'Méér open communicatie' De case: nieuwe roosters 'We hebben behoefte aan meedenkende medewerkers' NIEUWS 10 Ahold Flitsen oktober 1999 Participatie in AH's distributiecentra: Dit is Logistics Het succes: De tijdsbesteding: Opgepot Portemonnee De ideale situatie Het contact tussen medewerkers, leiding en OR: De valkuil: Participatie is medezeggenschap op de werkvloer: medewerkers bespreken met leidinggevenden zaken als werken in het weekend, veiligheid, stu die. Ahold is er blij mee, want meedenkende medewerkers betekenen: méér ideeën en grotere flexibiliteit! Wél is het nog wennen: zowel voor de OR, als voor de leidinggevende en de medewerker. Voor inspiratie: lees hoe je collega's handen en voeten geven aan participatie. Deze maand: Frans Heiloo Core business: voorzien alle AH-winkels van producten via systeem Vandaag voor Morgen. Werkvorm: vier regionale distributiecentra, eik verdeeld in 'stromen': Vers, Houdbaar, Retouren. Daarnaast een landelijk dc Houdbare Artikelen en een Landelijke Verscentrale. Zij leveren aan de regionale dc's. Ploegendienst: Ja, dag en nacht. Alleen op zondag ligt overdag het werk stil Aantal werknemers: 3.416 Fulltimers: Leeftijdsopbouw: 65,8 parttimers: 52 tot 30 jaar: 40,4 30 - 39: 34,5 40-50+: 25,1 90 Vrouwen: 10 Meeste vrouwen in Nieuwegein (16,8%), minste vrouwen in Zaandam (5,2%) Lucienne: 'Aanspo ring is niet nodig: iedereen praat volop mee over wat speelt in de DC's." Frans: 'Ondanks de hoge werkdruk krijgen we het werk toch maar mooi af!' Nejdet Dönmez: 'Méér open commu nicatie. Daarmee krijg je vertrouwen.' 'Een uur overleg per maand is niet veel', zegt teamleider Martin, 'maar waar je méér tijd vandaan zou moeten ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Vanaf 11 oktober werken alvast 130 medewerkers uit alle DC's op proef met het 'snel voorwaarts ro terende rooster'. Het rooster voor ziet in kortere blokken dag-, avond- en nachtdienst. Het mes snijdt aan twee kanten. Met deze roosters werken meer vaste men sen bij topdrukte, in en rond het weekend. Daardoor worden de AH-winkels beter bediend. Ook zegt de wetenschap dat dit type rooster beter aansluit bij het bio ritme van de mens: met name door het kortere aantal nachtdien sten blijf je fitter. In de proef is veel behoefte aan meedenkende medewerkers; aan participatie dus. Zo hebben de medewerkers die meedoen aan de pilot een af vaardiging in een commissie die de roosters ontwerpt. Ideeën zijn meer dan welkom. Frans Heiloo van Vers III (DC Zaandam) doet mee aan de pilot. Maar als de roostercommissie ter sprake komt, verontschuldigt hij zich: 'Weet ik niets van.' In de hectiek van het werk èn de voorbereidin gen op de pilot blijkt niet elk nieuws te zijn aangekomen. Ook zijn sommige plannen, zoals de vi deo, opgeschoven naar de eerste evaluatie in november. Ook het werkoverleg kampt nog met kinderziektes. Teamleider Martin Boot: 'Het werkoverleg kan heel nuttig zijn. Tenslotte zitje er met een massa kennis bij elkaar. Maar we moeten nog leren om er goed mee om te gaan. Zo'n uur moet goed worden besteed. Dat vraagt het nodige van de teamlei der en van de groep, die met twintig man ook wel erg groot is. Dagelijkse problemen worden nog teveel opgepot tot het overleg. Het zou beter zijn veel zaken di rect aan te kaarten.' Praten willen de mannen van Vers III wel. Ook met het management van Albert Heijn. Jan Jordens van Vers III, die om huiselijke redenen de pilot met het nieuwe rooster aan zich voorbij laat gaan, zegt: 'We zien de weekenddrukte gerust als een gezamenlijk probleem. We willen er best over praten. Maar we kijken ook naar onze porte monnee en ons privéleven. We zouden weieens met elkaar om de tafel willen zitten, dan bedoel ik DC-medewerkers en mensen van het hoofdkantoor. We zien elkaar zo weinig.' 'Wennen'. Dat lijkt een sleutelwoord als je het in de zes distributiecentra van Albert Heijn hebt over meepra ten over het eigen werk. OR-lid Nejdet Dönmez van DC Zaandam knikt 'Leidinggevenden en mede werkers hebben beiden het gevoel dat ze doen wat ze kunnen. Het ma nagement heeft een goede structuur neergelegd; het komt alleen nog niet zo goed uit de verf. ledereen moet nog wennen.' In de DC's kan participatie als volgt handen en voeten krijgen. De ideale situatie: elk team heeft maandelijks een werkoverleg. Hier worden geen dagelijkse regelzaken besproken. Het werkoverleg wordt gereserveerd voor bijvoorbeeld goede ideeën over het werk, Arbo en CAO. Na het werk overleg krijgen groepjes medewer kers de tijd om een onderwerp uit te diepen. Ook hebben medewerkers zitting in projectgroepen en commis sies. Over een onderwerp dat alle sites aangaat, kan een videoband worden gemaakt. De productie is in handen van medewerkers en gaat uit van de vragen van collega's over het onderwerp. De video wordt be keken tijdens het werkoverleg en geeft argumenten vóór en tegen. 'Een goed middel', vindt Nejdet, 'waarmee je in de discussie verder kunt kijken dan je eigen DC.' Wat gaat al goed, wat kan beter? 'Is veranderd', zegt OR-man Nejdet Dönmez. 'De Onder deelcommissie, een soort mini-OR per DC, bestaat niet meer in deze vorm van medezeggenschap. Als mensen met een vraag bij mij komen, zeg ik: heb je dit al met je teamleider bespro ken? Mensen moeten wennen aan hun nieuwe rol...' Frans Heiloo en Jan Jordens van Vers III: 'En wat doet de OR precies?' Hoofd P&O Logistics Lucienne van der Werft: "De lijnen tus sen management en medewerker zijn kor ter en beter zichtbaar geworden 'Maar,'zegt OR-man Nejdet Dönmez, 'ze lopen nog niet soepel.' 'Het contact met de teamleider is goed', zeggen Frans en Jan, 'maar wel schaars. De productieleider zouden we ook best eens willen spreken.' Teamleider Martin Boot: 'De hectiek van de DC's. Voor je het weet vervalt een werkoverleg.' Jan, met het oog op de nieuwe roosters: 'De onrust van wéér een verandering.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 10