mm 6 Een half jaar geleden werden GVA, Gastronoom en Van der Spek één bedrijf dat de foodservicemarkt bedient: Deli XL. Volgens de eigen slogan: groot in lekker. De opvallende naam en het nog opvallender logo staan inmiddels op zo'n 400 wagens, op de 26 gebouwen van Deli XL in Nederland en binnenkort ook op zo'n 300 eigen- merk producten. Flitsen trok naar Ede en deed een greep in de daily business van Deli XL, een bedrijf waar van alles gebeurt. Deli V.t.n.r.: Antoinette Dooyewaard, Petra van Campenhout, Astrid Kleissen, Jesje van Bongen en Karin de Waard Magazines. Grootverbruik Alle klanten van Deli XL krijgen regelmatig een februari dit jaar een ander blad: Grootver verantwoordelijk voor de productie van Grootvei de institutionele sector, cateringbedrijven en bijvoorbeeld over actuele problemen in de r personeel. Of we laten deskundigen discussiërer Horeca XL is een blad dat bestemd is voor de rt eetcafés en bistro's', zegt Antoinette Dooyewa; blad besteden we aandacht aan de verschillend aan het gebruik van diverse keukenapparatui aanbieden aan onze klanten zoals de feesti sportkantines, scholen en recreatiebedrijven echte magazines. Actie XL is meer een krant wai en productinformatie.' 60% naamsbekendheid: KNOW ME? onderzoek gehouden naar de naamsbekendheid van de nieuweling. De uitslag overtrof de verwachtingen. 60% van de ondervraagden kende het bedrijf. Dat was te danken aan een bliksemactie, waarbij de wagens werden gestript en van het nieuwe logo voorzien. Ook was er aandacht in drie dagbladen en op Radio 1 en werd een advertentiecampagne in de vakbladen gevoerd. Formule managers retail Bert van Eden (links) en Nico van Egdom en management assistente Pauline Oostveen Samen met AH: Z-Store Clickformat Deli XL en Albert Heijn hebben elkaar gevonden in het ontwikkelen van nieuwe formules. Deli XL levert een groot aantal Z-stores. 'De Z staat voor zorg', zegt formule manager retail Nico van Egdom. 'Het zijn winkeltjes in zorgcentra. De bewoners daar blijven steeds langer zelfstandig en moeten dus ook nog j hun dagelijkse boodschappen blijven doen. Zowel GVA als Gastronoom boden hun klanten een compleet winkelconcept aan, dat we nu samensmeden tot één concept. We zijn met Albert Heijn om de tafel gaan zitten, omdat zij weten hoe je slim en met de juiste uitstraling met een assortiment om kunt gaan op zo'n klein vloeroppervlak. Voor Deli XL zijn deze winkeltjes een extra service in een markt die vraagt om steeds meer zelfstandigheid voor de consument. Met AH Thuisservice werkt Deli XL aan een nieuw clickformat, waarbij de medewerkers van bedrijven die klant zijn van Deli XL via AH Thuisservice hun boodschappen online kunnen bestellen. De boodschappen worden bij het bedrijf afgeleverd. Aan het eind van de werkdag staan ze

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 6