Openmg nieuwe BI-LO-supermarkten na Floyd in twee dagen weer open HYPERNOVA Giant's New Look! Thanksgiving Ahold Flitsen oktober 1999 5 .SEAFOOD Disco koopt Pinocho Feestdagen Voorbereid Drinkwater Vlees Olympia 'Even een CD tje luisteren voor je tot aanschaf overgaat, kan hier ook' AROUND THE WORLD Marc van Gelder is vice president Supply Chain Ma nagement bij Ahold's Amerikaanse supermarktketen Stop Shop. Marc is getrouwd met de Amerikaanse Kar ah, die eerst bijna tien jaar in Nederland heeft ge woond. Ze hebben twee kinderen: Alexander van 6 en Bob van 4. Maandelijks doet Mare verslag van het leven in de Verenigde Staten. Disco, het Argentijnse super marktbedrijf waar Ahold een joint venture mee heeft, heeft acht winkels in en rond de stad La Plata overgenomen. Pinocho heet de kleine keten, die het totaal van Disco-winkels in het Zuid- Amerikaanse land op 208 brengt. Tegelijkertijd is het Fritz Ahlqvist DC geopend. Het vorig jaar over leden oud-lid van de Raad van Bestuur was de grondlegger van de activiteiten in Zuid-Amerika. Het DC gaat alle winkels in en rond de hoofdstad Buenos Aires beleveren. Het centrale distribu tiesysteem (voorheen kwamen al le leveranciers zelf naar de win kel) gaat efficiency, hogere kwaliteit en kostenbesparingen opleveren. Er wordt nu gedacht over de bouw van een Centrale Slagerij. leder jaar vieren de Amerikanen op de derde donderdag van no vember Thanksgiving. Op deze grootse feestdag wordt herdacht dat de "Pilgrimfa- thers" met hun boot Mayflower in de zestiende eeuw voet aan wal zetten in de USA. De Pilgrimfathers waren lid van een Engelse religieuze groep, die eerst van Engeland naar Ne derland kwam en een jaar later vanuit Delftshaven naar de USA voer. Zij landden in Plymouth, ongeveer een uur rijden van Bos ton, werden hartelijk ontvangen door de Indianen en aten met hen een maaltijd. De ingrediënten van die maaltijd zijn nog steeds de basis voor het Thanksgiving-familiediner. Het belangrijkste dat op tafel komt is de kalkoen. Verder bestaat zo'n maaltijd uit zoete aardap pels, mais en broccoli. En als toetjes 'apple pie' en 'pecan pie' (een taart van pecan-noten). Begrijpelijk is het dat bij een feestdag die zo draait om eten onze winkels het extra druk heb ben. Thanksgiving is hier echt de kick off voor een hectische tijd, met ook nog eens de feestdagen in december. Dit jaar zal het zelfs nog drukker worden dan gewoonlijk door de verwachte ex tra omzet rond de millenniumo vergang. Thuis vieren wij vrolijk alle Ame rikaanse en Nederlandse feest dagen. De kinderen vragen zich al de hele tijd af wie dit jaar meer cadeautjes brengt: de Ne derlandse Santa Claus (Sinter klaas) of de Amerikaanse Santa Claus (de Kerstman). Afwachten maar. De tropische orkaan Floyd dreigde half september een spoor van verwoesting door de oostelijke kustgebieden van de Verenigde Staten te trekken. Het leek erop dat Floyd eerst de staat Florida zou aandoen, maar op het laatste moment draaide hij af naar de staten Noord- en Zuid Carolina, het werkgebied van Ahold-supermarktketen BI- LO. Ongeveer dertig BI-LO- winkels zijn tijdens het passe ren van Floyd gesloten, maar overheid en werd iedereen uit het stormgebied geëva cueerd. In andere gevallen was een sluiting noodge dwongen, omdat de stroom voor langere tijd uitviel. De meeste problemen gaven de overstromingen die Floyd achterliet, waarvan de distri butie van producten, maar oolc van schoon drinkwater hinder ondervond. Daarom zorgt BI-LO na een ramp al tijd voor voldoende schoon drinkwater in de winkels. In het Tsjechische Liberec is op 11 oktober officieel de derde Hypernova geopend. De dag erop ging de bijna 9000 m2 grote hypermarkt voor het publiek open. In de wijde omgeving kent de Hypernova zijn gelijke niet. Er werken 350 mensen, de klanten komen van heinde en ver en je boodschappen afrekenen kan bij veertig kassa's. Openingstijden: van 9 uur 's ochtends tot 9 uur 's avonds en dat zeven dagen per week. Giant heeft in Gainesville in de Amerikaanse staat Virginia een supermarkt geopend die er anders uitziet dan de ande re Giants. De nadruk in de nieuwe winkel ligt op convenien ce. De Gainesville-supermarkt heeft buiten de normale afde lingen een bank, een uitge breide saladebar, een afde ling waar je direct-klaar maaltijden kan laten samen stellen en een apotheek, een belangrijk onderdeel in de nieuwe opzet. Om de privacy van de klanten daar te garan deren is er een speciale spreekkamer. Om te zorgen dat klanten ook écht de juiste medicijnen krijgen, werkt de Giant-apotheker via een com putersysteem nauw samen met de arts van de klant. Nieuw is ook het Healthy Ideas Wellness Center. Klan ten kunnen er alles te weten komen over een uitgebalan ceerd dieet. Er staan boeken en brochures met ideeën voor een gezonde leefstijl en na- tuurlijk een computer met in formatie over vitamines en kruiden. Met een speciaal Wellness Program kun je bo vendien even checken of je nog wel gezond bent. Giant wil met de nieuwe win kel de klant nog meer service bieden. Een mooi voorbeeld daarvan zijn de speciale ge motoriseerde winkelwagen tjes voor klanten die slecht ter been zijn. achteraf gezien is de storm schade meegevallen. De winkelsluitingen kwamen niet als een donderslag bij heldere hemel. Tropische stormen komen vaker voor in Noord- en Zuid-Carolina. Bij BI-LO weet men precies hoe te handelen. Hoe bereid je je voor op de storm en wat moet er gebeuren om de winkels zo snel mogelijk weer open te hebben. In dit geval werden winkelmedewerkers uit ande re BI-LO-werkgebieden inge vlogen om de plaatselijke col lega's te helpen. In de meest getroffen plaat sen Wimington en Myrtle Beach duurde het twee dagen voordat de BI-LO's weer open gingen. In andere gebieden bleven winkels soms maar een paar uur dicht. In enkele gevallen werden winkels ge sloten door de Amerikaanse Liberec ligt zo'n 100 kilome ter boven de hoofdstad Praag in het noorden van Tsjechië, vlakbij de Duitse en Poolse grens. Een strategische plek waarbij ook gerekend wordt op ldanten uit die buurlan den. Evenals de hypermark- ten in Brno en Praag ligt de winkel makke lijk bereikbaar pal langs de snelweg. Klanten ko men naar de megawinkels vaak van hein de en ver om juist daar hun boodschappen te doen. Je kunt bij de Hypernova's te recht voor al je eetwensen. Opvallend is de uitgebreide vleesafdeling, waar het be grip Vers wordt benadrukt door slagers die grote stuk ken vlees staan uit te benen. Ook voor non food lcun je bij de Hypernova terecht: van kleding, speelgoed en TVs tot computers en ijskasten. Even een CD'tje luisteren voor je tot aanschaf overgaat, kan hier ook. In het oosten van Tsjechië ligt de stad Brno. Daar ging an derhalfjaar geleden de eerste Hyper nova open. Ook daar was er op 13 okto ber reden voor een feest je. Het enorme winkelcen trum Olympia, waar de Hy pernova een prominente plaats inneemt, ging op die dag officieel open. Daar kun je van boodschappen doen echt een dagje uit maken, door even een hapje te eten in één van de restaurantjes, boutiques te bekijken of ge woon even een bioscoopje te pikken in een van de veertien bioscoopzalen.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 5