4 Ahold Flitsen april 2000 Vijf gezichten 'Gemeentes moeten zich realiseren dat het niet meer ge noeg is om in elke wijk maar een winkel te hebben' 0 Beste plek Non food De grote AH Nieuwe diensten 'One stop shopping gaat een tweede golf in' Albert Heijn zet de juiste winkel op de juiste plek In de jaren '60 was het simpel: je woonde zo goed als zeker in een nieuwbouwhuis, de vrouw zorgde voor de kinderen en het huishou den, de man verdiende het geld. Maandag was het wasdag, woensdag gehaktdag. En wie z'n boodschappen niet van de mid denstand betrok, ging naar de supermarkt. Er was er altijd een in de buurt. Je wist wat je kreeg. One stop shopping, heette het. Alles voor de dagelijkse behoeften onder één dak. Maar de tijden veranderen. Er volg denjaren van grote individualise ring, vrouwen begaven zich massaal op de arbeidsmarkt. Er ontstonden begrippen als herintreders, yuppies (young urban professionals) en flex- werk. Het leven bestond niet meer uit werken alleen. Er kwam meer tijd en aandacht voor de leukere dingen van het leven. Eten, reizen. Langzaam maar zeker veranderden de leefpatronen. Mensen werden mondiger, kregen minder tijd en meer interesses. De eetmomenten, ontbijt, lunch en diner, verschoven en wat er op tafel kwam werd exoti scher. Een all time favorite als bloemkool kreeg er met broccoli een geduchte concurrent bij. En de traditionele Hollandse keuken werd door de Thaise, de Mexicaanse en Italiaanse naar de kroon gestoken. En wat doet een supermarktbedrijf als de klant zo grillig blijkt? Dat ver ruimt de openingstijden, verbreedt het assortiment en neemt tenslotte z'n winkels eens stuk voor stuk on der de loep. Hans Preeker is sinds twee jaar hoofd formulemanage- ment bij Albert Heijn. Het is zijn taak te bepalen welke winkelformu le het beste past op een bepaalde plek. "One stop shopping gaat een tweede golf in", zegt hij. "Een golf waarbij de standaardformule wordt versnipperd en toegespitst op de be hoefte van de klant. De laatste jaren ging het over anders eten. Assorti ment. Daar doén we het goed. Nu gaat het over anders je eten verkrij gen." Er zullen, volgens Preeker, vijf formules ontstaan. Gemak is daarbij het kernwoord en het merk Albert Heijn is de bindende factor. E-com- merce is één formule. Daarnaast zullen er meer convenience stores komen, zoals de stationswinkels. Die winkeltjes - Preeker noemt ze bewust geen kleine supermarkten want dat zijn het niet - voeren een assortiment dat gericht is op ver bruik binnen 16 uur. Je haalt er on derweg naar huis een warme maal tijd of je ontbijt voor morgenoch tend. Hij vertelt hoe in de onder handelingen met de NS over de sta tionswinkel in Den Bosch - toen een supermarkt in handen van de con current - Albert Heijn riep dat er eerst maar eens wat producten uit moesten. Toegespitst op de passe rende klant. Nu draait de winkel met minder producten 40 procent meer omzet dan als supermarkt. Er zullen ook buurtwinkels komen, waar het accent ligt op vers. Daar haal je je dagelijkse boodschappen. En wijkwinkels, die het meest te vergelijken zijn met de huidige su permarkt. Een mooie balans van vers en droge kruidenierswaren. "Het ultieme op voedingsgebied komt in de nabije toekomst terecht in winkels van meer dan 3000 m2. Dat wordt het walhalla van assorti menten," aldus Preeker. "Winkels waar je de tijd voor neemt, waar boodschappen doen leuk is. Je vindt er veel non food. Drogmetica zal er sterk vertegenwoordigd zijn, dieren- voeding zal groot in het assortiment staan. Maar het is niet zo dat die winkels hypermarlcten worden, waar we fietsen verkopen en kle ding." En de computerverkoop van afgelopen jaar dan? "Dat was een ac tie. Dat zullen we wel blijven doen, maar het wordt geen standaardas sortiment." De laatste tijd was er met name over die 'grote AH', zoals de kranten hem bestempelde, nogal wat te doen. Albert Heijn zou in Nederland een soort 'weidewinkels' neer wil len zetten, zoals je die in Frankrijk ziet. "Pertinent niet waar", zegt Preeker. "Het worden absoluut geen winkels buiten de stad of buiten de bebouwde kom. Je moet ze situeren in de tweede ring van de stad. Er was angst bij gemeentes dat we de stad achter zouden laten. Maar ge meentes moeten zich realiseren dat het niet meer genoeg is om in elke wijk maar een winkel te hebben. Het gaat om de juiste winkel op de juiste plek." Geen grote AH dus in een woonwijk, maar op een makke lijk te bereiken plaats met parkeer ruimte. En een kleinere AH voor de dagelijkse boodschappen in de buurt. Preeker ziet ook kansen voor nieu we diensten, zoals financiële dienst verlening, cd- of boekenverkoop. "Kijk, we willen een bedrijf zijn dat de mensen helpt met het dagelijkse leven. Simpele geldhandelingen ho ren daar als vanzelfsprekend bij. Maar in de toekomst misschien ook een reis boeken, een hypotheek af sluiten, een video huren. Hoe gek we het kunnen maken? Dat bepalen wij niet. Dat bepaalt de klant. Ik ben ook niet bang dat de klant door de bomen het bos niet meer ziet. Op de gevel zal altijd Albert Heijn blijven staan. Een merk dat staat voor kwa liteit en vertrouwen. Ik denk dat we met onze nieuwe formules de klant tegemoet komen. Het is toch prettig datje niet meer door een enorme winkel hoeft te draven om even een warme maaltijd voor 's avonds te halen, maar dat dat onderweg naar huis kan of om de hoek. En het is ook prettig datje grote winkels hebt waar je de ruimte hebt om op een plezierige manier alles te halen wat je nodig hebt. Plezierig winkelen, snel of uitgebreid, gemak en over zicht, daar gaat het om." Hans Preeker: 'De standaardformule wordt versnipperd en toegespitst op de behoefte van de klant'

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 4