Spaanse supermarktmanagers op excursie in Nederland Ahold in Worldwide Retail Exchange Boeiend Ahold-keten Tops Markets koopt gemakswinkels Ahold Flitsen april 2000 5 AANGESLOTEN RETAILERS: Follow-up AROUND THE WORLD 'Alle supermarktmanagers die in Nederland zijn ge weest, vervullen een voortrek kersrol in hun regio in Span je. Dus de ideeën die ze hebben opgedaan zullen zij verder in hun organisatie brengen.' Hoe vruchtbaar is zo'n werkbezoek? Hebben ze daadwerkelijk goede ideeën opgedaan? 'Ja, absoluut. Voor al de organisatie achter de winkel hier in Nederland vin den ze indrukwekkend. En het grote assortiment klaar- voor-de-magnetron-artikelen. Dat zien ze ook wel zitten. Daar gaan ze mee aan de slag, want ook de Spaanse klant heeft steeds minder tijd om een grote maaltijd thuis te bereiden. Vooral in de stede lijke gebieden. In Spanje wordt het vlees in overgrote meerderheid nog door een ambachtelijke slager in de su- Vooral de organisatie achter de winkel in Nederland vinden ze indrukwekkend' permarkt gesneden. Dat is de cultuur. In Nederland zagen ze vooral het voorverpakte Ahold (Nederland) Albertson's (VS) Auchan (Frankrijk) Casino (Frankrijk) CVS (VS) Kingfisher (Groot-Brittannië) K-Mart (VS) Marks Spencer (Groot-Brit tannië) Safeway Inc. (VS) Target (VS) Tesco (Groot-Brittannië) Walgreens (VS) Tel je de omzetten en winkels van alle deelnemers bij elkaar op, dan kom je op een gezamen lijke omzet op jaarbasis van E 320 miljard en zo'n 33.000 winkels. Daarmee is de WWRE meteen de grootste ter wereld. Samen met elf andere retailers heeft Ahold de Worldwide Retail Exchange opgericht, een website voor de handel tussen de retailers en hun 100.000 leveranciers. Een Busi- ness-to-Business-site. Via de website van de World- Wide Retail Exchange kun nen bedrijven bestellingen plaatsen voor food en non food zoals drogisterij-artike len die door de aangesloten retailers worden geleverd. Al lemaal eenvoudig en gestan daardiseerd. Ook zullen er via de website producten worden geveild. Het initiatief van de elf mag op grote belangstel ling rekenen van de leveran- Waarom deze site? Omdat je mag verwachten dat de in koop van artikelen daardoor efficiënter zal verlopen en dus de kosten omlaag gaan voor alle deelnemers en pro ducten daarmee uiteindelijk voordeliger voor de klant (be drijven) worden. Alle werk maatschappijen van Ahold en joint venture partners gaan er aan meedoen. Het is de bedoeling dat op ter mijn de Worldwide Retail Exchange een zelfstandige onderneming wordt. Nu nog besturen de presidenten van de aangesloten retailers de Exchange. De verwachting is dat de Worldwide Retail Exchange in juni 2000 van start gaat. Tien Spaanse supermarktmanagers bezochten AH-supermarkten in Soest, 't Gooi en Food Plaza en de Wereld van Werelden in Purmerend. Bedoeling van het werkbezoek was te zien hoe de zaken in Nederland worden aangepakt. Vooral in de aanpak van visual merchandising waren de Spanjaarden geïnteresseerd. Kunnen de Spanjaarden dat zelf dan niet? Paul Draaijer, in Spanje werkzaam bij Store Development, spreekt dat meteen tegen. 'Je wordt niet gedeeld Europees eerste in de World Champions-actie als je je winkel niet perfect wegzet. Maar bij elkaar goede ideeën opdoen, houdt je scherp.' Wim Kesteloo (47) is country manager in Spanje. Hij kan bogen op een ruime Ahold-ervaring. Al in 1984 kwam Wim naar Albert Heijn. Momenteel woont hij in Spanje, maar als je hem vraagt waar predes, antwoordt hij simpel: 'Spanje, heel Spanje.' Wim zal ons in de komende tijd op de hoogte houden van de nieuwe ontwikkelingen in Ahold's Spaanse retailkeuken. Heb je de laatste maanden deze pagina goed gelezen, dan weet je dat Ahold hier inmiddels flink aanwezig is. We zitten in het zuiden, in Malaga, Marbella en Sevilla, we zitten in Madrid en met de aankoop van Kampio ook in Barcelona. Alles bij elkaar toch zo'n 220 supermarkten. Als je Spanje een beetje kent, dan weet je ook dat tussen Sevilla in het zuidwesten en Barcelona in het noordoosten een pittige afstand ligt. Geluk kig hebben de Spanjaarden een prima hogesnelheidstrein. Daar mee overbrug je die afstand in luttele uren. Boeiend, dat is in één woord hoe ik het werken met de Spanjaar den ervaar. Je hebt hier te maken met verschillende culturen, de Basken, de Catalanen, de Madri- lenen, om er eens een paar te noemen. Daarbij is het natuurlijk een prachtig land met een boei ende natuur. Tel daarbij ook nog eens de enorme mogelijkheden voor retail. Met verschillende klantengroepen. Kampio in Bar celona, bijvoorbeeld, doet al de helft van zijn omzet in thuisservï- ce. En in het zuiden hebben we ieder jaar een invasie van toeris ten, die uiteraard ook hun bood schappen willen kunnen doen. Aan de Spaanse medewerkers zal het niet liggen, die hebben heel wat in hun mars. Ahold's Amerikaanse supermarktketen Tops Mar kets heeft eind maart aangekondigd de 87 Sugar Creek-gemakswinkels te gaan kopen. De Sugar Creek-winkels liggen allemaal in de staat New York. De winkels zijn gemiddeld zo'n 200 m2 groot en het assortiment loopt uiteen van zuivel en frisdranken tot alcoholische dranken en tabak. De Sugar Creek- winkels zijn gevestigd langs de snelwegen, dus kun je er ook je auto voltanken. Voor Tops Markets zijn ge makswinkels niets nieuws. De 117 Wilson Farms Neigh borhood Stores van Tops zijn ook gemakswinkels en het is dan ook de bedoeling dat de meeste Sugar Creeks worden omgebouwd naar de Wilson Farms-formule. Wilson Farms krijgt daarmee een flinke impuls in de steeds verder groeiende markt voor gemakswinkels en zal ook voordeel hebben van synergie- en schaalvoor delen. Tops verwacht de over name in mei af te kunnen ronden. vlees. Dat soort indrukken ne men ze toch mee naar huis.' Wat wordt er met de ideeën gedaan? Draaijer, resoluut: 'Misschien kun je niet alles in Spanje gebruiken. Je hebt na tuurlijk rekening te houden met een vertaalslag naar de Spaanse klant. Ik denk niet dat ze in Spanje morgen be ginnen met voorverpakt vlees. Maar daarom hebben we expres supermarktma nagers uitgenodigd voor de excursie, omdat zij het meest direct met de klant in verbin ding staan. Op het gebied van visual merchandising hebben we inmiddels de eerste stap pen al gezet.' Sugar Creek-gemakswinkels liggen langs de snelweg. Je kunt er ook tanken

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 5