OR Gall Gall op de koffie in de winkels mm1 NIEUWS 10 In de periode mei tot en met juli stond bij een kleine dertig Gall Gall-winkels door het hele land de OR op de stoep. Voor een bak koffie en een praatje. Het doel: een wederzijdse kennismaking en weten wat er speelt. Vooral veiligheid in de winkel kwam vaak aan de orde. 'Eigen kringetje wordt met OR-bezoek groter' HQTTMÏimSi 'Goed om eens OR-gezichten te zien' De Etos-manier Aiiold Flitsen augustus 2000 OR-lid Frank van den Berg werkt zelf in Rijswijk. 'Zo'n OR-ronde is bij uit stek geschikt om collega's buiten je eigen regio te ontmoeten', zegt hij. De filiaalmanager zette daarom zijn OR-pet op en toog zelf met een col lega naar het Amsterdamse. Elk van de vijf OR-koppels nam een andere regio voor zijn rekening en had als opdracht zo'n zes a zeven winkels te bezoeken. Als mogelijke gesprekson derwerpen hielden zij 'participatie' en 'arbeidsomstandigheden' paraat. In de praktijk bleek het echter niet moeilijk de bezochte collega's op hun praatstoel te krijgen. Over de OR-notulen, die de winkel tegen woordig per e-mail ontvangt, over personeel, het werkoverleg dat steeds regelmatiger wordt gevoerd, en over onderhoud rond het pand, reiskostenvergoeding, personeel... "Veel éénmalige aandachtspunten', concludeert de OR-man. 'Goed om Hulpverkoopster Nettie Hensen, Gall Gall Steenbergen 'We werken metz'n vieren in deze winkel', vertelt hulpverkoopster Net tie Hensen van de Steenbergse Gall Gall. Toen de OR voor m'n neus stond, was ik alleen in de winkel. Er kwam van alles aan de orde, tussen de klanten door.' Bij het Steenberg- se team komt het werkoverleg sinds een maand of drie beter uit de verf. 'Voorheen zette iedereen er om zes uur toch wel graag een punt achter. Nu ontvangen we elke maand een actiebox met de actiewijnen van de komende weken. Het blijkt een goe de aanleiding om bij elkaar te ko men. We proeven gezamenlijk. En andere zaken die je makkelijker be spreekt als je met z'n vieren bij el kaar bent, komen dan ook gelijk langs.' Veiligheid Over het OR-bezoek zegt Nettie: 'Zo wordt je eigen kringetje wat groter. Ik wil best meer weten van arbeidsom standigheden, ideeën en veiligheid in andere winkels.' Zij noemt een fili aal in de omgeving dat te maken kreeg met een overval. Ze grapt: 'Hard gillen, dat werkte daar prima.' Weer ernstig: 'Veiligheid is natuurlijk heel belangrijk. Gaat de OR daar aandacht aan geven? Heel goed.' te weten, maar welbeschouwd geen onderwerpen waar de OR nog actie op onderneemt. Dat hoeft ook niet. Zodra je mensen éven op weg helpt, kunnen ze dergelijke praktische za ken prima zelf regelen. We verwijzen desnoods naar de regiomanager.' Veiligheid Eén regelmatig terugkomend onder werp krijgt wel de speciale aandacht van de OR: veiligheid. 'Winkelmede werkers voelen zich over het alge meen veilig in de eigen winkel', zegt Frank. Toch houdt het mensen be zig. Dat merkje, omdat de filiaalma nagers nauwlettend volgen welke vernieuwingen of verbeteringen te verwachten zijn.' De OR-man be looft: 'We checken of de uitrol van vernieuwingen volgens schema ver loopt.' Richtingaanwijzer De vorige OR was met de winkelbe zoeken begonnen. Deze OR, die vo rig jaar werd gekozen, pakte de draad op. Veruit de meeste winkels stelden de bezoeken op prijs. Dat weet de OR alvast zeker. 'Het is be langrijk als OR je gezicht te laten zien. Helemaal nu we ons richten op strategische zaken. Maar', betoogt Frank van den Berg, 'we zijn nog steeds een vraagbaak, en een rich tingaanwijzer. Onze achterban moet ons weten te vinden.' En omge keerd. Want de OR is altijd op zoek naar mensen voor - tijdelijk - com missiewerk. In september lezen de Gall Gall- ers in de eigen OR-nieuwsbrief de laatste feiten over deze 'tour - de - OR'. En over een toekomstige aan pak. 'Mogelijk bereiden we de win kels de volgende keer voor op ons bezoek.' Suggesties voor OR Gall Gall? Bel Frank: 023 5321328 of mail: OR.Gall&Gall@corp.ahold.nl Verkoopster Neeltje NeumannGall Gall Leeuwarden Eerst dacht Neeltje Neumann van Gall Gall Tijnjedijk in Leeuwarden dat er twee klanten voor haar ston den. Tot de OR-mensen zich voorstel den. 'In onze winkel - een Gall Gall Plus - sta je meestal alleen', zegt ze. 'Gelukkig was het rustig. We hebben ongeveer een half uur staan praten.' De OR-mensen bleken met name geïnteresseerd in de sfeer in de win kel, de werkoverleggen en Neeltjes eigen vragen. 'Die had ik niet direct voor handen', zegt ze later. 'Behalve een praktisch probleem van onze ei gen winkel. Wat dat betreft zou het beter zijn als je van te voren weet dat de OR langskomt.' Zwart op wit De OR-mensen legden uit hoe Neel tje de OR-notulen kon ophalen uit het computergestuurde kassasys teem. En lieten zich op hun beurt uitleggen hoe het werkoverleg in de Leeuwardense winkel verloopt. 'Goed', vindt de Gall Gall-mede- werkster. 'Zo eens per maand ko men we een hele avond bij elkaar. Om de nieuwe actiewijnen te proe ven, maar ook om te leren van de fi liaalmanager die vinoloog is, en om zaken te behandelen die spelen in het filiaal.' Neeltje heeft voorgesteld notulen te maken. Met een ruime ervaring in het verenigingsleven weet zij dat dat nuttig is. 'Als de af spraken zwart op wit staan, geeft dat meer duidelijkheid in de samen werking.' Seintje Over de nieuwe, strategische rol van de OR tast Neeltje in het duister. Sinds een jaar werkt de herintreden de moeder bij Gall Gall. 'Ik ben volop bezig met m'n dagelijks werk en met cursussen. Wat de OR doet, daar ben je niet zo mee bezig. Ge lukkig, zou ik haast zeggen. Want ik zou vooral aan de OR denken als ik te maken kreeg met een ernstig conflict. Ik zie ze als bemiddelaars.' Concluderend: 'Het was een prettig gesprek. Goed om eens gezichten van OR-mensen te zien. Als de OR nog eens komt: laten ze even een seintje geven.' Ze lacht: 'Dan kun nen we even nadenken over vragen.' ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Ook OR-Etos maakte - dit jaar voor het eerst - een ronde langs de winkels. Twintig winkels kre gen van te voren een vragenlijst toegestuurd, die geheel in het te ken stond van het werkoverleg. 'Het is een van de belangrijkste instrumenten om participatie van de grond te krijgen', zegt OR-lid Mieke Pennings. 'We wilden we ten hoe Etos'ers het werkoverleg ervaren en invullen.' In elke win kel sprak de OR telkens drie mensen. 'Omdat we voorzagen dat een winkel niet zomaar men sen kan missen, nam één van ons de interviews af. Het andere OR-lid hielp in de winkel, voor de duur van de gesprekken.' Naast het werkoverleg kwamen de nieu we formule van Etos, het logo en de nieuwe bedrijfskleding uitge breid aan de orde. Zelf promoot te de OR 'de open stoel', een plaats aan tafel bij de OR gedu'- rende één vergadering. 'Zodat je je eigen punten kunt inbrengen en kunt zien wat het OR-werk in houdt.' Het OR-bezoek werd als zeer po sitief ervaren. Een verslag ervan heeft de OR inmiddels verzonden naar betrokken winkels. In de OR- nieuwsbrief stonden de belang rijkste punten. 'De uitkomsten ne men we mee in de besprekingen met de bestuurder.' Interesse voor 'de open stoel'? Geef je op bij OR-secretaris Lou de Sterke: 043 3625949

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 10