weken nog OK is, 'Extra uren gaan we terug verdienen met extra omzet 'Het is een kwestie van kijken, kwijlen en kopen' 7 g raast door NL maal in orde is gemaakt ook nog verschillende keren terug. We evalu eren wat er gebeurd is en bespreken op welke momenten het alsnog pro blemen geeft om de gestelde doelen vastte houden. In de meeste geval len blijkt dat de winkels waar we zijn geweest, er ook na langere tijd nog veel beter uitzien. Als het er na vijf weken nog OK uitziet, zijn we ge slaagd.' MAS Eric van Dongen: t van. En je bepaalt met elkaar de norm. In die zin m g kan dit hele proces echt een eye opener zijn.' K Visual merchandising is I inmiddels een speerpunt ■l in de winkelorganisatie, li Naast de horizontale aanpak per winkel, is er jen verticale aanpak per product- p. Voor AGF, Deli en Brood zijn D-Roms, waarop per afdeling lijnen staan aangeven. Met heel (foto's wordt de ideale afdeling luwd en de tekst vertelt hoe je je processen kunt inrichten om het ook daadwerkelijk zo te houden. 'Maar", zegt Delver, 'ER IS OOK EEN MENTA- LiTEITSVERANDERING NODIG om het winkelbeeld op langere termijn op hoog niveau te houden. Als je eenmaal weet hoe het werkt, is het een kwestie van bijhouden, goed op letten en doen watje met elkaar hebt afgesproken. Daarom keren we in de weken nadat de winkel hele- Toen we hoorden dat het VIM-team ook bij ons langs zou komen, zijn we eens bij collega-filialen gaan kijken waar ze al geweest waren. Daar heb ben we afgekeken hoe het winkel beeld volgens VIM eruit moet zien. Verder niet natuurlijk. De werkwijze, de methoden, die hebben we later pas geleerd. Ja, er is veel veranderd. De winkelvloer is rustiger. We zetten minder kant-en-klare displays neer, zodat de klant minder hoeft te sla lommen. Er wordt hier veel overge- pakt. Stronken andijvie gaan alle maal uit het krat, die keren we om, zodat je niet de stronk ziet, maar het verse binnenste van de krop. En we werken met holvulling, zodat we geen enorme hoeveelheden hoeven te bestellen om toch een volle winkel te hebben. Zo houden we de afboe kingen beperkt. Verder begin nen we vroeger. Op de AGF komt nu iemand om 7.00 uur om de afdeling voor te berei den. Ja, visual merchandising kost extra uren, maar die gaan we terugverdienen met extra omzet.' Verkoopmanager Richard Smltjes: een strak schoonmaakschema op na. 'Goed schoonmaken deden we sowieso al. Maar sinds VIM doen we het nog intensiever. Elke ochtend gaat een magazijnman met de mob- wagen langs de schappen. En elke woensdagmiddag en donderdagoch tend hebben we 'grote schoonmaak'. Dan laten we een paar parttimers de boel echt grondig schoonmaken. En dan worden alle stickerhouders weer op z'n plek gezet. De klant wil duide lijkheid. Die wil de drie K's. Kijken, kwijlen en kopen.' 'Wij hebben een hele goede winkel. Ze kunnen ons niks wijsmaken', dachten ze in filiaal 1032 in Arnhem toen het VIM-team op de stoep stond. 'Laat ze maar komen.' Nu zegt verkoopmanager Richard Smitjes: Toen we een rondje door de winkel gingen, viel me al op dat we best veel konden leren. Het VIM- team gaat uit van de gedachte datje het product moet laten zien. Al die tierelantijnen, takjes ter versiering, flessen wijn tussen de kaas, dat hebben we weggehaald. Het product zegt genoeg.' Het filiaal houdt er ook 6r dan twintig verschillende. Van idingen. Hoewel we inmiddels ii paar maanden verder zijn en ik ted ben naar de winkel in Rijs- fcwas het toen ik vanochtend Ér even langskwam nog steeds J plaatje. Altijd honderd procent fect is een illusie, maar door con- (uent enthousiast en gediscipli- Ifd te werken kom je daar héél jilbij', aldus Rob.

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 7