Meer verband tussen 'eigen' prestatie en extraatje 'Winkelkader maandelijks afgerekend' NIEUWS 'De OR en de bestuurder zullen oog hebben voor de inspanning van de medewerkers' Winstdeling vanaf 2001: Competitie Vanzelfsprekend Strategisch denken mate het inkomen zelf ook hoger is. Verder ontvangen medewerkers, die vóór de peildatum (eind november) uit dienst treden, geen uitkering', zegt Paul Jansen. Vanaf 2001: De hoogte van de uitkering hangt af van het resultaat van de eigen werk maatschappij. Jansen: 'De bestuur der en de Raad van Bestuur spre ken vooraf, - in het najaar - een resultaat af, dat in het jaar erop ge realiseerd moet worden. De OR en de bestuurder bespreken vervolgens - voor het eerst in het najaar van 2000 - de koppeling tussen het re sultaat en de winstdeling over het jaar daarop: voor 2001 dus.' Als een werkmaatschappij het afge sproken resultaat haalt, is de winst- delingsuitkering voor iedereen in die werkmaatschappij 85% van het pe riode-inkomen. Dat is het gemiddel de van de huidige uitkeringen. Het percentage van 85% kan verhoogd worden, maar ook verlaagd. Als een werkmaatschappij béter heeft ge presteerd dan de afspraak, dan kan de winstdelingsuitkering omhoog. Als het resultaat ónder de afspraak is, gaan er procenten af.' Het mini mum datje in de wacht sleept, is de helft van 85%. Het maximum is 1,5 maal de 85%. Medewerkers die uit dienst treden ontvangen een be drag naar rato, als zij tenminste drie maanden in dienst zijn geweest. Eén regel houdt de winstdelingsre- geling overigens binnen de perken: de totale uitkering van een werk maatschappij mag nooit meer wor den dan 15% van het bedrijfsresul taat! Een hoog bedrijfsresultaat geeft daarmee meer financiële arm slag dan een resultaat dat welis waar volgens afspraak is gehaald, maar waarbij niet zo hoog was ingezet. Veel medewerkers krijgen op het eind van het jaar een vast 'extraatje' naast hun periodesalaris: de winstdelingsuitkering. Alhoewel: vast... De berekening van het bedrag verandert in 2001. Vanaf dat jaar hangt de winstdelingsuitkering één op één samen met het resultaat van jouw eigen bedrijf. Dat heeft de COR afgesproken met de Raad van Bestuur (RvB) van Ahold. De nieuwe regeling (van toepassing op degenen die nu onder de huidige regeling vallen) verschilt op een paar punten van de oude. Stafdirec teur Personeel en Organisatie Paul Jansen licht er een aantal uit. Stafdirecteur Personeel en Organisatie Paul Jansen Tot en met 2000: 'In de huidige regeling krijg je een uitkering die afhankelijk is van de hoogte van je periode-inkomen. Daarbij is de uitkering een hoger percentage van dat inkomen, naar- OR-lid Edo Abels over proef bij Albert Heijn: Verschillende werkmaatschappijen denken na over een 'eigen' toepas sing van de nieuwe winstdelingsre- geling. Zo ook Albert Heijn. De OR en de bestuurder zijn al begonnen met een proef. Deze loopt in 2000 en 2001. Het resultaat gaat mee in de AH-toepassing van de algemene winstdelingsregeling. 'De proef 'flexi bele winstdelingsregeling' betreft al leen het kader van de winkels', legt OR-lid Edo Abels uit. 'Dus de super marktmanager en de SM in oplei ding, de verkoopmanager en de management assistent supermarkt (MAS).' Per periode worden ze 'ge wogen' op hun prestaties. Daarbij telt mee: het resultaat van de winkel én het resultaat van het cluster. Een extra goede score wordt financieel beloond. Bovendien haalt het het resultaat van het cluster omhoog. Een matige score voelt het kader óók in de portemonnee. we wat positieve geluiden. Het sys teem blijkt een vriendelijke competi tie te veroorzaken. Sommige winkels maken er een sport van om zo hoog mogelijk te eindigen op de maande lijkse clusterranglijst.' De OR heeft er op toegezien dat het winkelkader niet alleen wordt afgerekend op meetbare, financiële resultaten. 'Financieel scoren kan korte-termijn- denken zijn. We vinden het daarom heel belangrijk dat ook het oplei dingsbeleid, het begeleiden van participatie en het functioneren van het managementteam meetellen.' De werking van de flexibele winstde lingsregeling wordt in het najaar van 2000 onderzocht. In het begin van dit jaar wisten veel AH'ers niet of ze blij moesten zijn met dit systeem. 'We hebben nog geen officiële evaluatie gehad', zegt Edo Abels, 'maar inmiddels horen ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD COR-voorzitter Ruud Beumer: Ruud Beumer Voor alle AH-medewerkers geldt vanaf 2001 de algemene regeling die de COR en de RvB hebben afge sproken. Het winkelkader werkt bo vendien met de proef. In de praktijk betekent de algeme ne regeling dat een kleine groep AH'ers er straks financieel iets op achteruit gaat. De overgrote meerderheid gaat er iets op vooruit. Dat wil zeggen: als het resultaat jaarlijks wordt gehaald. 'Veel mensen beschouwen de winstdeling nu als een vanzelfspreken de 14e maand', zegt Edo Abels. 'In dit nieuwe sys teem komt er meer verband tussen de prestaties van Albert Heijn - dus watje presteert in je eigen winkel - en de hoogte van de winstdeling. Als OR vinden we dat een goede, eerlijke ontwikkeling.' 'Per saldo', denkt COR-voorzitter Ruud Beumer, 'zullen medewerkers met lagere inkomens er met de nieuwe regeling iets op vooruit gaan. Bij de gelijkschakeling naar 85% levert een kleine groep iets in.' Met de schommelingen rond de 85% zal het volgens Beumer in de praktijk wel meevallen. 'De OR'en en de bestuurders zullen oog heb ben voor de inspanning die de me dewerkers hebben moeten leveren in een bepaald jaar", zegt hij. 'Als het resultaat niet wordt gehaald, houden de medewerkers de garan tie dat tenminste de helft van de 85% wordt uitgekeerd.' De OR'en krijgen er volgens de COR- voorzitter een stukje strategisch denken bij. 'De OR gaat met de be stuurder meekijken naar de opbouw van de resultaatberekening.' De be stuurder bekijkt welke kansen hij ziet voor z'n formule en product, hoe Edo Abels het gaat met andere bedrijven in de branche en welke investeringen hij wil doen. Het één levert geld op, het ander gaat geld kosten. Het bedrag onder de streep is het te verwachten resultaat. Beumer: 'De OR hoeft niet opeens boekhouderskwaliteiten te ontwikkelen; men kijkt niet naar alle bedragen. Wel zal de OR kritisch naar afzonderlijke posten kijken. Bij voorbeeld: is een bepaalde machine of opleiding echt nodig? Kopen de mensen werkelijk zoveel in de win kel? Zo krijgt de OR inzicht en be grip voor de posten die onderdeel zijn van het resultaat, waarvan de winstdelingsuitkering een jaar later wordt afgeleid.' Ook bij de vaststel ling van het uiteindelijke uitkerings percentage is de OR betrokken. Enkele Nederlandse Ahold-werk- maatschappijen hebben nog geen winstdelingsuitkering. De intentie van de RvB is dat ook deze werk maatschappijen de komende jaren aan een dergelijke regeling gaan werken.

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 10