Ahold Geen tempo doeloe voor TOPS Indonesië in Catalonië BerlckteJiy tut gj^ de/ USA ::r~-rjssem Going Dutch! Over de vloer Witte Huis Klein en groot Aansluiting Dit jaar zeker drie TOPS-winkels erbij! 'Hot' items Weieens gehoord van een durian?' Groeien Kedungsari Surabaya: feestelijke opening van een TOPS-winkel Barry Scher is Vice President Public Affairs bij Giant- Landover, Ahold's supermarktketen in ondere andere Washington DC. Barry heeft een fiks aantal verantwoordelijkheden, waaronder juridische zaken, externe communicatie en hij is nauw betrokken bij Giant's maatschappelijke projecten. Normaal schrijft één van jullie Nederlandse collega's in het buitenland deze column, maar nu heb ik de eer. Waarom? Om dat er twee groepen Nederland se collega's Giant-Landover met een bezoek vereerden tijdens hun Flitsen-reis naar de Verenig de Staten. Het was mijn taak om hen een prettig verblijf in Washington te laten hebben. En natuurlijk ook te laten zien hoe wij de Giant-supermarkten run nen. Het is een leuke ervaring geweest, voor beide kanten. Het gebeurt niet iedere dag dat onze winkels groepen kritische en nieuwsgierige Nederlanders over de vloer krijgen. En al hele maal niet dat die Nederlanders Ahold-collega's zijn. Natuurlijk liepen de Nederlandse collega's een rondje door de supermarkt en vroegen ondertussen de oren van het hoofd van onze super marktmanager. Gelukkig was hij erop voorbereid en zo hebben we een goede impressie achtergela ten. En dat is maar goed ook, want we willen natuurlijk graag dat de Nederlandse collega's thuis vertellen dat de Giant- mensen op kop lopen in de supermarktbusiness. Washington heeft veel te bieden en daarom ben ik met onze gas ten niet alleen naar de Giant- supermarkt geweest. Je moet in Washington natuurlijk het Witte Huis hebben gezien. De meesten van jullie kennen het natuurlijk van televisie, maar als je er oog in oog mee staat, kan ik zeggen, is het anders, een prachtig ge voel. Een aantal collega's is ook naar de bibliotheek van het Con gres geweest. De grootste ter we reld. Als je een boek daar niet kunt vinden, bestaat het niet, zeggen we hier. 's Avonds zijn we met de hele groep uiteten ge weest en daar is me een leuke karaktertrek van de Nederlanders opgevallen. Jullie zijn heel erg in formeel. Ben je in de buurt van Washing ton? Vergeet dan niet één van de Giant-supermarkten te bezoeken. Ik wens alle Nederlandse colle ga's geluk en goede zaken! Weer een supermarktketen in Spanje. Kampio met 39 supermarkten in en rond Barcelona is afgelopen maand door Ahold overgenomen. Ahold heeft de laatste tijd flink uitgebreid in Spanje, een land met veel super- marktpotentieel, en belang rijke werkgebieden opge bouwd in Zuid-Spanje en rond Madrid. Nu komt ook Catalonië in het Noord-Oos ten van het land erbij. 'Ahold's strategie is om in Spanje een nationale speler te worden', schrijft Ahold in een persbericht. Kampio is een jong bedrijf, dat in 1997 is ontstaan door de samenvoeging van drie kleinere ketens. De Kampio- supermarkten zijn populair bij de Catalanen, vooral van wege het vers-assortiment. De winkels variëren in grootte, er zijn hele kleintjes van on geveer 500 m2 en flinke su permarkten van 2.500 m2. De tijd is rijp om uit te brei den in Spanje. Niet alleen is er voldoende groei te behalen in het land, er is vooral een Het was even stil rond Ahold's Indonesische activiteiten. Niet vreemd gezien de politie ke en economische toestand van het afgelopen jaar in het land. Maar nu de rust lijkt weergekeerd, belde Flitsen met country manager Maarten Goris. De stilte bleek onte recht. Daarom even een rondje TOPS op Java om te horen hoe het de Indonesische col lega's vergaat. 'Het gaat hartstikke goed met TOPS in Indonesië', meldt Maarten Goris. 'Maar wat wil je ook? Alleen al op Java wo nen ongeveer 130 miljoen mensen en in de steden waar wij onze TOPS-supermarkten hebben, wonen al meer dan 20 miljoen mensen. We heb ben dus enorm veel groeipo tentieel.' Op dit moment zijn er drie TOPS-winkels in de hoofdstad Jakarta, twee in het iets meer naar het Zuid-Westen gelegen Bandung en vier helemaal in het westelijk deel van Java in Surabaya. Maar daar blijft het niet bij. Goris: 'We gaan dit jaar in ieder geval drie, maar misschien nog meer nieuwe TOPS-supermarkten openen. Allemaal in de grote steden.' Java is een eiland waar de Ne derlandse invloed van weleer nog duidelijk herkenbaar is. Behalve dat een oude Javaan nog vloeiend Nederlands spreekt, zijn ook woorden als Gordijn, Knalpot en Kantoor in het straatbeeld zichtbaar. Je kunt op Java zelfs een bo terham met hagelslag eten. Maar toch zit de Indonesische ldant anders in elkaar dan de Nederlandse. 'Echt hot is sam bal hier en niet alleen qua smaak', zegt Goris. 'Het is het meestverkochte artikel. Daar naast vind je bij ons natuur lijk ook verschillende soorten krupuk. En gedroogde vis, wat de mensen hier eten als tussendoortje.' Als je de Indo nesische TOPS vergelijkt met een Nederlandse supermarkt, dan kom je de grootste ver schillen tegen op de groente en fruitafdeling. 'Weieens ge hoord van een durian? Dat is trend gaande waarbij kleine re familiebedrijven, zoals Kampio, zich graag willen aansluiten bij een grote, in ternationale onderneming om verder te kunnen blijven groeien. Ahold heeft nu 220 winkels in Spanje met in totaal circa Euro 500 miljoen omzet. De andere ketens zijn Dumaya en Diaico in Zuid-Spanje en Longines Velasco In Madrid. een hele grote vrucht, hier een echte delicatesse. Je mag ze alleen niet meenemen naar je hotelkamer of mee het vliegtuig in, want ze ver spreiden een nogal sterke geur', vertelt Goris. Juist het vers-assortiment is de reden voor de Indonesi sche klant om bij TOPS de boodschappen te doen. 'Je kunt hier natuurlijk veel op de straatmarkten kopen. Maar je ziet dat klanten juist bij ons kopen omdat de kwa liteit en keuze top zijn. Bo vendien zijn de TOPS-super markten schoon en hygiënisch en dat wordt hier op waarde geschat.' De TOPS-organisatie liet een omzetgroei zien van 22%. Go ris trots: 'Dat is lang niet gek, want we hebben hier toch ook een economische crisis gehad. De groei is er nog lang niet uit!' 3i Ahold Flitsen februari 2000 AROUND THE WORLD

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 5