4 Ahold Flitsen maart 2000 'Ons eigen merk is altijd gelijk aan de A-merk kwaliteit' 'Een eigen merk ontstaat vaak in het hoofd van de category manager' k ALBERT HEIJN HEEFT NU OOK z'n eigen frisdranken. Een gedurfde stap om naast gerenommeerde A-merken ais Coca Cola, Fanta en Sprite met een private label te komen. Flitsen praat over eigen merken met Margreet van Steijn, private label manager bij Albert Heijn. Het sterke van eigen merken willen bieden. Dus alleen eigen mer ken is niet voldoende.' En omgekeerd: een winkel zonder eigen merken? 'Dat zou niet slim zijn, juist vanwe ge al die voordelen.' Is Albert Heijn opeens een stuk minder populair bij de grote frisdrankfabrikan ten? 'Welnee, die hebben echt wel reke ning gehouden met de komst van ons eigen merk. Het was één van de weinige segmenten waar we nog geen eigen merk hadden.' Je bent ook namens Albert Heijn betrok ken bij AMS, het Europese samenwer kingsverband van tien grote retailers, waar we onder andere Euro Shopper aan te danken hebben. In hun nieuwsbrief zei je onlangs dat we nog maar aan het begin staan van de opmars van private labels. Kun je dat uitleggen? 'Er komt steeds meer concentratie in de detailhandel. Steeds grotere partijen of samenwerkingsverban- Hoeveel eigen merken heeft Albert Heijn? 'Je moet een onderscheid maken. We praten over private labels. Daar onder valt het AH-eigen merk, maar ook AH Biologisch en ons exclusieve merk Euro Shopper. Als je die drie optelt, staan er in een gemiddelde Albert Heijn tussen de 4000 en 5000 private labels, inclusief onze vers producten.' Vanwaar opeens die enorme aandacht voor het eigen merk? 'Verschillende redenen. We hebben de laatste jaren het eigen merk niet opvallend gecommuniceerd en dat terwijl het hartstikke interessant is, juist voor mensen die kwaliteit wil len en niet teveel willen betalen. De gezinnen bijvoorbeeld. Ons eigen merk is altijd gelijk aan de A-merk kwaliteit, maar is ook altijd goedko per dan het A-merk. Met die combi natie, een scherpe prijs en een goe de kwaliteit, hebben we een prachtig middel in handen om aan ons prijsimago te werken en een groep klanten te bedienen die an ders naar een goedkopere concur rent zou stappen.' dit aspect, productontwikkeling, denk ik het leukste van hun werk. Het zit ook bij al onze category ma nagers ingebakken. Een mooi voor beeld zijn de honey crisps. Oor spronkelijk was het een cereal, maar onze category manager was zo wild van die smaak dat hij de leve rancier heeft voorgesteld er onder ons eigen merk koeken van te ma ken. Voordat het zover is, zitten trouwens onze voedingstechnolo gen en andere deskundigen bij elkaar. Er worden productspecifica ties opgesteld. Hoe moet het sma ken, welke ingrediënten moeten erin? Op basis daarvan wordt een le verancier benaderd.' En wie bepaalt dat het het stempel A-merk kwaliteit mag hebben? 'Uiteindelijk de klant. Een nieuw eigen merk moet goedgekeurd wor den door smaakpanels.' Het gaat bij eigen merken altijd over die interessante prijs/kwaliteit verhouding. Is dat ook het enige interessante? 'Nee, private labels kweken ook loy aliteit. Mensen komen speciaal voor het eigen merk naar jouw winkel. Het schept ook vertrouwen. De klant vertrouwt Albert Heijn als goede supermarkt en vertrouwt dus ook het eigen merk. Dat moetje dan wel waarmaken. En ook niet onbe langrijk in onze centen-business: de marge op eigen merken voor de winkel is heel interessant.' Zou je je een winkel kunnen voorstellen waar alleen maar eigen merken worden verkocht? 'Delhaize in België heeft zo'n win kel. Die schijnt het nog redelijk te doen ook. Maar voor Albert geldt dat we de klant keuze den zoals AMS, die bijvoorbeeld ge zamenlijk producten ontwikkelen. Internationale bedrijven gaan glo bal sourcen, wereldwijd inkopen. Ahold heeft wat dat betreft al goede resultaten geboekt. De tonijn bij Al- bert Heijn ligt ook in Zuid-Amerika en de VS in de winkels. Dat zou kunnen uitmonden in een private label voor alle Ahold-werkmaatschappijen wereldwijd? 'Met eigen merken gebruik je nu juist precies de goede naam die de supermarktformule al heeft. Voor het vertrouwen en de herkenbaar heid is het belangrijk daar dicht bij te blijven. De kracht van Ahold is juist dat ze dat doet. Elke keten heeft z'n eigen identiteit.' Wat kunnen we, als we niet zover in de toekomst kijken, verwachten op private label gebied? "Vers zal veel meer 'gebrand' gaan worden. Da's altijd moei lijk geweest, want veel versproducten zijn niet ver pakt. We willen bijvoor beeld dat de klant bij AH niet gewoon brood koopt, maar bewust kiest voor brood van het AH-merk. En AH Biologisch gaat bin nen twee jaar naar tussen de 300 en 400 producten.' Een eigen merk is dus een mooi alterna tief voor een A-merk? 'Ik zou het liever niet als alternatief willen zien. Ons AH-merk is een merk op zich. Negentig procent van onze klanten koopt regelmatig een eigen merk product.' Hoe eigen is eigen? 'Heel eigen. Het idee voor een eigen merk ontstaat vaak in het hoofd van de category manager. Voor hun is

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 4