Energiegebruik CBL-bedrijven moet www.gall.nl AH introduceert Koken Stomen AH, Jamin, Primarkt, Den Toom, Ter Huurne en AH-franchisers gaan akkoord 3 Ahold Networking Koelmeubel Warmte Wijnkelderboek Virtuele tour Het nieuwe koken Sissen en bollen Pure smaken Ahold Flitsen oktober 1999 'Over de hele wereld houdt Ahold Networking de gemoederen bezig. En dat is maargoed ook want kennis wordt alsmaar belangrijker. Ook voor ons, of beter gezegd juist voor ons. Willen we onze toe gevoegde waarde voor de markt en de consu ment in de toekomst garanderen, dan zullen we sneller en slimmer met onze kennis om moeten springen. Networking kan ons hierbij helpen. Dit interne netwerk van mensen én computers is een fantastisch stuk gereedschap dat mensen op tal van vakgebieden dichter bij el kaar brengt en oplossingen voor vraagstukken over de hele wereld transporteert. Maar dit gaat niet van vandaag op morgen. We moeten bereid zijn elkaar virtueel op te zoeken, van elkaar te le ren en elkaar te inspireren. We behoren allemaal tot dezelfde vloot. Die kan nog veel mooier en slagvaardiger worden als we al die kennis met el kaar delen. Dat is niet alleen nodig en nuttig, het bespaart ook veel geld. We ontmoeten elkaar di gitaal en reizen en verblijven daardoor veel min der in het buitenland. Networking is een uitda ging die ons dagelijks werk een extra dimensie geeft en waar in de toekomst veel mensen hun voordeel mee kunnen doen.' Han Willemse directeur Logistics bij Albert Heijn Op 11 oktober onder tekende het Centraal Bureau voor de Levensmid delenhandel (CBL) namens haar leden de Meerjarenaf spraak Energie, een initia tief van het Ministerie van Economische Zaken. Doel stelling is 32% energie be sparen in 2010. Albert Heijn, Primarkt, Den Toom, Ter Huurne, Jamin en de franchiseorganisatie van AH zijn lid van het CBL. Wim Hooij schuur. Store Develop ment van Albert Heijn: 'Ener gie is een behoorlijke kosten post. Als we de doelstellingen halen, besparen we niet al leen veel geld, maar zijn we ook maatschappelijk verant woord bezig. We sparen ook het milieu.' Albert Heijn doet nu al veel om het energieverbruik terug te dringen. 'Een technisch uit gangspunt bij verbouwingen is bijvoorbeeld dat wanneer een koelmeubel is afgeschre ven of niet meer goed functio neert er een veel zuiniger koelmeubel voor in de plaats komt. Lampen die stuk gaan moeten worden vervangen door spaarlampen.' Wat zijn nieuwe initiatieven? Hooijschuur: 'Er is van alles aan de gang. We investeren bijvoorbeeld veel tijd en geld in een energiemanagement systeem, dat pieken in het verbruik moet voorkomen. We kopen een bepaalde hoe veelheid energie in, gebaseerd op het topverbruik, dus wan neer alle lichten branden, de ovens aanstaan, de koelingen draaien. Als we daar overheen gaan, al is het maar een halve minuut, moeten we een kwar tier hele dure energie betalen. We worden als het ware ge straft voor het overschrijden. Daar hebben we nu een prachtig systeem voor, dat de energiestroom heel precies in de hand kan houden. Wij experimenteren ermee, Primarkt ook.' Verder zegt Hooijschuur dat bij verbouwingen warmte- terugwinning wordt gereali seerd. De warmte die vrij komt bij het koelen, werd vroeger afgeblazen, maar wordt nu hergebruikt om de winkel te verwarmen. 'Maar energiebesparing valt of staat vooral met de inzet van de winkelmedewerkers We kunnen veel automatise ren, het licht in de koelcellen schakelen op het deurcon tact, het onderhoud van de installaties goed regelen, maar het begint bij de mede werker die het licht van de verkoopstand naar de vui stand draait, of die het licht op het toilet uitdoet en de deur van de koelcel dicht.' Vervolg van pagina 1 Via Gall Gall kunnen klanten een gratis internet aansluiting krijgen in sa menwerking met World On line. De distributie van de bestellingen verloopt nu nog via twaalf winkels in Nederland, waarmee onge veer de helft van de klanten in Nederland kunnen wor den bereikt. In de loop van 2000 moet een landelijke dekking gerealiseerd zijn. "Voor de medewerkers houdt dat in dat ze bestel lingen binnen krijgen via internet. De klant haalt de bestelling in de winkel op of het wordt thuisbezorgd', aldus Udo. Klanten kunnen ook in de e-commerce win kels de website bekijken. Naast een online-versie (in ternet) is er ook een offline- versie, waarbij een CD-Rom contact maakt met de ser ver van Gall Gall. De CD- Rom wordt, wannneer er contact is, automatisch ge updated. Er zijn aan de site behoorlijk wat moderne snufjes toegevoegd. Zo kan er een persoonlijke bestel- historie bijgehouden wor den, waarmee de klant weet wat, wanneer en hoeveel hij destijds heeft gekocht. Ook kan er een wijnkelderboek bijgehouden worden. 'Daar mee kun je digitaal je eigen wijnvoorraad bijhouden. Dan weetje bijvoorbeeld wanneer een wijn op dronk is', zegt Udo. Bezoekers kunnen ook re gelmatig meedoen aan een veiling. 'Online een bod uit brengen op een mooie fles wijn of bijvoorbeeld een ou de whisky, dat is toch wel heel bijzonder.' Bovendien kan er 3-dimensionaal een virtuele tour door de Gall Gall Exclusief in Amster dam worden gemaakt. De bedoeling is dat in de toe komst wijnkelders waar ook ter wereld virtueel bezocht kunnen worden. Daarvoor zullen webcams bij de pro ducenten worden geïnstal leerd. Razendsnel, uiterst eenvou dig en onwerkelijk lekker. Sinds half oktober ligt in bijna alle AH-winkels Koken Stomen, een uitgebreid en eigentijds assortiment verse vlees-, vis- en groente componenten dat dankzij een revolutionair stoomven- tiel (Albert Heijn heeft het patent) in een handomdraai in de magnetron gaar ge stoomd wordt. Hierbij blij ven smaak- en voedingsstof fen optimaal bewaard. 'Uit onderzoek blijkt dat bijna 70% van alle huishoudens over een magnetron beschikt,' zegt Marilène van den Broek van de projectgroep Koken Stomen. 'Die wordt vooral ge bruikt voor het opwarmen van kant-en-klaar maaltijden. Koken in de magnetron vinden we te ingewikkeld vanwege de verschillende bereidingstijden van groen ten, vlees en vis.' Met Koken Stomen wordt koken in de magnetron een koud kunstje. 'Je leunt zelf lekker achter over. De magnetron en het stoomventiel doen het werk. Het assortiment is zeer uitge breid en je kimt zelf met ver schillende componenten je fa voriete maaltijd samenstellen. De ingrediënten van Koken Stomen zijn grotendeels rauw en dus supervers.' Afhankelijk van het seizoen zullen varian ten aan het assortiment wor den toegevoegd. Koken Stomen is gebaseerd op de eeuwenoude stoom- techniek. 'Het is heel simpel,' aldus Van den Broek. 'Alle verse en ongekookte maal- tijdcomponenten zitten in een speciaal ontworpen ver pakking die wordt afgesloten door een ventiel. In de mag netron ontstaat er door ver hitting van watermoleculen in het voedsel stoom. Dat ver oorzaakt hoge druk. Hierdoor bolt de afsluitlaag vanzelf op en opent het ventiel zich om het teveel aan stoom te laten ontsnappen. Hoor je wat gesis of zie je de verpakking van je maaltijd opbollen, dan moet je dus niet schrikken. Ook gaatjes prikken in de verpak king is verleden tijd.' Door de snelheid van de stoomtechniek blijven vitami nes en pure smaken bewaard. 'De ingrediënten krijgen ge woon de kans niet om eikaars smaak over te nemen. Daar kan geen keuken tegenop,' al dus Van den Broek. Tijdens de supermarktmanagersdag kon Koken Stomen al worden geprobeerd

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 3