'Verio Pathmark mocht niet Ahold in zee met familiebedrijf La Fragua doorgaan Wit en warm nieuwjaar You win some, you loose some' Middenklasse in Midden-Amerika heeft behoefte aan moderne food retail Dansen Welvaart Donker La Fragua 10(\hold Flitsen januari 2000 AROUND THE WORLD- 4 hold ïlddf Scandinavië Jan Lit is 51 jaar en heeft voor Ahold al in verschillen- jTOBMABK' veel kern ervaring nen toev aan ons de landen gewoond en gewerkt. Zijn huidige stand- 'You win some, you loose some' ('Je wint weieens wat en je verliest weieens wat')', zeggen de Ameri kanen. Maar verliezen is niet altijd leuk, zeker als het gaat om een aanstaand familielid, dat graag bij de familie wil horen en er ook prima past. Na maanden praten met de Amerikaanse mededin gingsautoriteiten, ontving Ahold in december een definitief afbericht. De overname van de 135 Path- mark-supermarkten in New York en omgeving met een omzet van circa f 7 miljard mocht niet door gaan. Het marktaandeel van Ahold in het gebied zou te groot worden, vonden de autoriteiten. Ahold heeft hen aangeboden een zeer aanzienlijk aantal winkels te plaats is Redfe. Daar woont hij met zijn vrouw Jitka en hun jongste dochter Mirka. Jan Lit is directeur lo gistiek en distributie voor Ahold-partner Bompre^o. Even terugblikken op de Brazili aanse millenniumviering, want dat is toch wel anders dan wij gewend zijn. Hoe ziet dat eruit? Wit en heel erg warm: 30 °C rond middernacht. Wit, omdat je het nieuwe jaar in moet gaan met een vredig ge voel, gekleed in het wit. Wit (en ook blauw) is de kleur van le manja, één van de Braziliaanse godinnen - Orixas - die waken over de zielen van de Brazilia nen. lemanja is de godin van het water en de zee en daarom vie ren de Brazilianen nieuwjaar op het strand. Ook bij ons in Recife. Chique, in witte kleren worden er witte bloemen en parfum in zee ge gooid als offer aan lemanja, want ze is godin, maar ook nog al ijdel. De avond van de 31-ste decem ber ontmoet je je familie en vrienden dus op het strand met witte tentjes, blauwe ballonen en heel veel witte bloemen. Zo'n beetje heel Recife zit dan op het strand, het is er gezellig druk. Om 12 uur begint een enorm vuurwerk langs het hele strand en daarna is het Braziliaans dan sen geblazen. Zonder eten en drinken kan er natuurlijk geen feest gevierd worden in Brazilië. Als je een echte 'die hard' bent, ontbijt je de volgende ochtend ook op het strand. Je pakt daar na nog een beetje slaap om de eerste hete, zonnige dag van het nieuwe jaar feestend door te brengen. Toch een beetje anders dan in Nederland, hè? Ahold is sinds eind december mede-eigenaar van het Guatemalteekse bedrijf La Fragua. La Fragua is marktleider in Midden-Amerika en heeft super markten en hypermarkten in Guatemala, El Salva dor en Honduras. De detailhandelsonderne ming is eigendom van de fa milie Paiz, die al in 1928 be gon met kruidenieren. In 1959 opende zij de eerste su permarkt van Midden-Ameri ka. Inmiddels is La Fragua marktleider in Guatemala en een 'runner-up' in El Salvador en Honduras. Opmerkelijk is de aandacht die La Fragua verkopen, maar dit bleek uiteinde lijk onvoldoende. Inmiddels be kijkt Ahold andere mogelijkheden in de Verenigde Staten. 'Want de groei blijft erin', zegt Bob Tobin, president Ahold USA. 'Zowel via de bestaande vijf winkelketens, als via nieuwe potentiële familie leden, met wie Ahold regelmatig contact onderhoudt.' geeft aan de Spaanse cultuur in Guatemala. Het bedrijf geeft jaarlijks cultuurprijzen uit voor zang, dans en andere cultuurondersteunende acti viteiten. La Fragua heeft naast super markten ook discountwinkels en hypermarkten. Bij Guatemala en El Salvador denken we in Nederland mis schien niet allereerst aan wel vaart, rust en vrede, maar aan een wisselvallig politiek en economisch klimaat. De laat ste jaren is daarin echter ster ke verbetering opgetreden. De inflatie is onder controle. De politiek komt in stabieler vaarwater en de welvaart be gint zich te ontwikkelen. Allan Noddle van Ahold's Raad van Bestuur: 'Er ont staat, watje zou kunnen noe men, een groeiende midden klasse. Gezinnen, waarin vaak beide ouders betaald \hold wordt vrijwel zeker jinnenkort voor de helft aigenaar van de ICA-Group, een Scandinavisch super marktbedrijf met winkels in doorwegen, Zweden en de Baltische Staten (Letland, rLitouwen en Estland). Bij wCA, dat in Scandinavië be- mender is dan bijvoorbeeld |we warenhuisketen IKEA, ^verken zo'n 47.000 men sen. [CA werd opgericht in 1917, heeft z'n hoofdkantoor in Stockholm en telt inmiddels 4.600 winkels, waarvan - dat is opmerkelijk vergeleken met Nederland -1.500 ge- J^nakswinkels bij benzinesta tions. De andere winkels va riëren van buurtwinkels en discountwinkels tot ruim ge sorteerde super- en hyper markten. ICA Group heeft zo veel formules vanwege de uiteenlopende bevolkings dichtheid in deze landen. De meeste mensen wonen in de steden, zoals Stockholm en Oslo. Daar staan de grote su permarkten. Op het uitge strekte platteland passen de discount- en buurtwinkels be- Bo-Göran Lindgren, Maxi ICA Stormarknad, Umea: 'Dit is een prima alliantie met een sterke Europese part ner. Ahold zal kennis en ter. En onderweg - de afstan den kunnen enorm zijn - vindt men gemakswinkels. Zweden is 3.200 kilometer lang. Als je een punaise prikt in het zuidelijk gelegen Stock holm en je keert het land om, kom je uit in Zuid-Spanje. Een ander typisch verschijnsel in de Scandinavische landen is het licht. Nu, in de winter, is het in grote delen van Zweden bijna de gehele dag donker. Al die zaken hebben hun invloed op de distributie. Er wordt in één keer meer meegenomen in de vrachtwagens die dan ook 25 meter lang zijn (bij ons 18 meter) en 60 ton vracht mogen vervoeren (bij ons 50). Ahold is gaan samenwerken met ICA bijvoorbeeld om ken nis en ervaring uit te wisselen. Vooral op milieugebied lopen de Zweden voorop. De ICA Group zocht samenwerking onder andere om aansluiting te hebben bij een internatio naal retailnetwerk. Het aan staande 'huwelijk' tussen Ahold en ICA wordt vrijwel zeker dit voorjaar beklonken. Kenneth Ohlsson, supermarket Nödinge: 'De biedt ons de kans onze spe ciale vorm, waar ondernemers veel te zeggen hebben, te behouden. Tel daarbij de mogelijkheden tot syner gie en je kunt concluderen dat we er alleen maar sterker van worden.' werk verrichten en die ge makkelijk, snel en goed bood schappen willen doen. Zij hebben grote behoefte aan moderne food retail.' De samenwerking met de familie Paiz lijkt een logische stap naast de groeiende activitei ten in Latijns-Amerika, waar Ahold samen met lokale part ners bijna 500 winkels heeft in zes landen. 93 winkels in Guatemala 20 winkels in El Salvador 6 winkels in Honduras Omzet ruim f 1,1 miljard Formules: supers, hypers, discount Namen: Supertienda Paiz, Hiper Paiz. Despensa Familiar La Fragua is marktleider in Guatemala en een 'runner-up' in El Salvador en Honduras

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 7