7 John Roos, Peter van Pelt, Rein Veldhuis, Wim Hooijschuur, Verpakkingstechnoloog AH: 'Wettelijk zijn we verplicht de komende jaren dertig procent (preventie, re cycling) te besparen op de gebruikte hoeveelheid verpakkingsmateriaal, Elk product dat nieuw in het assortiment wordt opgenomen, of elk product dat een restyling ondergaat wordt onder de loep genomen. Kan de verpak king nog kleiner, lichter en dunner? Nieuwe technieken leiden telkens weer tot nieuwe besparingen. Daartoe zijn we continu in gesprek met leve ranciers van verpakkingen en van producten. Soms is het lastig veranderin gen door te voeren, omdat leveranciers hun producten liever breeduit in het schap hebben staan dan heel klein. Voor de winkels is dat juist weer een voordeel. Hoe kleiner de verpakkingen, hoe efficiënter de schapruimte kan worden benut. De nieuwste ontwikkelingen? Op dit moment zijn we bezig de wijnflessen lichter te maken. Vroeger waren ze 600 gram, inmid dels is dat ruim 480 gram en met de nieuwste glasblaastechniek wordt dat binnenkort 420 gram. In een paar jaar tijd is dat een besparing van 180 gram glas per fles. Goed voor het milieu, maar ook voor het logistieke proces levert dat veel voordelen op. Minder gewicht betaalt zich terug.' Voorzitter werkgroep Duurzaam Bouwen: 'Duurzaam bouwen betekent wat mij betreft datje zo bouwt dat het milieu er op lange termijn zo min mogelijk schade van ondervindt. Daar kan je op drie manieren voor zorgen. Ten eerste door de keuze van de materialen. Materialen die zonder bezwaar aan de natuur onttrokken kunnen worden en geschikt zijn voor hergebruik of makkelijk afbreekbaar zijn. In veel win kels gaan we bijvoorbeeld rood cederhout gebruiken. Dit hardhout wordt speciaal geproduceerd, dus voor elke boom die gekapt wordt, wordt er ook weer een geplant. Bovendien hoeft dit hout niet gelakt te worden. Verder is bij duurzaam bouwen het ontwerp van een nieuwe winkel van belang. Kun je bijvoorbeeld gebruikmaken van systeempanelen die ooit weer herge bruikt kunnen worden? Of kun je de fossiele grondstof grind in beton ver vangen door een beter alternatief? Dat kan bijvoorbeeld met vermalen baksteen. Tenslotte kun je zo bouwen dat je zo min mogelijk water en energie gebruikt. Bijvoorbeeld door zonnecollectoren te plaatsen, regenwa ter te gebruiken voor de toiletten en koelwarmte terug te winnen. Sommige ingrepen zijn duur, maar door stap voor stap kleine maatregelen te nemen, kunnen we veel bereiken. Duurzaam bouwen wordt steeds gewoner, vooral in de woningbouw gebeurt er op dit terrein veel. Daar leren we dan ook veel van. Dit jaar beginnen we met de bouw van een pilot winkel, de eerste die van de grond af aan zo duurzaam mogelijk is opgebouwd.' Buying and Merchandising Albert Heijn 'Sinds een jaar of tien wordt de consument steeds bewuster van het be lang van duurzaam geteelde producten. Dus zo min mogelijk schadelijke bestrijdingsmiddelen, zorgen dat het grondwater niet vervuild raakt, eigen lijk alles wat je kunt verzinnen om de natuur te ontlasten. Dat sluit natuur lijk aan bij de waarden waar Albert Heijn voor staat: inspiratie, innovatie, maatschappelijke betrokkenheid, waarde, keuze en kwaliteit. Vandaar dat wij het Aarde Waarde-programma hebben ontwikkeld. We hebben goede afspraken over de manier van telen. De klant wil weten waar zijn eten van daan komt. In dat kader moetje ook het succes van AH-Biologisch zien. Dat gaat nog een stap verder. Producten kunnen alleen het predikaat Biologisch krijgen als er absoluut geen chemische bestrijdingsmiddelen aan te pas zijn gekomen. Ze moeten verbouwd zijn zoals ze in de natuur zouden groeien. Aarde Waarde is iets vrijblijvender, dat is zo milieuvrien delijk mogelijk binnen de grenzen van wat haalbaar is. De komende jaren valt er best nog wat te verbeteren. Bijvoorbeeld door meer gebruik te ma ken van biologische bestrijdingsmiddelen. Zoals lieveheersbeestjes en sluipwespen die goed inzetbaar zijn tegen bepaalde ziektes. Tot nu toe worden die vooral gebruikt in de kastuinbouw, maar ook op de volle grond moet dat kunnen.' Albert Heijn Store Development: 'Albert Heijn loopt voorop als het gaat om zuinig energiegebruik in super markten. Er zijn lijsten waarmee supermarkten kunnen checken wat ze al lemaal aan energiebesparing kunnen doen. Van die lijst doen we al 85% goed, de andere 15% heeft vaak betrekking op de isolatie van de panden. Maar wij zijn vaak niet de eigenaar van de panden, dus daar hebben we weinig over te zeggen. Wel hebben alle winkels bijvoorbeeld heel energie zuinige lampen. De grootste energievreter in de winkels is natuurlijk de koeling. We zijn nu bezig met de invoering van een nieuw electronisch re gelsysteem, dat de koelingen - zelfs op afstand - nauwkeurig bestuurd. Dat levert bij een gemiddelde winkel jaarlijks een besparing op van het energieverbruik gelijk aan dat van ongeveer 25 huishoudens. Als je weet dat de koelingen verantwoordelijk zijn voor 60% van het totale verbruik in een winkel, is het duidelijk dat zuinigheid loont. Deze techniek wordt nu in zes winkels gebruikt, in de loop van het jaar gaan we er meer winkels mee uitrusten. Behalve dat we wettelijk verplicht zijn om in 2010 32% minder energie te verbruiken, moeten we 5% van onze energie betrekken van duurzame energiebronnen als water, wind en zon.' In onze biologische zuivel proefje de smaak van het buitenleven. Onze biologische zuivel: karnemelk halfvote melk - vote me* eieren crime frafche Jonge kaas 48* vaniBevia echte boter slagroom magere kwark vofle kwark mtde TOPS in Thailand: recyclebare kratten landelijk ingevoerd

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 7