Eigen cola AH begin april in de winkel Helpende handen rondvraag Ahold Flitsen maart 2000 11 Albert Heijn lanceert nieuwe formule Liters cola Twee miljoen blikjes om te proeven Wat merken we van merken? Albert Heijn is van plan om volgend jaar nieuwe, grotere supermarkten te openen. De 'grote Albert Heijn-winkel', met een oppervlakte van meer dan 3000 m2 is bedoeld om de consument niet alleen een groot assortiment aan voedingsmiddelen aan te bieden, maar ook een uitgebreider aanvullend as sortiment non-food gebruiksartikelen. Nu heeft de gemiddelde supermarkt een oppervlakte van onge veer 1500 m2. De nieuwe supermarkten zullen niet, zoals in het buitenland vaak het geval is, buiten de bebouwde kom komen. Geen weidewinkels dus, maar winkels zo dicht mogelijk bij de klant. Dat is het uitgangspunt voor alle winkeltypes van AH, van kleine buurtwinkeltjes, gemakswinkels op stations tot de traditionele supermarkt zoals de meeste men sen die kennen. De 'grote AH-winkel' past daarmee in het streven van het bedrijf naar meer verschillen de winkelvormen binnen de formule. Een segment waar Albert Heijn nog geen eigen mer ken had, was frisdranken. Dat verandert begin april. Dan staat er cola, orange en limon-lime in de varian ten regular en light in de winkels. De zeventien clus termanagers werden in een bijzondere vergadering door category manager Paul Janmaat uitgeroepen tot de eerste ambassadeurs van het nieuwe eigen merit. Hij iiees de groep in knalrode poïoshirts en caps en het ze Giant Cola proeven. De clustermanagers hebben vervolgens via de clusterver gaderingen het verhaal de winkel ingebracht. Zestig AH- medewerkers zijn vooraf bij de ontwikkeling van het pro duct betrokken geweest. Zij fungeerden onder andere als smaalcpanel. Maar in de eer ste week van april zullen zo'n 3000 medewerkers (vijf per winkel) zich bezighouden met de introductie. Om het product groots te lanceren gaan er bijna twee miljoen blikjes van 0,15 liter naar de winkels. Twee dagen lang (op vrijdag 7 en zaterdag 8 april) mogen klanten de blik jes cola en orange gratis proe ven. Paul Janmaat over het waar- om van de cola: 'Albert Heijn besteedt sinds het begin van dit jaar meer aandacht aan gezinnen met kinderen. Het eigen merk speelt bij die groep een be langrijke rol. Het is A-merlc kwaliteit voor een lagere prijs. Opgroeiende jongeren werken heel wat li ters cola weg, dus is dit een heel interessant product voor deze klantengroep.' Er is meer dan een jaar aan de ei gen frisdrank gewerkt. Stekje hebt zojuist de cursus tot verkoopmanager afge rond, je wilt iets bijzonders doen en je hoort dat een filiaal van Albert Heijn een bevoorradingsprobleem heeft. Wat doe je dan? Een team van zojuist afgestu deerde verkoopmanagers reis de op dinsdag 29 februari en woensdag 1 maart naar Zand- voort om daar belangeloos de handen uit de mouwen te steken. Alexander Hendriks (Den Hel der 1038): "Het is traditie dat mensen die een opleiding tot verkoopmanager doen op de laatste dag van de cursus een ludieke actie ondernemen. In het verleden is het al eens ge beurd dat cursisten op survi val-tocht gingen, wij wilden iets heel anders doen. Albert Heijn heeft veel geld in ons gestoken en wij wilden de kennis, die we tijdens de cur sus hebben opgedaan, aan het bedrijf teruggeven door een filiaal met een probleem uit de brand te helpen. We hoorden dat filiaal 1047 in Zandvoort geen overzicht meer had van wat er in de winkel lag en hoe groot de voorraad in het magazijn was. We besloten een aantal dagen mee te helpen om dat overzicht weer terug te krij gen." Merken, de een hecht er aan, de ander maakt het niet uit waar een product vandaan komt of welk logo erop prijkt. Wat is de waarde van een merk, waar kijken we naar als we de winkel ingaan? Verkoopmanagers in opleiding schoten te hulp in Zandvoort. Voor v.l.n.r.: Alexander Hendriks 1038, Sicco Vos 1048, Nicole Boerma Impuls HK, Pascal Loyson 1512, Petra Langerhorst 1075, Han Phiiipsen 1199, Stefan de Boer 1217. Achter v.l.n.r.: Frido Haveiaar 1211, Ko Robijn 1420, Rogier v/d Slikke Karin Weerheim, medewerkster Etos-Store 7761 Leidschendam: 'Ik ben geen mer- kengek, maar ik hou wel vast aan iets wat ik lekker of goed vind. Zo heb ik al tijden hetzelfde geurtje van Hugo Boss. Maar dat had ook van een ander merk kunnen zijn. De geur geeft de doorslag. Een spijkerbroek hoeft bij mij ook niet van Levi's te zijn. Hij moet vooral goed zitten en sterk zijn. In de winkel doet ons Etos- huismerk het fantastisch. Veel mensen hebben daar vertrouwen in. Vooral de vitaminen zijn niet aan te slepen. Op televisie zie je steeds meer dat er een hele wereld rond een shampoo of spijkerbroek wordt neergezet. Dat is wel grap pig, het werkt soms aanstekelijk.' Andy Mosmans, managing part ner FHV/BBD0 Creative Marke ting Agency in Amstelveen: 'Er is steeds meer aanbod en de kwaliteit ontloopt el kaar steeds minder. Mer ken helpen mensen kiezen. Of ik zelf merkgevoelig ben? Voor mij is alles dat een naam draagt en een verwachting schept in principe een merk. Ja, ook een stad of politieke partij. Merken gaan veel verder dan een logo'tje op een trui of jas. Al- bert Heijn is een mooi voorbeeld van een ijzersterk merk dat tegen woordig zelfs computers verkoopt. Waarom een kruidenier dat doet? Je kan het je niet permitteren om achter de feiten én je concurrent aan te lopen.' Lilian Ingendeal, De Tuinen 6712 in Maastricht: 'Bij mij is het heel simpel: kwaliteit gaat boven alles. Als Esprit iets maakt dat ik mooi en goed vind, koop ik dus Esprit. Bij eten en drinken is dat niet anders. Ik ben gek op de co la van Pepsi. Daar zweer ik bij en dat zal ik ook altijd blijven kopen. Wei probeer ik regel matig nieuwe dingen uit. Bevalt een huismerk goed dan zal ik dat blijven kopen. Ik heb trouwens twee honden die extreem merkge voelig zijn. Als ze de verpakking van Bonzo zien gaan ze er direct vandoor. Daar houden ze niet van en dat laten ze ook weten.' René Repko, corporate communi catie bij Albert Heijn: 'Bij elke aankoop speelt vertrouwen in het product of merk een grote rol. Al- bert Heijn hecht veel waarde aan de vertrouwensrelatie met de klant Daarom is ons eigen AH-huismerk zo belangrijk. De klant moet daar precies de juiste associaties bij hebben. Dat gaat niet zomaar. Daar moet je langdurig en consequent aan bouwen. Staat het AH-logo op de verpakking dan moet de klant weten dat de in houd van topkwa- «w». liteit is en tegen een zeer scherpe prijs wordt aange boden.'

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 11