'De merken van Ahold worden in de internet-wereld even belangrijk als in de huidige wereld' 4 Ahold Flitsen oktober 1999 De toekomst van e-commerce 'Zodra de klant op de SEND-knop drukt, moet er bij ons een systeem gaan lopen' 'De Raad van Bestuur wil een duidelijke profilering van onze merken op het web' 1.3 miljoen huishoudens in Nederland hebben een computer met internetaansluiting. Steeds meer zaken kun je van achter je beeld scherm regelen. Zoals boodschappen doen. Geen gesleep met tassen, geen parkeerproble men, geen rijen bij de kassa. Hoe groot is de toekomst van e-commerce? Een gesprek met Maarten Dorhout Mees, senior vice president van Business Development. 'Laten we één ding vooropstellen: de winkels blijven onze belangrijkste outlets. Het is niet zo dat e-commer- ce de supermarkt gaat vervangen. E-commerce wordt een onderdeel van een complete formule. Zoals Albert Heijn verschillende formats heeft, supermarkten, winkels op sta tions, winkels bij Shell-pompen, zo heeft ze ook Thuisservice. Of zoals Gall Gall slijterijen heeft in alle soorten en maten, zo heeft ze nu ook haar webwinkel. Zeker voor de klanten van de servicegerichte for mules is die extra service die je biedt met e-commerce van groot be- lang.' Cees van der Hoeven zei laatst dat het belang van e-commerce overschat wordt. Is het een nieuwtje waar iedereen ach teraan holt? 'Van der Hoeven wilde de hype rela tiveren. Aan de andere kant: alle be drijven zijn er mee bezig. Wij ook. De Raad van Bestuur heeft zich uit gesproken voor een duidelijke profi lering van onze merken op het web. E-commerce is voor Ahold van stra tegisch belang. Hoewel e-commerce voor de klant in het algemeen heel belangrijk wordt, zal in food retail maar een heel klein deel van de to tale omzet via internet gaan. Het onderzoeksbureau Forrester heeft berekend dat in 2003 2% van de om zet uit de detailhandel via internet zal lopen. Maar 2% is in Nederland nog altijd één miljard gulden, in Amerika tien miljard dollar.' Gaat e-commerce alleen over producten verkopen? 'Zeker niet. Evenzo belangrijk is de informatie die we klanten verstrek ken. Onze merken, dus Albert Heijn, Gall Gall, maar ook Stop Shop en Giant in Amerika, Disco in Ar gentinië en Tops in Azië communi ceren en informeren over eten, ge zondheid, heel breed, heel inhoudelijk. Wat daar boeiend aan is, is dat we teruggaan naar een 1- op-1 relatie met de klant, zoals de kruidenier die vroeger had. Als een klant geen gluten mag, selecteert hij uit ons aanbod de glutenvrije producten. Hij kan de rest van de producten er gewoon uitfilteren. Die bieden we dan de volgende keer niet meer aan. Het is actie en reac tie, een dialoog met de klant. E-com merce vergt een hele nieuwe ma nier van marketing, als je dat goed doet is het geen koel en onpersoon lijk medium. Sterker nog: het is veel indringender dan hoe wij nu met klanten communiceren.' Zijn de Ahold-merken goed in e-commerce? 'Onze front ends, onze presentatie op internet, kunnen beter. Daar wordt hard aan gewerkt. De nieuwe Gall Gall-site bijvoorbeeld bevat de laatste snufjes. Die zal spraakma kend zijn. Onze logistiek, de achter kant, hebben we voor elkaar. Kijk, je site moet er attractief uitzien, maar het allerbelangrijkst is je logistiek. Je belooft mensen datje hun pro bleem oplost. Zodra zij op de SEND- knop hebben gedrukt en hun bestel ling rolt binnen, moet er bij ons een systeem gaan lopen. Om dat sys teem te beheersen hebben we al vijf tien jaar geëxperimenteerd met Thuisservice. Toen niemand er nog mee bezig was, had Albert Heijn al James Telesuper.' Is Albert Heijn koploper in e-commerce? 'Nog wel, zeker als je naar het volu me kijkt dat dagelijks wordt omge zet. Maar de concurrentie zit niet stil. Daarom moeten we er nu mee aan de bale. Het past bij een bedrijf als Albert Heijn om zich met servi cegerichte en moderne ontwikkelin gen als e-commerce bezig te hou den. De klant verwacht dat van ons. Voor een discounter ligt dat anders.' Wat is het geheim van e-commerce? 'Het past helemaal in de gemak trend. Je bestelt je boodschappen op een moment dat het jou het beste uitkomt en je ontvangt ze ook op een moment dat het jou het beste uitkomt. Je kunt dag en nacht be stellen, je hoeft niet op de fiets door de regen met zware boodschappen tassen, je hoeft er niet op je vrije za terdag de deur voor uit. Je hebt geen ergernis van parkeerproble men, rijen bij de kassa. Je regelt het allemaal zelf. Je spreekt af wanneer je de chauffeur langs wilt hebben.' Boeken, CD's, zelfs flessen wijn via de digitale snelweg thuis krijgen, dat lijkt al gewoon te worden. Maar kroppen sla en potjes doperwten, zit daar geen drempel? 'Waar het bij e-commerce om gaat is vertrouwen. Echt, dat is het kern woord. Het hele succes ervan drijft op de emotionele relatie die klant en bedrijf hebben. De consument geeft je nogal wat verantwoordelijk heden in handen. Die zegt: doe jij mijn boodschappen maar, breng ze maar thuis en reken ze maar af. Dan moetje zorgen dat die krop sla vers is, dat zo'n potje doperwten niet ge deukt is. Want dat zou de klant in de winkel ook laten staan. Onze merken hebben vertrouwen altijd hoog in het vaandel gehad. Dat is een goed uitgangspunt.' Hoe groot is de toekomst van e-commerce? 'Het wordt van iedereen. De compu ter is niet meer eng, wordt steeds gebruiksvriendelijker. Bovendien werkt e-commerce binnen enkele ja ren ook via de televisie. Jongeren zullen e-commerce normaal vinden, ouderen wennen er aan. Wij ver wachten een verdubbeling van de omzet in 2000. Dit jaar zijn we in Nederland voor het eerst break even. Bij Stop Shop en Disco is de groei enorm. Ja, het biedt een zee van kansen. Neem Gall Gall, dat kan zijn merk wereldwijd enorm uitbouwen zonder mensen te trai nen, zonder winkels neer te zetten.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 4