Rondje medezeggenschap Geregeld: parttime werken en bonus Den Toom brainstormt 10Ahold Flitsen april 200c Swingende wijn en tortillia's bij Marvelo OR Primarkt: Werkgroep participatie met alle winkels Bonus HE§ifrnieuws NIEUWS OR Gall Gall zet medewerker op praatstoel Nieuwsbrief Participatie bij de hoorns gevat OR Albert Heijn wil wijzer worden over participatie De Tuinen: Bij Marvelo krijgen de medewerkers gaandeweg de smaak te pakken van Swing participatie). Op de afdeling waar de wijnen worden ge botteld brengen de medewerkers hun eigen Swing-onderwerpen in kaart. Zo heeft de Wijn-afdeling de Arbo-zaken in beheer genomen door uit eigen gelederen een Arbo-man aan te wijzen. Voorheen was Arbo een taak van de OR. En dan is er de lijn waar de tortilla's van Albert Heijn worden geprodu ceerd. OR-secretaris André Hazen: 'De werkomstandigheden kunnen en moeten daar béter. We willen de af deling, die bestaat uit pakweg tien mensen, helpen bij het meepraten over verbeteringen. Als OR willen we in dit project leren om op strate gisch niveau mee te denken met de bestuurder.' OR Primarkt begon in november vo rig jaar met een nieuwe zittingspe riode en in maart met een nieuwe bestuurder: Mels Koster, voormalig AH-man. 'Het was even aftasten, maar we hebben inmiddels een goede relatie,' zegt OR-man John Hoppenbrouwers. 'Begin maart wer den we het eens over een nieuwe Regeling Sociale Gevolgen. Nu zijn we bezig met het participatietraject.' De OR haalt mensen uit alle 24 winkels bij elkaar in een werkgroep. Aangevuld met P&O-er en OR-le- den, is de werkgroep halverwege dit jaar compleet. 'Met de werkgroep willen we in deze zittingsperiode participatie in de winkels zover mo gelijk ontwikkelen,' aldus de OR- man. De OR is zes man/vrouw sterk en Primarkt heeft 'slechts' 24 win kels. 'In dit geval is dat een voor deel,' vindt John. 'Bij de introductie van participatie in een winkel is al tijd een OR-lid aanwezig. Ook na de introductie kunnen we vaak in de winkels zijn, voor ondersteuning.' De Tuinen kent geen winstdeling, maar over 1999 komt er wel een bonus. Dat zijn directie en OR deze maand overeenkomen. 'Hoe hoog je bonus is, hangt af van het aantal uren datje in een jaar hebt ge werkt,' legt Lucien uit De bonus kan oplopen tot maximaal tweehonderd gulden. Hij wordt uitbetaald in Ahold-cadeaubonnen. In de afgelopen maanden is bij Den Toom de participatiestrategie in da den omgezet De eerste successen zijn een feit! 'Naast de invoering van structurele overleggen hebben we brainstormsessies gehouden met medewerkers van verschillende af delingen,' aldus OR-man René Donks. 'Doel: de ontwikkeling van een nieuwe consumentenactie. Daar kwamen prima ideeën uit. Afgezien daarvan: medewerkers kregen voor het eerst inzicht in kosten.' De OR denkt dat participatie bij Den Toom werkt, maar wil dat graag checken bij de medewerkers. Voor de zomer komt er een enquête. ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD OR Gall Gall zet het jaar 2000 in het teken van communicatie met de achterban. Voorzitter Tom Witte- veen: 'De winkels en het kantoor kunnen regelmatig contact met ons verwachten. We willen de band aan trekken, en wederzijds meningen en kennis uitwisselen.' De OR-leden gaan, net als in andere jaren, filialen bezoeken. In maart is een beginnetje gemaakt. De meeste van de ongeveer veertig bezoeken vinden plaats in april en mei. 'Het doei van de bezoeken is om de col lega's eens op hun praatstoel te zet ten; we zijn benieuwd naar alles wat zij ter sprake willen brengen," aldus Tom. 'Denk aan de gang van zaken rond participatie en Arbo-regelin- gen, maar ook aan typische Gall Gall-onderwerpen als het werken met één manager op twee filialen.' Ook stuurt OR Gall Gall sinds de cember vorig jaar maandelijks een Nieuwsbrief naar alle winkels. Op het kantoor en in het distributiecen trum hangt hij aan de borden. De OR-Nieuwsbrief behandelt actuele zaken zoals adviesaanvragen, in- stemmingaanvragen en andere rele vante OR-zaken. Tom: 'Kwesties waar we dieper op in willen gaan, geven we voortaan een plek op de Muurkrant. Die brengen we twee keer per jaar uit. Ondeiwerpen? Dat kan van alles zijn. Zolang het maar van belang is voor meerdere winkels.' In de winkels en distributiecentra van Albert Heijn wordt in de komende maanden onderzocht hoe het met de participatie gesteld is. OR-voorzitter Albert Heijn Joop van Essen: 'We willen het weten: waarom gaat participatie in het ene team als een speer, en komt het in het andere team niet van de grond.' Om dat te ontdekken bezoekt een student van de Universiteit van Enschede vanaf komende week tien Albert Heijn-winkels door het hele land. Hij gaat daar met allerlei mensen praten. De OR heeft hem gevraagd speci aal te letten op de stijl van leidinggeven. Een soortgelijk onderzoek vindt plaats in de DC's. Een Nijmeegse student neemt ze alle zes onder de loep. De OR begeleidt de twee onderzoekers. Eind november zijn de twee onder zoeken afgerond en is de OR weer een stukje wijzer. De CAO repte erover met één zinne tje: 'Parttime werken bij De Tuinen is mogelijk.' Maar in de praktijk kwam het er niet van voor filiaalmanagers. 'Er ontbrak een regeling met voor waarden. Bijvoorbeeld over het mi nimum aantal uren,' aldus OR-voor zitter Lucien Kleikers. Half maart adviseerde de OR positief over een regeling. Deze houdt in dat ook filiaalmanagers bij De Tuinen voor taan in aanmerking komen voor een parttime werkweek. Voor hen geldt een werkweek van tenminste 29.6 uur. Tijdens de afwezigheid van de filiaalmanager, draagt de assistent- filiaalmanager de verantwoordelijk heid. 'Zij krijgen dan ook een ver vangingstoeslag.' Participatie gaat bij Jamin vanaf mei 2000 echt van start. Dat gebeurt via het werkoverleg in de winkels en op kantoor. Een OR-werkgroep levert hier voor onderwerpen aan, die op de agenda komen bij het werkoverleg. Over ieder onderwerp sturen winkels en kantoor bevindingen retour naar de werk groep. 'We koppelen terug via hetJamin-blad Plussen en het OR-blad 't oORtje,' zegt OR-man Matthijs Westerdijk.Ook zorgen we ervoor dat algemene verbeter- of knelpunten bij de juiste personen in de organisatie terechtkomen. Op deze manier merken medewerkers dat met hun ideeën en initiatieven iets gedaan wordt. Dat is de bedoeling van participatie.' Het eerste onderwerp, teambuilding, staat gepland voor dit voorjaar. Aan de winkels wordt gevraagd de camera ter hand te nemen. De an- der onderwerpen voor 2000 zijn: omgang met de vier V's (Verrassend, Verleidelijk, Vrijheid, Voor iedereen) |jj||sfc 9 en de risico-inventarisatie met na- i l druk op veiligheid. Worden het weer foto-opdrachten?'Nee,'zegt Mat- f i SS| thijs, 'We bedenken telkens een an- Ifrj w\\\\TO dere vorm.' aP - 5aa»

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 10