In 2003 meet gewoon zijn' 'Als je niet oppast, kun je weer overnieuw beginnen' De case 'Investering in uren verdient zichzelf terug' I9*M1 NIEUWS 10Ahold Flitsen januari 20^ Joop van Essen, voorzitter OR AH-Winkelbedrijf: Piet Snot Gewicht in de schaal: Goed geregeld: Enthousias me: Tip: Stevig steuntje Dit zijn de AH-winkels Valkuil: Gewaagd: ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN Dl CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLf Participatie is medezeggenschap op de werkvloer: medewerkers bespreken met leidinggevenden zaken als werken in het weekend, veiligheid, stut die. Ahold is er blij mee, want meedenkende medewerkers betekent: méér ideeën en grotere flexibiliteit! Wél is het nog wennen; zowel voor de OR, als voor de leidinggevende en de medewerker. Voor inspiratie: hoe je collega's handen en voeten geven aan participatie. j gaat dat misschien minder vlot. Maar in mijn team kan iedereen nu z'n verhaal kwijt.' Bij Albert Heijn 1180 in Alphen aan de Rijn ging in 1998 één ding structureel fout: het bedrag aan afboekingen lag ver boven de norm. Een goed onderwerp om gezamenlijk aan te werken, vond OR-man en verkoopmanager Kees Dessing. 'We noemden het toen nog geen participatie. Wel was ik vanuit m'n OR-werk bekend met de manier van werken. We zijn ge start met verschillende soorten overleg. Zo kwam elk team eens per maand bij elkaar, en er kwa men steroverleggen; telkens over één thema. Elk team - Houdbaar, AGF, Deli, Kaas Brood, had daarin een afvaardiging. Die te hoge afboekingen (verliezen), daar zetten we een steroverleg voor op.' José Voormolen, verko per Houdbaar: 'We zochten uit waar het aan lag. Bij de Groenten liepen we bijvoorbeeld met 'pan klaar1 achter de vraag aan.' Ver koopster 'Bake-off Sonja Dijk graaf: 'Ons bakplan klopte niet.' Assistent-drogist Anita van Veg- ten: 'Bij de kassa konden we zorg vuldiger werken.' In de teams werd besproken wat er verbeterd kon worden. Anita meldt trots: 'De kassagroep draai de in november 1999 zó puik, dat alle caissières een cadeautje kre gen.' Bij Bake-off kwamen meer bakmomenten per dag en bij AGF werd slimmer besteld. 'Klinkt lo gisch,' beamen de drie AH'ers. 'En helemaal niet zo moeilijk. Maar als je er niet over praat, ben je er blind voor... en gebeurt er niets.' 'Inderdaad: het kost uren,' zegt Kees. 'In deze winkel hadden we besloten elk overleg in de baas z'n tijd te doen. Als een maande lijks teamoverleg twee uur duurt en een wekelijks steroverleg een half uur, reken maar uit: dat loopt aardig op. ledereen zat er trou wens vrijwillig. Maar als je weg bleef, moest je je wel houden aan afspraken, die in het overleg wa ren gemaakt' Sonja: 'In het begin hadden we meer overlegtijd no dig.' 'Klopt,' zegt Kees. 'In het be gin moest er gewoon veel bespro ken worden. Na de eerste maanden kon dan ook meer ruim te komen tussen twee teamover legger' Anita: 'We zagen re sultaat. De investering in uren verdiende zichzelf terug. Ook is ie dereen nu veel enthousiaster aan het werk. Als het management het er nu bij zou laten zitten? Ik zou het, op z'n zachtst gezegd, niet leuk vinden. En trouwens: je zou die verliezen terugkrijgen.' José en Sonja zijn het ermee eens: 'Die overleggen? Je voelt: je zit er niet voor Piet Snot.' Sonja Dijkgraaf: 'On dersteuning van je VM heb je wel nodig. Hij trekt de kar. En in het teamoverleg legt het woord van een VM toch meer gewicht in de schaal dan dat van een mede-collega.' José Voormolen: 'OK, in het begin moetje 't leren: lui steren naar elkaar en je mond open doen. In het begin Anita van Vegten: 'Ik werk acht jaar bij Albert Heijn. Ik zie hier, met dit teamoverleg, en thousiaste parttimers. Zij kunnen namelijk ook hun mening geven. En ze zien dat er wat mee gebeurt.' Kees Dessing: 'De MAS beschikt over alle geau tomatiseerde gegevens van de winkel. Hij of zij kan als geen ander la ten zien wat beter kan, en welke resultaten na verloop van tijd zijn ge haald.' Voor de winkels van Albert Heijn ligt een communicatieplan klaar voor het opstarten van participatie. De directie, P&O en OR hebben er de schouders onder gezet, want 'van zelf komt de medezeggenschap, per winkel, maar af en toe tot stand. Het winkelmanagement krijgt tot en met maart informatie over het wat, hoe en waarom. Ook komen er per cluster bijeenkomsten over het on derwerp. 'In 2003 moet participatie in de winkels overal gewoon zijn,' zegt Joop van Essen, voorzitter van OR AH-Winkelbedrijf. Naast het plan voor de winkels, komt er ook één voor AH-kantoor en voor AH-distri- butie. Dat het de AH-directie ernst is, mo ge duidelijk zijn. Er is een belonings systeem in de maak, waarbij het winkelmanagement maandelijks wordt beoordeeld - niet alleen op omzet, maar ook op cultuurfactoren, zoals participatie. Uiteraard praat de OR hierover mee. Van Essen, zelf ook supermarktmanager, denkt dat dit systeem een stevig steuntje in de rug zal zijn voor de gewenste cul tuuromslag. 'In sommige winkels is de inhoudelijke betrokkenheid van de medewerkers allang een feit. Maar,' zegt hij, 'niet elke manager ziet onmiddellijk de voordelen van deze manier van werken, of weet hoe hij het van de grond moet krij gen.' De sleutelrol, daar is iedereen bij Albert Heijn het over eens, ligt bi het winkelmanagement. Daarom is het communicatieplan op hén ge richt. De winkelmanagers worden niet in het diepe gegooid. De clus termanager en de APO (Adviseur P&O) staan hen terzijde bij het maken van een plan van aanpak. Wat gaat al goed, wat kan er beter? Eigen winkels: 486 Franchisewinkels: 177 Gem. openingstijden: 8.00 - 20.00 uur Aantal fulltimers: 9920 Aantal parttimers: 35.278 Mannen: 42 Vrouwen: 58 VM Kees Dessing: 'Als verkoopmanager kun je het héél druk krijgen met al die overleggen. Aan elk overleg han gen notulen en er wor den afspraken ge maakt, die je ook moet controleren. De legeren is het geheim.' Kees Dessing: 'Als leidinggevende moetje 't durven: tijd steken in verschillende overleggen. Het kostje al gauw tien of meer uur per week. Op de lange termijn boek je winst.'

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 12