gevierd? 'Er komt een speciaal boekje uit dat alle deelnemers krijgen. En er komt een reizende tentoonstelling over 100 jaar Albert Heijn en klantentrouw. Die en klantentrouw. Die opent in september in de hal van het HK.' (cijfers uit het jaarverslag over 1999) Aantal medewerkers: 28 Aantal deelnemers: 60.778 Uitkeringen: 68 miljoen gulden Rendement op belegging: 14,4% Totale vermogen 2,8 miljard gulden Daar zit dus een theorie aan vast. Onderzoek heeft uitgewezen dat aandelen op een lange termijn het hoogste rendement opleveren. Kijk, als je horizon 20 tot 25 jaar is, zoals bij ons met al die jonge me dewerkers, dan loopje weinig risico. We moeten dan een economische dip overbruggen met onze buffer, die we opbouwen in de goede jaren. Zo'n economische cyclus duurt meestal 7 tot 10 jaar. Dan kun je makkelijk zo'n dip in de aandelen koersen overleven.' Is dat altijd zo geweest? 'In 1925, toen de 'Vereeniging voor Personeelsbelangen Albert Heijn' werd opgericht door Gerrit Heijn, werd een potje gereserveerd. Dat was ook echt een potje, een stapel tje geld. In 1949 al werd al het geld belegd. In ons jaarverslag vertelt Al- bert Heijn dat hij als jongen met zijn broer soms een eerste steen moest leggen. Later begreep hij dat die huizen investeringen waren van het Pensioenfonds. Het meeste geld ging toen echter in vastrentende waarden, dat zijn leningen en hypo theken. Pas in 1975 zijn we heel voorzichtig met aandelen begon nen, een paar procent. In 1990 was het nog pas 15 procent.' Belegt het fonds ook in aandelen Ahold? 'Nee, maar we zitten wel voor een klein deel in het AH Vaste Klanten Fonds. Wij vinden Ahold wel een goede belegging, maar teveel in het eigen bedrijf beleggen is wettelijk niet toegestaan en het zou boven dien dom zijn. Stel dat het met Ahold verkeerd zou gaan, dan zijn wij ook de dupe. Dat zou voor de medewerkers betekenen: baan kwijt én pensioen kwijt. Wij zijn onafhan kelijk, maar hebben natuurlijk wel nauw contact met Ahold en de werkmaatschappijen. In feite zijn zij onze klant.' Wat gaat er allemaal veranderen in de nieuwe pensioenregeling? 'In grote lijnen komt het erop neer dat pensioenen steeds meer toege sneden gaan worden op de persoon. Het wordt allemaal veel indivi dueler. Die solidariteitsgedachte waaruit het is ontstaan, blijft wel de basis maar je kunt straks kiezen voor bijvoorbeeld een extra pen sioen opbouwen om eerder te stop pen, of minder en dan langer door werken. Ook als je een sabbatical wil, kan dat straks. Dan stop je je pensioenopbouw tijdelijk. Na dat jaar ga je gewoon weer verder. En dan wil je misschien dat gat dich ten, dus wat meer betalen. Dat kan dan allemaal. Ook ga je zelf bepalen of je je individuele deel meer in aandelen of in obligaties wil beleg gen.' En de VUT? 'Die zal op termijn verdwijnen. Het is een te dure regeling. De VUT is ooit ontstaan toen aan het eind van de jaren '70 de ouderen plaats moesten maken voor de werkloze jongeren. Nu, met de krapte op de arbeidsmarkt, is er behoefte aan ar beidskrachten, jong of oud. De jon geren betalen de VUT voor de oude ren. In een jong bedrijf is het dus wel op te brengen. Maar in vergrijs- Is er reden voor een feestje? 'Ik denk het wel. Het gaat heel goed met het Fonds. Zo goed dat we alle pen sioenrechten die tot nu zijn opgebouwd door medewerkers en ex- medewerkers kunnen uitbetalen. En dan hebben we nog een buffer over van één miljard gulden voor slechte tijden.'

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 4