'Ontdek de wereld van Perla koffie' Etos' eigen merk aromatherapie rondvraag Ahold Flitsen juni/juli 2000 AH 8790 wint Hoffelijkheidsprijs 11 Lichaam en geest Kwaliteit koffieverstrekking omhoog Proef Winstdeling? Meer kopjes Franchisevestiging AH 8790 in het Gelderse Vaassen kreeg op woensdag 7 juni de lan delijke Princess Hoffelijkheidsprijs; een initiatief van de Firma Princess, etiquette- deskundige Magda Bergman en Thomas Lepeltak van het Stan Huygens Journaal in De Telegraaf, als beloning voor personen die zich tegenover anderen hoffelijk gedragen in hun werk. Commissaris der Koningin Kamminga reikte de prijs uit aan eigenaren Rieks en Fenny Gommers. Zelfs AH's president directeur Ronald van Solt, zijn vrouw én de echtgenote van Ahold-president Cees van der Hoeven waren aanwezig om hen persoon lijk te feliciteren. Rieks (rechts op de foto): 'Deze prijs geeft de erkenning van de klant weer. Dat is degene waar het iedere dag om draait. Met respect en hoffelijkheid bedie nen we hier jong en oud. We helpen klanten als een artikel te hoog staat en geven extra achtergrondinformatie. Dat doen we met ons hele team, dat dan ook een gigantische pluim verdient.' Jezelf minstens drie keer per dag verwennen met aromatherapie-producten? Vanaf 17 juli is dat mo gelijk, want dan ligt er een eigen merklijn aroma- therapie-producten in de Etos-schappen. 'Onze klanten houden zich steeds meer bezig met per soonlijke verzorging', vertelt private label manager Cees van de Water. 'Bovendien merken we dat ze belangstel ling hebben voor spirituali teit. Daar spelen we met deze producten op in. We verko pen al wel andere merken, maar die zijn vrij duur en worden met name gekocht om cadeau te doen. Onze ei gen merk aromatherapie-pro ducten zijn aantrekkelijk ge prijsd en we hopen dat klanten ze gaan gebruiken voor hun dagelijkse verzor ging. Vanaf week 29 starten we daarom met een spette rende promotie.' Aromatherapie-producten worden gemaakt op basis van natuurlijke oliën en hebben een verfrissende, stimuleren de of rustgevende werking op lichaam en geest. Cees: 'Voor de drie belangrijke momen ten van de dag komen er ver schillende aromatherapie- producten op de markt: drie badproducten, drie douche producten, drie bodysprays en een massageolie. De 'wak- ker-worden- badolie en -dou- chegel' zorgen voor een ener giek begin van de dag. Heb je een dag vol stress achter de rug? Dan kan je heerlijk ont spannen met de 'rustig-aan- massageolie.' En als je 's avonds lekker wilt slapen, dan zorgt een bad of douche met 'slaap-lekker' ervoor dat je snel in dromenland bent.' Dit jaar nog wordt de kwaliteit van de gratis koffieverstrek king aan Albert Heijn-kianten flink verbeterd. In de meeste AH-winkels worden een nieuwe, gebruiksvriendelijke kof fiemachine en een nieuw meubel geplaatst en elke maand wordt er een andere koffie geschonken. 'Koffie waar we trots op zijn', zegt Janine van der Laan. 'Koffie zit in de genen van AH', zegt de categorymana- ger, die samen met projectlei der Jeroen Eijsten verantwoor delijk is voor de nieuwe manier van koffieverstrek king. 'De familie Heijn had koffie altijd hoog op de agen da staan, want zoals Albert sr. zei: 'Een koffieklant is een vol le klant.' De koffie van Boffie vroeger en nu de Perla koffie zijn een begrip. Omdat koffie in het leven van de meeste Ne derlanders een belangrijke rol speelt - wie kent niet het ge voel datje toe bent aan een bakkie? - en AH een service- supermarkt is, begon het be drijf zo'n twintig jaar geleden met gratis koffieverstrekking aan klanten. 'De manier waar op dat de laatste jaren gebeur de was echter niet meer des Albert Heijn's. Het schoonma ken en onderhouden van de koffiehoek liet vaak te wen sen over. Al in 1998 zijn wij daarom gaan zoeken naar een betere manier.' In samenwerking met de winkelorganisatie, AH-Store Development en Marvelo is in de zomer van 1999 in acht De winstdelingsuitkering is voor veel medewerkers het vaste 'extraatje' naast hun periodesalaris. De berekening van dat bedrag verandert in 2001 voor de meeste werkmaatschap pijen. De winstdeling wordt bij deze werkmaatschappijen afhankelijk van het 'eigen' bedrijfsresultaat. Een goede verandering? winkels een proef gehouden, gevolgd door een klanten- onderzoek. Janine: 'Vier ver schillende machines zijn ge test. Daaruit hebben we de beste gekozen, de Rolls Royce onder de koffiemachines. Makkelijk te bedienen en te onderhouden. Het nieuwe meubel heeft een grote prul lenbak en suiker en melk heb ben een vaste plek.' De koffie die geschonken wordt, is van het eigen merk Perla. 'Vorig jaar is deze koffie in een nieuw jasje gestoken en zijn er nieuwe soorten aan het assortiment toegevoegd. Maar mensen stappen niet gauw over op een andere smaak. Met het nieuwe 'koffie van de maand'- concept willen we klanten kennis laten maken met onze mooiste koffiesoor- ten. Iedere maand schenken we een andere variant, die dan ook in de aanbieding is.' Op het koffiemeubel is vol doende ruimte voor commu nicatiemateriaal en voor de verkoop van pakken 'koffie van de maand'. Nu schenkt AH per jaar zestien miljoen kopjes koffie. 'Door de betere presentatie en de verbeterde smaak zullen straks meer mensen even stilstaan voor een kopje koffie. Bovendien zal de verkoop van Perla er van profiteren.' Tzrjr Carla Stolk medewerkster Etos 7267: 'Ik vind het een twijfelgeval. Aan de ene kant stimuleert het mensen misschien om meer winst te maken door goed te verkopen. Maar er wordt hier al echt hard ge werkt. Het is stevig aanpoten bij Etos. Aan de andere kant wordt Ahold gezien als één bedrijf. In het kerstpakket zitten ook voor alle me dewerkers dezelf de artikelen van Albert Heijn. Ik vind dat het kerstpakket dan ook verschillend moet zijn en dat er voor ons spul len van Etos in horen te zitten.' Jaap van der Sar, Adviseur ar beidszaken hoofdkantoor Albert Heijn: 'Hierdoor raak je meer be trokken bij het resultaat van je eigen werkmaatschappij. Ik vind dat een goede zaak. Medewerkers voelen het resultaat dat ze geza menlijk hebben behaald dan ook in hun portemonnee. Er wordt al een proef gehouden bij het supermarkt kader van Albert Heijn, waarbij voor hen de winstuitkering afhankelijk is van het resultaat van de winkel en het cluster. Er is een algemene trend dat de be loning meer ver band houdt met de eigen presta tie. Waar deze ontwikkeling precies stopt, is moeilijk te voorspellen. En of het haalbaar is de winstuitkering afhankelijker te maken van je per soonlijke prestatie is punt twee. Als ik zelf minder krijg volgend jaar? Dan doe ik er een extra schepje bovenop.' Matthijs Westerdijk, Hoofd logis tiek en lid Ondernemingsraad Jamin: 'Jamin heeft altijd al een eigen winstdelingsregeling gehad. Voor ons verandert er dus niet zo veel. Ik zou het wel goed vinden als er voor alle Ahold-werkmaatschap- pijen een uniforme berekeningswij ze voor de winstdeling komt De hoogte van de winstdeling mag best per werkmaatschappij ver schillen, zolang deze maar op de zelfde manier wordt berekend. Na de reorganisatie in '98 heeft Jamin weer de stijgende lijn te pakken, maar de winst was nog te laag voor winstdeling. Hopelijk gaat dat dit jaar wel luk ken. Als je bij Jamin werkt, moetje daar de centen binnenhalen. Het is dan niet meer dan logisch dat de winst deling afhankelijk is van het be drijfsresultaat van dit bedrijf. De winstuitkering is ten slotte een extra beloning naast het salaris.' Leo Aartsen, verkoopmanager Albert Heijn 1007: 'Het is op zich goed om winstuitkeringen afhanke lijk te stellen van bedrijfsresultaten, maar dan moet wel rekening wor den gehouden met de mogelijk heden in een be paalde markt. Ook denk ik dat alle medewerkers van Ahold altijd minstens een ge deelte van de winstuitkering moe ten krijgen. Wanneer deze bij een goed resultaat hoger is, is dit moti verend voor het personeel. Bij een tegenvallend resultaat is de lagere winstuitkering een stimulans er met z'n allen tegenaan te gaan. Ik denk dat de winstdelingsregeling van Ahold als geheel één van de rede nen is om bij Albert Heijn te blijven werken. Juist op de huidige krappe arbeidsmarkt moet dit niet zomaar veranderen.' Ontdek de wereld van Jeroen Eijsten en Janine van der Laan (r) bij de nieuwe koffiemachine

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 11