Albert Heijn en Schoevers ontwikkelen opleidingstraject 4Een aanrader ais Je meer wilt' rondvraag \hold Flitsen januari 2000 11 Hol van managementassistent verandert Spin in het web De Bonuskaart: Sparen of besparen? Kleine visjes worden groot in De Kweekvijver Leerplan 200 procent inzet Var vroeger een secretaresse was, heet tegenwoordig een managementassistente. De rol 'ian die managementassistenten bij Albert Heijn is door ontwikkelingen als flexibilisering in internationalisering veranderd. Vorig jaar is AH daarom in samenwerking met Schoe- ers Bedrijfsopleidingen gestart met een opleidingsprogramma. Tiet zo lang geleden bestond le functie van management- issistent voornamelijk uit ïitvoerende taken als tekst verwerken en notuleren, het verlc werd aangeleverd door tnderen. Het vak wordt ech- er steeds ingewikkelder, deer en meer is de manage- nent-assistent verantwoorde- lijk voor de coördinatie van processen binnen de afdeling, het werk wordt zelfstandiger, sociale vaardigheden en een brede kijk op organisatiepro cessen zijn onmisbaar gewor den. Deelnemers aan de opleiding hoeven geen examen af te leggen, maar ontvangen na afloop een bewijs van deelna me. Ellen Nijhof volgde de modules 'Perfect Nederlands' en 'Persoonlijke effectiviteit' en onlangs de module 'Time management'. 'Het was lang geleden dat ik een cursus heb gevolgd. Daarom is het goed bepaalde kennis weer eens op te frissen en stil te staan bij de manier waarop je dingen doet. Tegenwoordig ben je in deze functie steeds meer een spin in het web. Vooral de module 'Persoonlijke effecti viteit' vond ik nuttig. De cur susleider was ontzettend goed. Op een heel open ma nier wist ze de tien deelne mers kritisch naar zichzelf te laten kijken, knap hoor.' Ook Rita Remminga is enthou siast. De management-assis- tent van IS&T heeft een toe ristische opleiding gehad, maar heeft in de loop der ja ren veel in de praktijk ge leerd. 'Tegenwoordig moeten we veel meer optreden als coördinator. Dan moetje flexibel met je tijd omgaan en prioriteiten kunnen stel len. Daarom is het goed een aantal praktische handvatten aangereikt te krijgen.' Albert Heijn stopt met spaaracties via de bonuskaart. Wat vinden we van die klantenkaarten? Joan Foster, BI-LO (de eerste Ahold-keten met een bonus kaart), Greenville: 'Onze klanten zijn echt blij met de BI-LO Bonus kaart Vooral met wat ze besparen. Dat zie je en hoor je als de kassa's de kortingen aan geven. Er zijn erbij die voortdurend de jaarbesparingen tot dat moment checken, onderaan de kassabon. Voor veel klanten is dat tegen het eind van het jaar zo'n 400 tot 500 dollar. Soms meer. Tijdens de afge lopen kerstvakantie kwamen ver schillende klanten van Tops naar ons gebied. Zij vroegen of ze hun kaart ook bij ons konden gebruiken. Dat zegt iets over de populariteit van bonuskaarten. Voor mij bete kent het dat ik mijn klanten beter leer kennen. Ik heb mijn top 50 klanten met kerst een kaartje ge stuurd. Dat zou zonder de bonus kaart een enorm karwei zijn ge- weesL' 1 i Hans Bootsma, productgroep ma- j nager wijn over de Gal! Gall- Wijnkaart: 'De Wijnkaart is be doeld om onze vaste klanten te belonen voor hun trouw. De kaart - geeft recht op tien procent voor deel op wijnaankopen bij Gall Gall. De klant kan met de Wijn kaart echter niet sparen of iets der gelijks, dat laat ons huidige kassa systeem nog niet toe. Maar ons 1 nieuwe winkelautomatiseringssys- I teem gaat op termijn wel verschil- f lende mogelijkheden bieden om commercieel nog actieverte kun nen zijn dan nu. We onderzoeken op dit moment ook hoe we onze in ternet site kunnen gebruiken om onze vaste klanten nog meer toe gevoegde waarde te bieden.' Effie Mooy, klant en bonuskaart houdster: 'Eerlijk gezegd doe ik mijn bood-1 schappen vaak bij een andere supermarkt dich ter bij huis. Maar I als ik bij AH kom, kom ik voor de kortingen. Punten sparen interes seert me niet Er zijn al zo veel ver schillende spaaracties. En ais je dan eens een keer iets wilt kopen met je gespaarde punten, zul je net zien datje niet genoeg punten hebt. Ik zou niet eens weten hoe veel punten ik tot nu toe heb ge spaard en ik ga ze ook niet verzil veren.' Karin Nijhuis, caissière AH 1330, Groningen: 'Hier in ons filiaal wordt de bonus kaart bijna alleen gebruikt voor de kortingen. We zitten midden in de binnenstad, daarom komen hier veel studenten die het niet zo breed hebben. Actie-aanbiedingen met kwalitatief goede producten, zoals pannen, die met de bonus kaart voordelig zijn, zijn voor hen te duur. Dan halen ze liever ergens anders een goedkoop pannetje. Zo gebruik ik mijn kaart zelf ook trou- Dennis van Genen, AH 1170: '200 procent inzet Vorig jaar ging in AH-cluster 106 het 'kweekvijver project' van start. Het project is bedoeld om ftxll- time verkoopspecialisten en -medewerkers met de potentie om door te groeien naar verkoopmanager (VM|, voor te bereiden op deze nieuwe functie. Het project heeft inmiddels in verscbiUende clusters na volging gekregen, al dan niet onder een andere naam. 'De overstap van verkoopme dewerker naar VM is groot waardoor er weinig door stroom was.' zegt cursuscoör dinator Mariska Gelijk. 'Vaak werden daarom mensen van buiten de AH-organisatie aan getrokken. Waarom niet tege lijkertijd vissen in onze eigen grote vijver waar genoeg ta lent rondloopt? Je moet er al leen wat tijd in investeren.' In de cursus van een jaar wor den de cursisten klaarge stoomd voor de VM-opleiding. Elke maand komt in een bij eenkomst van een dag een an der onderwerp aan bod. Voor beelden zijn: het geven van instructies, het maken van een planning en actieve klan tenbenadering. Met behulp van de eigen VM of SMM stel len de cursisten een persoon lijk leerplan op en houden ze de voortgang in de gaten. Na afloop van de cursus wordt beoordeeld wie in aanmer king komt om mee te doen aan het VM assessment. Bij een positieve uitslag en prak tijkbeoordeling kan er gestart worden als VM in opleiding. De bedoeling is dat na twee jaar de eersten als VM aan het werk zijn. Toch is de cursus geen garan tie dat men daadwerkelijk als verkoopmanager aan de slag kan. Waarom doen de cursis ten dan toch mee? 'Voor mij is de kweekvijver de manier om mijn plek binnen AH te vinden. Of dat nou als VM is of iets anders zal de toekomst uitwijzen,' zegt cursist Sand ra Bouwman uit AH 1400. OokHonka Dunker, AH 1011, leert veel. 'Niet alleen prak tisch, maar ook hoe ikzelf in elkaar zit.' De cursisten heb ben voor geïnteresseerde col lega's in het land nog wel wat tips. 'Als je het gevoel hebt datje meer kunt en wilt, is de kweekvijver een absolute aan rader.' zegt Dennis van Gef- fen, AH 1170. 'Bedenk echter wel wat er van je gevraagd wordt. Zelfstandigheid, open heid en 200 procent inzet.' Management-assistentes Rita Remminga (links) en Ellen Nijhof

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 13