of.». Tk&MAkmq 12 iÖ Ahold Flitsen oktober 1999 In deze rubriek nemen we elke maand een kijkje achter de schermen bij een leverancier. Hoe worden de producten die we allemaal zo vanzelfsprekend vinden en die we regelmatig door onze handen laten gaan gemaakt? Deze maand trokken we naar de sociale werkplaats Paswerk Bedrijven in Cruqius waar het bedrijf Nature's Choice Hittepitten laat maken. Hittepit van De Tuinen is een klein wonder der natuur. Verwarm het met kersenpitten ge vulde kussentje enkele minuten in de magne tron of langere tijd in een vuurvaste schaal op de verwarming en het wordt een heerlijke 'kruik' die verzachtend werkt bij tal van klei ne kwaaltjes, zoals een stijve nek, spierpijn en buikpijn. Maar Hittepit kan ook prima als compres worden gebruikt. Even in de vriezer of koelkast is genoeg om langere tijd te pro fiteren van de koelende werking. Hittepit, sinds 1995 bij De Tuinen te koop, verovert in hoog tempo Nederland en de rest van Europa. mee is de pit in staat lange tijd warmte vast te houden. Afhankelijk van de omgevingstempe ratuur kan dat oplopen tot wel drie uur.' De gedroogde en gewassen pitten komen in zakken van duizend kilo de sociale werk plaats binnen. In het totale gebouw werken 1200 mensen, wij begeven ons naar de afde ling Textiel. In totaal wordt per jaar meer dan 400.000 kilo pitten gebruikt. Iedere pit die hier komt heeft de juiste afmeting en vochtig heidsgraad en is ldaar om voor langere tijd het kussen in te gaan. De kersenpitten die gebruikt worden voor Hittepit moeten relatief groot zijn. Weinig vruchtvlees, veel pit. Want, hoe groter de pit hoe groter de isolerende waarde. Consumentenker sen zullen dus nooit voor Hittepit in aanmerking komen. De pitten die we vandaag volgen komen uit Oost-Euro pa. Het vruchtvlees wordt daar ver werkt in jam of zuivelproducten, de overgebleven pitten komen naar Ne derland. Mark van Velzen, uitvinder van Hittepit: 'Eerst moet de pit worden schoongemaakt en gedroogd. Daarna zorgt een geheim proces waarbij hete lucht een belangrijke rol speelt - meer zeg ik niet - ervoor dat de kersenpit de ideale luchtvochtigheid krijgt. Hier- Met een automatische vulmachine en een druk op de knop worden precies genoeg pit ten in het kussentje gezogen. 'Voor het vullen van één kussentje zijn de pitten van in totaal 25 kilo kersen nodig,' zegt Van Velzen. Het kussentje zelf wordt gemaakt van 100% wafel tjeskatoen, dat in verschillende kleurstellin gen en prints de werkplaats binnenkomt. Zitten de pitten in het kussentje, dan worden met de hand kruiden toegevoegd. 'Munt of la vendel. Wordt het kussentje warm dan zorgt het tegelijk voor een aangename, natuurlijke geur.' Het geheim van Hittepit zit hem in de pitten zelf. In de 19de eeuw al ontdekte een Zwitserse huisvrouw bij toeval de isolerende werking van de kersenpit. Zij vulde een kussen met pitten, verwarmde dit bij het vuur en beschermde zo haar gezin tegen de ijskoude winteravonden. 'Kersenpitten zijn een ondergewaardeerd afvalproduct waar je hele mooie dingen mee kunt doen. Ze hebben een kleine binnenpit met daaromheen een buitenpit. Tussen die twee lagen zit lucht en daarmee hebben we meteen het geheim van het kleine kussentje te pakken,' zegt Mark van Velzen van producent Nature's Choice. 'Door die luchtlaag kan de kersenpit lange tijd warmte vasthouden. Je kunt het vergelijken met een thermosfles.' Wil je optimaal van Hittepit genieten, dan moet je 'm voor het verwarmen even met een plantenspuit besproeien. Anders drogen de pitten uit en gaat de werking verloren. 'Zo, alles zit in het kussentje,' zegt Jo ke Spier, die al bijna 25 jaar op de afde ling werkt en de laatste hand legt: het dichtnaaien. Hittepit is absoluut haar lievelingsproduct. 'Het dichtnaaien van de kussentjes is een secuur werkje. Je moet altijd geconcentreerd zijn. Maar dat is bij mij geen probleem. Of ik thuis ook Hittepit gebruik. Natuur lijk, even in de magnetron en ik heb de hele avond warme voeten.' Nu is Hittepit klaar voor verkoop. Bij De Tuinen zijn vier uitvoeringen ver krijgbaar: vierkant, langwerpig, u-vor- mig en het succesvolle babymodel. Het U-model kost f 29,95, de rest f 24,95.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 12