B m 1 w 'Genetische fee! R JC T E N V A N D I M A A N D Ahold Flitsen februari 2000 9 Simone Hertzberger, AH's hoofd Kwaliteit en Interne Informatie: Richtlijnen Vlekoplossers We staan neutraal tegenover GMO-techniék, mits het veilig is en de ingrediënten door de EU toegelaten zijn' Albert Heijn heeft op zestien private label en Euro Shopper produkten vermeld dat er gebruik is gemaakt van genetisch gemodificeerde mais of soja. AH gaat hiermee verder dan de wet voorschrijft Albert Heijn heeft zestien private label en Euro Shopper producten geëtiketteerd waarbij bij de productie genetisch gemodificeerde soja of maïs is gebruikt. Het is een hot item: het veranderen van erfelijk materiaal (DNA) om de ei genschappen van planten en dieren te beïnvloeden. De wetenschap gelooft in de grote voordelen van geneti sche modificatie. Tegenstan ders zijn bang dat er nog te weinig bekend is over de ge volgen en vrezen onverwach te problemen. Informatie is volgens Albert Heijn essen tieel om de klant een wel overwogen keuze te laten ma ken. Daarom ook werd uitgebreid aandacht aan de zogenaamde gentechnologie besteed in AllerHande. 'Al- bert Heijn en haar klanten hebben vooralsnog geen voor delen bij genetische modifica tie', zegt Simone Hertzberger, hoofd Kwaliteit en Interne in formatie. 'Producten worden niet kwalitatief beter of goed koper. Het zijn vooral de pro ducenten ver weg die profite ren van de toepassingen van de nieuwe technologie. Zo is het mogelijk gewassen eigen schappen te geven waardoor ze beter bestand zijn tegen insectenplagen of bestrij dingsmiddelen. Er gaan min der oogsten verloren en er wordt minder agressief be streden.' De Europese Unie heeft stren ge richtlijnen opgesteld voor het toelaten van genetisch ge modificeerde producten. Uit gangspunten daarbij zijn de volksgezondheid en de veilig heid voor het milieu. Nadat de EU een product toelaat. moet het ook nog eens langs een commissie in Nederland. Albert Heijn wil met het eti ketteren, dus het op de ver pakking vermelden dat gene tisch gemodificeerde ingrediënten zijn gebruikt, verder gaan dan de wet voor schrijft. Genetisch gemodificeerde producten komen voorname lijk uit de Verenigde Staten. Het gaat nu alleen nog om soja en maïs, dat in Europa is toegelaten. 'En dan niet de kolven en de korrels, maar producten waarin bestandde len zitten verwerkt, zoals zet meel en maïsolie, margarine en sauzen', aldus Hertzberger. Veranderen van erfelijk mate riaal is in principe niets nieuws. Boeren bijvoorbeeld laten hun meest productieve melkkoeien dekken om een ras te krijgen dat structureel veel melk geeft. Dit gebeurt op een natuurlijke wijze, het kruisen van rassen. Met gene tische modificatie echter, dringt men door tot het DNA van een levend organisme en is men in staat daarin heel ge richt veranderingen aan te brengen. In de niet-levensmid- delenindustrie wordt al lan ger genetisch gemodificeerd. Vlekoplossers in wasmiddelen bijvoorbeeld bestaan uit enzy men, die geproduceerd wor den door bacteriën. Het DNA Amerikaanse, koxen Exclusief bij Albert Heijn Nu in de winkel fl 37,90 per kilo Sinds kort zijn bij AH vier soorten Amerikaanse kaas verkrijgbaar met namen die voor ons Nederlanders vreemd in de oren klinken: Wild Ripened Cheddar, Taconic, Mohansic en Lake Tear o'the Clouds. Het is voor het eerst dat Amerikaanse kazen op de Nederlandse markt verkrijgbaar zijn. De kazen zijn gemaakt van koemelk en zijn uitstekend te combineren met de Amerikaanse wijnen uit het AH-assortiment. De kleur, vorm en structuur van de kazen zijn afhankelijk van het seizoen. in die bacteriën is zo veran derd dat de vlekoplossers be ter hun werk doen. De echte vertaalslag naar de levensmid delenindustrie is nog niet ge maakt, maar - als ze haar fan tasie de vrije loop laat - ziet Simone Hertzberger in de toe komst wel een markt ont staan voor producten als sui ker dat geen tandbederf kan veroorzaken en verzadigde vetzuren die geen hart- en vaatziekten tot gevolg kun nen hebben. Ze zegt: 'Dan zijn er tenminste voordelen voor onze klanten. Die zijn er nu nog niet en dus staan we neu traal tegenover deze techniek, mits het veilig is en de ingre diënten in de producten toe gelaten zijn. Natuurlijk moe ten ook de klanten geen emotionele problemen heb ben met deze ingrediënten. Waar we ons daarom nu al leen op richten is, informeren en de klant de keuze bieden. Dat doen we altijd. We zullen daarbij blijven hameren op nog betere meettechnieken en gescheiden voedselstro- men. Hoe meer we weten, hoe beter we informatie kunnen verschaffen en hoe beter onze klanten kunnen kiezen.' Product Waar te koop Wanneer te koop Prijs Bijzonderheden Canterbury Aromatic bij 300 Etos-winkels vanaf nu divers Behalve aromatisch badzout, geurzakjes, -steentjes en andere zeep- producten, zijn er ook wierookstokjes, parfumparels en geurolie. De geurlijn bevat o.a.: kamille, rozen en vanille. De zakjes parfum- parels van 40 gram kosten fl. 5,99 p/st. Je kunt ze bijvoorbeeld in een stofzuigerzak doen of mengen met andere Pot Pourri producten. De wierookstokjes kun je in een speciale houder (ook bij Etos) plaatsen en aansteken. Ze branden langzaam op en verspreiden een heerlijke geur (fl. 2,95, 20 stuks). Product Waar te koop Wanneer te koop Prijs Bijzonderheden Qjl „ijHlrjdM'boHc www.gall.nl Nu in de digitale winkel Gratis Speciaal voor wijnliefhebbers. Een digitale wijnkelderboek dat een goed overzicht biedt van je wijnvoorraad. Informatie over wanneer de wijnen op dronk zijn en wat je van elke wijn die je gedronken hebt vond, is eenvoudig bij te houden. Het wijnkelderboek is gratis op te halen van de website van Gall Gall. Voorwaarde is wel datje de cd-rom met de off-line website geïnstalleerd hebt. Deze is gratis af te halen bij alle G&G-filialen. Product Waar te koop Wanneer te koop Prijs Bijzonderheden

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 9