YJ3 MlilïlldJüW 'We voorkomen waslijsten' De case 'Ideeën over het verkoopplan? Hebben we!' «Mrl NIEUWS 10 Ahold Flitsen november 1999 De Tuinen: Knelpunten Dit is De Tuinen Gouden greep Tijdsplanning: Aanpak: Valkuil: Succesfactor: Contact met de achterban: De bijdrage van de achterban: Rol OR: Participatie is medezeggenschap op de werkvloer: medewerkers bespreken met leidinggevenden zaken als werken in het weekend, veiligheid, studie. Ahold is er büj mee, want meedenkende medewerkers betekent: méér ideeën en grotere flexibiliteit! Wél is het nog wennen; zowel voor de OR, als voor de leidinggevende en de medewerker. Voor inspiratie: lees hoe je collega's handen en voeten geven aan participatie. Deze maand: Monique Leenheer Over De Tuinen wordt wel gezegd dat ze 'al zo ver zijn' met participa tie. OR-lid Marion van der Wegen schudt haar hoofd: 'Dat valt best mee. We hebben tot nu toe ervaring met twee werkgroepen. De eerste is al weer klaar; die hield zich bezig met de nieuwe bedrijfskleding. In oktober ging de werkgroep 'Commu nicatie' van start Criterium voor een werkgroep is dat het onderwerp lééft. We benoemen het probleem, het doel, de terugkoppeling naar de achterban, de tijdsplanning en de taakverdeling. Gegadigden voor een werkgroep melden zich bij regio-ver gaderingen. Ja, dat betekent wel dat het tot nu toe alleen filiaalmanagers zijn.' Concrete communicatieproblemen? Marion legt uit: 'De werkgroep heeft een eerste inventarisatie gemaakt. Maar in de winkels en op kantoor is natuurlijk meer aan de hand. Na el ke vergadering zal de werkgroep een nieuwsbrief uitsturen. Daarin mel den we vorderingen, maar vragen we ook of winkels hun twee belang rijkste knelpunten per fax willen op geven. De punten die het vaakst naar voren komen, worden actie punten voor de komende periode.' Marion wijst erop dat de reactie uit de winkels niet anoniem is. 'Open heid, dat past bij De Tuinen. We la ten in de nieuwsbrief schematisch zien wie reageert, wie meedenkt dus. Aan winkels die 'probleemloos' ving: een oproep tij dens regiovergaderingen voor filiaalmanagers. In de toe komst willen we dit voorkomen door een beroep te doen op de lijst van actieve mensen.' specialist op het gebied van gezondheid en verzorging. Een goed gevoel door een natuurlijk evenwicht. Aantal eigen winkels: 29 Aantal franchisers: 20 Winkels in België: 7 zijn, vragen we hoe ze dat voor el kaar krijgen. Zo werken we aan een brede betrokkenheid.' Een werkgroep bestaat uit vijf men sen, maarzij staan er niet alleen voor. De vorige OR heeft een lijst aangelegd van mensen met belang stelling voor het OR-lidmaatschap, maar ook voor een actieve rol in een participatiegroep. Het lijkt een gouden greep. 'Van deze lijst,' zegt Marion, 'maken we gebruik voor kleine opdrachten. We hebben bij voorbeeld via de lijst iemand gevon den die goede ideeën heeft voor een vernieuwd verkoopplan. Dat is communicatie. Die persoon zet haar ideeën voor ons op papier. Dat doet ze in overleg met haar collega's. Voor ons is dat waardevolle input van de winkelvloer.' Een lid van de werkgroep is contactpersoon en zorgt voor ondersteuning. Wat gaat al goed, wat kan beter? OR-lid Marion van der Wegen: 'Wij hebben hier nauwe lijks ervaring mee. We kunnen alleen gissen hoe de werkgroep zich ontwikkelt. Ik denk dat we ermee stop pen wanneer de belangrijkste problemen zijn opgelost. We zullen ongeveer eens in de twee maanden bij elkaar komen. Dan kijken we hoever we zijn en welke nieuwe onderwerpen we bij de kop pakken.' Christ van den Bemt: 'We vragen in de nieuwsbrief tel kens om twee knelpunten in de communicatie. Daar- mee hebben we de belangrijkste punten te pakken en voorko men we waslijsten.' Gemiddeld aantal medewerkers per winkel: 7 Verhouding mannen/vrouwen: 15/85 Leeftijd grootste groep: Tussen 18 en 35 jaar. In de communicatiegroep zitten drie filiaalmanagers (Jan Kuilboer, Adrie Visser en OR-lid Marion van der Wegen), een medewerker van het hoofdkantoor (Nancy van der Lubbe) en een franchiser (Christ van den Bemt). Hun doel: open communicatie tussen verschillen de onderdelen van de organisatie: filialen, franchisers en hoofdkan toor. Als voorbeelden noemt Christ: 'Meer onderling contact. Een beginnend franchiser kan zo veel leren van een filiaalmanager. Maar ook een snelle reactie op vragen door het hoofdkantoor en een betere afstemming van leve ringen aan de winkels en commu nicatie aan de klant. Wat in de folder staat, moetje ook in huis hebben!' Toen de groep voor het eerste bij elkaar kwam, benoemde zij in no time vijf actiepunten. Twee ervan konden pijlsnel worden uitge voerd. Zoals de aanschaf van een extra fax op het hoofdkantoor, wat de bereikbaarheid aanzienlijk ver beterde. En de verouderde hoofd stukken in de informatiemap voor de winkels zullen worden vervan gen. Andere punten liggen inge wikkelder. Hier komt Monique Leenheer, filiaalmanager in Rot terdam, in beeld. 'Nee,' zegt ze, 'ik ben geen lid van de werkgroep. Maar ik sta wel op de lijst die ac tief wil meedenken. Over de ver betering van het verkoopplan, dat elke drie weken naar de winkels gaat, heb ik wel ideeën. Ik ben vorige week gebeld, en ga er deze week mee aan de slag. In overleg met m'n assistent en m'n eerste verkoopster, want die hebben daar ook kijk op. Ik denk dat onze ideeën goed weergeven wat colle ga's ervan vinden. Over het ver koopplan wordt best veel gespro ken. Die kennis hebben we dus paraat Vroeger werd daar niet naar gevraagd. Dit is een enorme verbetering.' Marion: Tot nu toe zaten in werkgroepen alleen filiaalma nagers. Dat wordt in de hand gewerkt door de manier van wer- 'Veel kennis is in de winkels aanwezig,' zegt meedenker Monique Leenheer. 'Daar werd vroeger niet naar ge vraagd. Nu wel.' 'Elk groepslid koppelt terug naar z'n eigen achterban. De filiaal managers in hun regio vergadering, Christ in de franchisersbijeen- komst, Nancy op kan toor en ik naar de OR,' zegt Marion. 'En verder via de nieuwsbrief. Dan hebben we ieder een gehad.' Christ: 'Op de lijst van mensen die ac tief willen meedoen in subgroepjes, staan nog geen franchisers. Het ontstaan van de lijst rond de OR-ver- kiezingen heeft daar mee te maken. Maar het moet wél veran deren!" De OR heeft de parti- cipatielijst samenge steld en stelt werk groepen samen. Voor meer informatie over participatie bij De Tuinen: Marion van der Wegen: 076 5209454. ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 10