Geschiedenis is alleen belangrijk voor de toekomst' Ahold Flitsen november 1999 'De status van een goede baan is zo betrekkelijk' 'Ik zal vooral achter de schermen als vliegende keep blijven werken' Op 16 januari 1956 begon Chris van den Broek aan een baantje als boodschappenbezorger en magazijnmedewerker van het Al- bert Heijn-filiaal in de Lange Brugstraat in Breda. Zestien was hij. Dik veertig jaar later zwaait hij af. Zijn carrière lijkt op die van de krantenverkoper die het schopt tot miljonair. Maar Van den Broek wil het niet hebben over zijn indrukwekkende loop baan, die hem onder andere directeur van de Vers Vlees Groep, Miro en Speciaalzaken maakte en bovendien president van AMS, Een gesprek dan maar over het leven van een manager. Waarom wil je niet praten over je carrière? 'Ach, dan krijgt het zo de teneur van een afscheid.' Dat is het toch ook? 'In zekere zin wel, maar ik blijf nog van alles doen.' Is de toekomst soms interessanter dan de geschiedenis? 'Met de geschiede nis moetje je voor deel doen. Leren van je fouten. In die zin is de ge schiedenis be langrijk voor de toekomst, niet meer dan dat.' Zijn fouten belangrijk? 'Het hoort bij het leven. Het is val len en opstaan. Als persoonlijkheid kun je alleen maar groeien als je dingen meemaakt, ook foute din gen. Zelf heb ik van een foute beslis sing maximaal een dag flink last. Maar wat heeft het voor zin om er langer bij stil te staan?' Wat staat er in de agenda voor 2000? 'Ik zal vooral achter de schermen als vliegende keep voor Ahold blijven werken. Ik zit in Brussel bijvoor beeld in het dagelijks bestuur van Eurocommerce, dat de belangen be- hartigt van de Europese detailhan del, groothandel en international trade. In totaal hebben we het dan over 15 procent van de werkgelegen heid in Europa. Ik zit daar namens Nederland. We praten met de Europese beleids makers over de invoering van de Euro, de wetge ving rondom e- commerce, regels over genetisch gemanipuleerde producten.' Een lobby-functie waar je politieke kwaliteiten voor moet hebben? 'Ik kan wel zeg gen dat ik diplo maat ben gewor den. Het hoort een beetje bij de senioriteit. Ik geloof ook dat ik er goed in ben, in het netwerken. Ik heb snel vertrouwen. En ik hang aan integriteit, op alle vlakken. Zelf heb ik nog nooit iemand belazerd. En als je dat met mij doet, zijn we uitgepraat. Zo simpel is het.' Mis je de winkels? 'Kijk, het is heel goed dat ik wat ver der van de winkels en het actieve bedrijf afkom te staan. Waarom? Omdat je nu eenmaal meer gaat re lativeren. En dat is niet goed als je leiding moet geven en mensen tot het gaatje moet krijgen. Dat doe je makkelijker als je 40 bent.' Ben je minder ambitieus geworden? 'Oh nee, ik bereik nu ook mijn doel. Ik ben absoluut een bijtertje in Brussel. In die zin is de ambitie het zelfde. Maar de stress van elke dag presteren is minder.' Is het sowieso niet genoeg na meer dan 40 jaar? 'Het is de aard van het beestje, denk ik. Ilc kom uit een middenstandsge zin. Altijd bezig, altijd drulc. Ik zie het nog aan mijn ouders. Ze zijn ver in de tachtig, maar ze hebben elke dag een volle agenda. Ik herken dat. Stilzitten kan ik niet. Op vakantie houd ilc het misschien een uur in de zon vol, dan heb ik het wel gezien.' Hecht je aan status? 'Helemaal niet, ik ken mensen die alles wat ze zijn, ophangen aan hun functie. De status van een goede baan is zo betrekkelijk. Dat heb ik geleerd. Jij bent het niet waar men tegenop kijkt, het is het resultaat. Die mensen vallen in een enorm gat als ze minder presteren of als ze stoppen met werken.' Aan het eind van het jaar stop je ais president van AMS. Een mooie functie om mee af te sluiten? 'Natuurlijk. AMS is een successtory. Het initiatief kwam van Ahold. We hebben nu tien partners, grote su permarktbedrijven in Europa. We werken samen aan de inkoopkant, onder andere met Euroshopper- producten, en benutten andere mogelijkheden van synergie.' Synergie, toverwoord. 'Ja, de retail gaat zich ontwikkelen op global niveau. Zoals Cees van der Hoeven zegt: er zullen een paar gro te spelers overblijven met bedrijven over de hele wereld, decentraal ge organiseerd, gebruikmakend van eikaars kennis.' Je afscheid - om het toch maar zo te noemen - Is op 14 Januari. Je hebt de giften bestemd voor een goed doel in Nepal. Leg uit? 'In Nepal heeft 25 procent van de kinderen grijze staar, ze zijn blind. De ziekte is gemakkelijk op te los sen. Een operatie kost 50 gulden, duurt een half uur. Ilc ken een anesthesist die er jaarlijks op eigen kosten heen gaat. Zij trekt het Hy- malaya-gebergte in. De mensen ko men uit alle stre ken naar één punt. Ik heb er een film over ge zien. Twee ouders met grijze staar, zagen voor het eerst hun kinde ren. Ja, dat ont roert me.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 4