Ahold concentreert zich op Thailand en Maleisië Prima! Hypers in Tsjechië Disco heeft thuisservice goed voor elkaar Vergelijken ER ZIJN NOG ENKELE PLAATSEN! SLIM! Brood - Amerika-reizen bijna vol Marktaandeel Tv-commercials Ahold Flitsen november 1999 AROUND THE WORLD- Open bakkerij: klanten zien hoe het deeg gekneed wordt. Links: Marketa Berankova, rechts: Marketa Novotna Prima-winkels liggen in tegenstel ling tot Hypernova's niet aan de snelweg. Wie de weg zoekt naar een Prima-winkel kan borden vol gen die dezelfde kleuren hebben als de verkeersborden in Tsje chië: geel en groen. Dezelfde kleuren als het Prima-logo. Auto mobilisten zijn op die kleuren gefocust. Dat zoekt gemakkelijk. Marc van Gelder is senior vice president Supply Chain Management bij Ahold's Amerikaanse super marktketen Stop Shop. Marc is getrouwd met de Amerikaanse Kar ah, die eerst bijna tien jaar in Nederland heeft gewoond. Ze hebben twee kinderen: Alexander van 7 en Bob van 5. Maandelijks doet Mare verslag van het leven in de Verenigde Staten. Als je als Nederlander woont en werkt in de Verenigde Staten, ga je al gauw vergelijkingen maken. Wat je bij het eerste contact met Amerikanen opvalt is hoe zeer ze geïnteresseerd zijn In hoe het er in Nederland aan toe gaat. Dat is niet alleen mij overkomen, maar ook mijn collega Jan van Heij. In de huid van... Als je Jan vraagt wat nu het belangrijkste verschil is voor hem in zijn nieuwe werk omgeving, zegt hij dat je Je Albert Heijn-pet aan de kapstok moet laten hangen en In de huid moet kruipen van je Amerikaanse collega's: 'De omstandigheden zijn hier toch anders en zoals we zaken gewend zijn te doen bij Albert Heijn, werkt hier niet altijd. Je moet een vertaling maken van Nederland naar Amerika. Maar dan heb je aan de Amerikanen ook de beste collega's. Amerikanen wordt weieens verweten dat ze oppervlakkig zijn, maar dat zijn ze echt niet.' Samen iets doen In de weekenden trekken de collega's vaak tijd uit om alles van de omgeving te laten zien. Het is hier heel gebruikelijk om buiten het werk samen iets te gaan doen, een barbeque bijvoorbeeld of met z'n allen naar een baseballwedstrijd. Jan is trouwens niet de enige die in het kader van kennisuitwisseling een oversteek maakt. In januari komt een Amerikaanse Stop Shop'er voor een jaar naar Nederland om een stukje van de grote Stop Shop-kennis te delen met de Nederlandse collega's. 'Prima' heten de Tsjechische mini-hypermarkten (megamar- kets) van Ahold. En de keten doet het ook prima. Dit jaar worden niet alleen enkele winkels gemoderniseerd, er wor den ook nog twee nieuwe hypers geopend. Die zijn met 4000 m2 vloeroppervlak een stuk groter dan de bestaan de. In totaal staan er aan het eind van dit jaar 19 Prima's in Tsjechië. De Prima-winkels staan qua grootte tussen de supermark ten van Mana en de enorme Hypernova's. Het assortiment neigt, vooral door het ruime aanbod van non food als kle ding, sportartikelen en elec- tronica, naar een hypermarkt. Prima's prijzen zijn scherp, dat is de kracht van deze for mule. In de nieuwe hypers zitten ook een restaurant en een kinderspeelhoek. Tsjechen moeten vaak een flink eind rijden om hun boodschappen te doen. De winkeldichtheid is, behalve in steden als Praag, Bmo en Pilzen, niet zo hoog als in Nederland. Daarom ge beurt het winkelen uitgebreid en wordt er ingeslagen voor langere tijd. Ondertussen worden de kinderen bezigge houden en wordt vaak een hapje gegeten voor de terug reis wordt aanvaard. Opmerkelijk in de ruim opge zette winkels is de open bak kerij. Daar worden elke dag verse broodjes gebakken, waarbij de Prima-collega's kiezen uit veertig verschillen de recepten. De Tsjechische klanten staan op vers. Daar om kunnen ze in de bakkerij kijken hoe het deeg wordt ge kneed en hoe de broodjes in de oven verdwijnen. Boven dien verspreidt het bakken een heerlijke geur over de af deling. sië veel meer rendement ver wachten. Zeker in Thailand hebben we een volwassen or ganisatie opgebouwd. Vanuit die sterke positie gaan we het komende jaar verder bouwen aan onze activiteiten in Azië.' latief klein. Daardoor konden onvoldoende schaalvoordelen worden behaald. Bovendien was het met name in China noodzakelijk om aanzienlijke extra investeringen te doen om bij de besten te kunnen Ahold richt zich in Azië voorlopig op haar winkels in Thailand en Maleisië, waar al 80 procent van de omzet in dat werelddeel vandaan komt. De verlies gevende winkelketens In China en Singapore zijn verkocht. In het drukke verkeer van IOp 5 EN 12 FEBRUARI 2000 reist Ahold meteen groep medewerkers naar de VERENIGDE STATEN. De zesdaagse reis gaat naar NEW YORK EN WASHINGTON. Er worden TOERISTISCHE HIGHLIGHTS bezocht en AHOLD-SUPERMARKTEN. All-in-prijs (o.a. vliegreis, hotels, treinreis en gospeltour) is f. 1699,-. Evenals voorgaande jaren loopt het storm bij de inschrijvingen, maar desondanks zijn er NOG ENKELE PLAATSEN. Dus wie er snel bij is, kan nog mee. Bel direct voor inschrijving en de voorwaarden met Annet de Koning, Carlson Wagonlits: 020-6805300. Ahold is met de Tops-winlcel- formule marktleider in Thai land en Maleisië. Bovendien zijn er in die landen nog vol op groeimogelijkheden aan wezig. De winkelketens in China en Singapore waren daarentegen kleinere spelers in de markt. Allan Noddle, lid van de Raad van Bestuur en verantwoorde lijk voor de activiteiten van Ahold in Azië legt uit waar om die ketens verkocht zijn: 'Het marktaandeel in China en Singapore was in vergelij king met activiteiten van Ahold elders in de wereld re- 'Zeker in Thai land hebben we een volwas sen organisatie opgebouwd' horen. We hebben besloten dat niet te doen, omdat we van uitbreiding van onze acti viteiten in Thailand en Malei website, die wekelijks vele duizenden hits heeft. De site toont alle producten, houdt tijdens het bestellen een boodschappenlijst bij en laat tv-commercials zien van aanbiedingen. Betalen gaat met Disco's eigen credit card, waarmee je gelijk punten spaart. de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zal de oplet tende wandelaar regelma tig een bestelauto van Disco tegenkomen. Ahold's supermarktketen aldaar heeft dagelijks meerdere wagens rondrijden die boodschappen bij de klanten thuisbezorgen. Acht jaar geleden is Disco met de thuis service begonnen en nog steeds heeft het bedrijf een voorsprong in de wereld. Thuisbelevering is erg popu lair in Buenos Aires. Klanten die geen zin hebben om te sjouwen, komen naar de win kel, doen hun boodschappen en rekenen af. Voor twee en een halve dollar brengt Disco de boodschappen thuis. Dat is de traditionele manier. Maar steeds meer klanten be stellen telefonisch, met de fax of via Disco Virtual, de

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 5