Op zoek naar nieuwe studenten rondvraag Ahold Flitsen februari 2000 Retailopleiding gaat tweede jaar in _3£he. bbwp* ma: MWSm Genetische modificatie, kan dat wel? Vorig jaar startte Albert Heijn in samenwerking met Vendex en WE een eigen retailopleiding aan de Hogeschool Holland in Die- men. De vierjarige opleiding 'Small Business en Retailmanage- ment' leidt parttimers van AH op tot verkoopmanager. Vooral de combinatie van theorie en praktijk spreekt de dertig studenten aan. Projectmanager Casper Assinck verwacht dat er dit jaar meer aanvragen zullen zijn dan plaatsingsmo gelijkheden, ondanks het feit dat Albert Heijn vanaf september aan de Hogeschool in Lim burg een soortgelijke opleiding start. voor het nieuwe studiejaar. 'Je moet een halfjaar in dienst zijn', zegt hij. 'En het moet passen in onze lange termijn kaderplanning. We moeten ervoor waken dat we straks teveel verkoopma nagers hebben. En er moet een coach voorhanden zijn. De studie staat of valt met coaching, iemand in het fili aal die je begeleidt. Het at tractieve van de studie is dat het theorie en praktijk com- Suzanne Wildbret van AH Osdorpplein Amsterdam, is een van de studenten aan de Hogeschool Holland. Ze doorloopt nu alle afdelingen van de winkel. Él 'Het mes <:H snijdt aan twee kanten met deze vorm van opleiden. We bieden onze parttimers een geweldige mo gelijkheid om carrière te ma ken in de winkel en daarmee houden we talent binnen de muren en zijn we verzekerd van goed kader in de nabije toekomst', zegt Assinck, ge vraagd naar het waarom van de opleiding. Hij is bezig met de werving van studenten bineert. Je brengt watje leert gelijk mee de winkel in. Daar mee heb je ook meteen een meerwaarde voor het filiaal.' In de studie komen verschil lende onderwerpen aan bod. Studenten leren onder ande re kostprijsberekeningen te maken, maken kennis met communicatiestructuren en stellen businessplannen op. Een belangrijke plek is ook ingeruimd voor gastcolleges door specialisten van AH, Vendex en WE. Heb je interes se? Stap naar je supermarkt manager. Hij/zij bespreekt het vervolgens met de Advi seur P&O in het cluster. 'Ik werkte al sinds mijn 15de bij AH. Toen ik klaar was met de HAVO wist ik even niet wat ik verder zou doen. Toen las ik over de opleiding. Ik heb me meteen aangemeld en daarmee ook duidelijk gekozen voor AH. Net als de anderen. Ze komen echt uit alle hoeken van het land. Suzanne Wildbret (20) V.l.n.r. Brigitte Janssen, Zacha van der Weert, Nicole Ribbers (filiaalmanager). Niet op foto, maar wel mee naar Londen: Riekie Arts, Miranda Hondijk, Anita Koenen, Suzanne Dekkers, Marieke Wennekes, Samantha van de Heuvel en Nicole Janssen. Jamin 1790 in het centrum van Nijmegen heeft de win kelwedstrijd gewonnen die het bedrijf in samenwerking met het Amerikaanse Ben Jerry's Icecream organiseerde. Alle Jamin-winkels waar Ben Jerry's ijs 'gescoopt' (ge schept) wordt, deden aan de wedstrijd mee. De jury, be staande uit 15 Jamin en Ben Jerry's medewerkers, plus een mysteiy shopper heeft sinds begin vorig jaar de win kels beoordeeld op de manier waarop medewerkers om gaan met de klant, creativi teit en hygiëne. Het filiaal in Nijmegen scoorde op alle punten het beste. Als belo ning reisde het voltallig per soneel op 18 februari voor een lang weekend af naar Londen. De winkel die ge woon open bleef, werd deze dagen bemand door de Jamin- directie. De tweede prijs werd gewonnen door het filiaal in Rotterdam, terwijl Alkmaar beslag legde op de derde plek. Filiaalmanager Nicole Rib bers van de winnende winkel weet wel waarom zij als beste uit de bus is gekomen: 'Zo'n lekker product dat bovendien goede doelen steunt, verko pen we graag. Zij hebben hy giëne hoog in het vaandel staan en dat geldt voor ons ook. Om je de waarheid te zeggen, hadden we wel een beetje op de hoofdprijs gere kend.' De jeugdvrienden Ben Cohen en Jerry Greenfield hielden vroeger al van lekker eten en wisten één ding zeken nooit van hun leven wilden ze zakenman worden. Maar hun zelfgemaakte ijs van melk en room van kleine familieboerderijen uit New England werd zo'n succes dat ze er niet meer onderuit konden. Dan toch maar in zaken, maar wel op een bijzondere manier. Alleen natuurlijke grondstoffen worden ge bruikt voor hun ijs, dat wordt gecombineerd met de lekkerste smaken chocola, fruit, no ten en koekjes. Bovendien gaat 7,5 van hun bruto omzet naar organisaties met een sociaal doel, zoals Human Rights Watch, een mensenrechten organisatie die ook 15 van de aandelen van Ben Jerry's Benelux heeft gekregen. Sinds 1996 is Ben Jerry's Icecream ook in Nederland verkrijgbaar. De ijsverkopers hebben een aantal eigen vestigingen en hun voorverpakte ijs is bij veel delicates- senwinkels te koop. Jamin is met 20 scooplocaties in Nederland de enige win kelketen die het 'sociale' ijs schept Het veranderen van DNA om eigenschappen van planten en dieren te beïnvloeden, wordt steeds vaker toegepast. Ook AH heeft producten in de schappen liggen met genetisch gemodificeerde bestanddelen. Pierre Janssen, biologische boer in Linden: 'Wij moeten met onze handen eens van de natuur afblij ven. Ik heb een gemengd bedrijf waarin ik zonder bestrijdingsmidde len met mijn koeien werk en ge wassen kweek. Met het knoeien aan erfelijk materiaal is het einde definitief zoek. Ik hoop dan ook dat deze manier van werken niet van lange duur is. We moeten stoppen met het uitmelken van onze natuur lijke bronnen én de mensen die daar hun brood mee verdienen. Uiteindelijk wordt niemand daar beter van en is de natuurde klos.' Edo Abels, category manager conserven bij Albert Heijn: 'In de toekomst komen we mogelijk vaker genetisch gemodificeerde bestand delen in ons voedsel tegen. We moeten open en eerlijk zijn in de communicatie rond dit thema. - -4T J Onze klanten zijn --.-ut» J volwassen en in A staat een weloverwogen keuze te maken. Met ons assortiment én de uitgebreide productinformatie, bie den we ze die keuze. Het wordt nu mogelijk om gewassen minder kwetsbaar te maken. Op die ma nier gaan er minder oogsten verlo ren. In landen met grote voedsel tekorten zou genetische modificatie grote voordelen kunnen bieden.' Jurriaan Ekkers, supermarkt manager AH 1036 Apeldoorn: 'Ik ben geen tegenstander van het veranderen van erfelijk materiaal. Het is een goed initiatief om via het etiket de klant te vertellen dat er genetisch gemodificeerde ingre diënten zijn gebruikt. Die klant blijft koning en moet weten wat er in zijn karretje ligt. De storm van veront waardiging is tot nu toe uitgeble ven. Mocht die toch komen, dan moeten mijn medewerkers wel weten hoe de vork in de steel steekt. Daarvoor moeten ze juist geïnformeerd zijn. Hoe? Via Ritsen, AllerHande of bijvoorbeeld Postbus 51. Als het in je schappen ligt, dan moetje kunnen vertellen hoe en waarom het daar gekomen is.' Wim Stoop, verkoopspecialist AH 1148 Soendaplein Haarlem: Tegenover een gemanipuleerd pro duct staat een op natuurlijke wijze verkregen variant. De klant van vandaag stelt steeds hogere eisen. Met het veranderen van genetisch materiaal kun je in de toekomst een aardbeienplant misschien wel vier keer per jaar laten bloeien. Verse aardbeien in december? Nou, daar heb ik geen probleem mee. Door een sterk gewas te kweken brengen insectenplagen de gewassen minder schade toe én zijn zware bestrijdingsmiddelen in kleinere hoeveel heden nodig. Ik zie het wel zitten al moeten we oppassen dat we met doorslaan

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 11