Soms ïoïïu z ae en koekenpan fa /hm AH Klantenservice 10 jaar -Ahold Flitsen mei 2000 j Anneke Hartog: 'We zijn de ogen en de oren van het bedrijf' jaar geleden behoefte aan Klantenservice? In mei 1990 begon Albert Heijn met een speciale afdeling Klanten service. Vragen, klachten en suggesties kunnen gesteld en gemeld worden op een gratis 0800-nummer. Wat begon met 500 telefoon tjes per week, is inmiddels een instituut waar 35 overwegend part time medewerkers wekelijks zo'n 3000 telefoontjes beantwoorden, een stuk of 300 e-mails en een kleine 100 brieven. Een gesprek met het hoofd van de afdeling, Anneke Hartog. vice heel zakelijk gebruikt. Het is absoluut geen babbelbox. Mensen bellen met een concrete vraag. Soms zelfs rond zessen met de GSM in de ene hand en de koekenpan al in de andere.' Hoeveel vragen 'Negentig procent worden kunnen we zo be- rechtstreeks antwoorden. Via beantwoord? een nieuw zoek systeem hebben we heel veel informatie over diëten, winkelacties en bijvoorbeeld recep ten uit AllerHande in no time pa raat. We kunnen mensen dingen vertellen over de verkrijgbaarheid van producten in bepaalde winkels, we kunnen ze alternatieven aanra den. We geven uitleg over spaarac ties. Dit bedrijf is constant in bewe ging, er zijn in tien jaar veel nieuwe ontwikkelingen bijgekomen. Het AH Vaste Klanten Fonds, Airmiles, de Bonuskaart. Toen die van start ging werden we bedolven onder vra gen als: wat gaat AH met onze priva cy doen? We moeten van elke ont wikkeling in dit bedrijf op de hoogte zijn. Daarom hebben we een tweedelijnshulp, een vraagbaak die met projectleiders, categoiymana- gers en andere beslissers om de tafel zit. Die tweede lijn voorziet de eer ste lijn van alle noodzakelijke infor matie. Met tien procent van de klan- 'De behoefte was er aan twee kan ten. De klant werd mondiger, zeker die van Al- bert Heijn. En terecht. Dat soort klanten trekken we ook aan. Ze wil den een centraal punt waar ze met hun vragen terecht konden en wij wilden in contact treden met de klant. Een open dialoog. Het was de tijd van de groene nummers, gratis 06. Daardoor konden we gemakke lijk de daad bij het woord voegen. Nu het ingeburgerd is, zie je de be hoefte groeien. We zijn inmiddels 72 uur per week bereikbaar.' Loop je met zo'n open dialoog niet het risico dat klanten hun hele del en zaligheld aan je vertellen? 'Nee hoor, een ge sprek duurt ge middeld drieën eenhalve minuut. Onze informatri- ces zijn er in ge traind om snel to- the-point te komen. Maar over het algemeen wordt de Klantenser- 'Het is absoluut geen babbelbox' ten wordt een terugbelmoment af gesproken. Dan moeten we echt even wat uitzoeken.' Hoe ver gaat 'Ons enige criteri- tie service? um is dat de klant weer tevre den ophangt. Dus als een gesprek een half uur moet duren, dan duurt het maar een half uur. Als een klant belt met een vraag om een oud re cept uit AllerHande en de steek woorden zijn hartige taart en broc coli, dan kunnen we dat in ons systeem opzoeken. Maar we duiken niet in allerlei archieven. Soms moeten we ook neeverkopen, bij voorbeeld als een klant al aan tafel zit en verlangt dat wij een nieuw potje appelmoes laten afleveren als dat toevallig beschimmeld blijkt. Zover reikt onze service niet. De meeste klanten snappen dat wel.' De meeste? ja, er zijn er na tuurlijk bij die hun gelijk willen hebben. Die bellen met een klacht, zijn kwaad. Wij le ren onze informatrices om dan te denken dat het niet persoonlijk is. Niet op hen gericht, maar op de or ganisatie. Het is ook onze taak rus tig en vriendelijk te blijven. Je kent de stelregel: een tevreden klant ver telt het door aan drie andere men sen, een ontevreden klant aan elf andere. Het is dus zaak klachten goed op te lossen.' Wat voor type 'Je moet natuur- moet Je zijn om lijk affiniteit heb- hier te werken? ben met bood schappen, koken, eten. Je moet goed kunnen commu niceren. Maar je moet ook een goed inlevings- en relativeringsvermogen hebben. Een beetje levenservaring kan geen kwaad.' Wordt er veel "Valt erg mee. De geklaagd? verhouding is 30 procent klachten en 70 procent vragen. Daarbij moet je ook nog eens de suggesties tellen. Veel klanten bellen met ideeën om het gemak van verpakkingen te ver groten, of over productinnovaties. Sommigen bellen gewoon om te melden dat ze onze eigen cola zo lekker vinden. Heel enthousiast.' Stel Albert 'Dat gaat zeker Heijn Zegt mor- klanten kosten, gen, we stoppen We zijn een spie- met de gei van het be- KlantenserviCe. drijf, de ogen en de oren. Onze toe gevoegde waarde is onze signaal functie. Wat wij doen heeft alles te maken met klantenbehoud.' Wat gebeurt er 'Elk gesprek m6t die wordt genoteerd klachten en door de informa- suggesties? trice. Dagelijks gaan de product- klachten naar de levensmiddelen technologen. Wekelijks gaan er rap portages naar de afdelingen, de winkels en de clustermanagers. Als we een trend ontdekken in de klach ten, wordt er ac tie ondernomen. Voorbeeld? De knoopjesdrop. Er belden klanten dat ze die niet meer lekker von den. De recep tuur bleek veran derd. Dat spelen we dan door aan de category ma nager. Nu is de oude receptuur weer terug.' 'Negentig procent van de vragen wordt direct beantwoord'

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 4