'Personeel houd je vast met aandacht en begeleiding' -Ahold Flitsen september 1999 Philippine Hoefnagel omringd door medewerkers van filiaal 1225 in Schiedam. V.l.n.r. Sanne Wierda (MAS i.e.), Michael de Bruin (groente), Robert Ribbens (zuivel), Ahmad Nasir (zuivel) en Miranda Boot (kaas/brood) Ahold werd deze maand door het tijdschrift intermediair uitgeroepen tot beste werkgever. Dat lijkt een mooie meevaller in de strijd om goed personeel. De arbeidsmarkt is krap, de creativiteit bij het werven viert hoogtij. Philippine Hoefnagel is Adviseur Personeel Organisatie (APO) bij het cluster Rotterdam. Haar stelling is duidelijk: Philippine Hoefnagel is een vrouw uit de praktijk. Ze begon, zoals ve len als parttime caissière, ging na haar middelbare school fulltime aan de slag, mede omdat haar be drijfsleider haar wees op de carriè remogelijkheden bij AH. Ze werkte op het toenmalige areakantoor in Utrecht, was supermarktmanager in Doom en jarenlang ZPOF (Zone Per soneels- en Opleidingsfunctionaris). Het is nog steeds zo dat veel parttimers na hun studie de winkel verlaten, omdat ze niet weten wat hun mogelijkheden zijn. Zonde van een hoop talent. Heeft het personeelstekort niet te maken met het nog immer slechte imago van het werk in de super markt? 'Je hoort mij niet klagen over ons imago. Klagen werkt alleen maar verstikkend, dan krijgen we ons per soneelstekort nooit aangezuiverd. We kunnen genoeg mensen krijgen. Werken in de supermarkt staat nog steeds niet hoog aangeschreven, maar werken bij Albert Heijn wel. We hebben natuurlijk een goed ver haal te vertellen, we zijn een dyna mische bedrijf, veel jonge mensen, innovatief, goede naam. Onder steund met mooie campagnes levert actief wervingsbeleid best mensen op. Kijk maar naar zo'n actie tijdens de Megafestatie. Die levert 1.500 sol licitanten op. En de acties op straat die we hier in Rotterdam, maar ook in Den Haag, Amsterdam en Utrecht hebben gehouden, zijn ook goed voor interessante nieuwe mensen. Ze willen best bij Albert Heijn wer ken, daar gaat het niet om.' Waar gaat het wel om? 'Het belangrijkste is dat we leren die mensen vast te houden. Als je mensen lekker maakt met een mooi verhaal en vervolgens merken ze er in de praktijk niets van, zijn ze na drie maanden bij je weg. Je vertelt ze over verantwoordelijkheid, oplei ding, carrièreplanning, maar een maal aan het werk wordt er te wei nig geëvalueerd, te weinig begeleid. Van de twintig kadermedewerkers die we binnen hebben gekregen in 1998 met de wervingscampagne met 'Het Spruitje' waren er zeven tien na korte tijd weer weg. Dan is het werven met de achterdeur open. En dat gebeurt, daar zit het voor naamste personeelsprobleem.' Hoe zou het moeten in jouw ogen? 'De oplossing staat en valt met aan dacht. Ik zou ervoor willen pleiten dat nieuwkomers in de winkel meer worden begeleid. Vertel ze waarom producten op een bepaalde manier in de schappen staan, geef ze meer achtergrond. Neem ze mee naar an dere afdelingen, andere winkels, zelfs naar een DC. Laat ze zien wat voor organisatie er schuilgaat ach ter de winkel. Dan gaat het leven. Dan wordt je werk leuker, dat straalt af op de klant en je collega.' Wie zou dat moeten doen? 'De verkoopmanager. Maar ik weet ook dat die vaak leiding geeft aan grote, te grote groepen. Een gerouti neerde verkoper zou het praktijkge deelte kunnen doen. Ons cluster heeft nu een begeleider in dienst die de voortgang van de ontwikke ling van nieuwkomers bewaakt. Die gaat de 36 winkels af, met alle nieu we mensen praten. Hoe gaat het, wat wil je anders? Maar uiteindelijk moet het in de winkel gebeuren. Ik denk dat een verkoopmanager de aangewezen persoon is. Kijkend naar de praktijk zeg ik: een verkoop manager per filiaal erbij en je lost een heel groot stuk van je perso neelsprobleem op.' Waar zit de rest van het probleem? 'De rest is een intern verhaal. Dan gaat het niet over werven van nieuw personeel, maar om doorstro ming van bestaand. We hebben eens onderzocht dat van de 3.300 men sen in ons cluster er één was door gestroomd van verkoopster naar verkoopmanager. Dat komt volgens mij doordat medewerkers niet we ten welke carrière ze kunnen ma ken, wat voor eisen er gesteld wor den aan verschillende functies. We hebben dat ook gemerkt tijdens de parttimersdag, die we in het DC Pijnacker hebben georganiseerd. Speciaal om uit de parttimers je fulltimers te recruteren. Het is nog steeds zo dat veel parttimers na hun studie de winkel verlaten, omdat ze niet weten wat hun mogelijldieden zijn. Zonde van een hoop talent. Die parttimersdag heeft ons een paar goede fulltimers opgeleverd.' Sanne Wierda: 'Ik heb de parttimersdag bezocht. Ik was benaderd door m'n clustermanager voor de MAS-functie, dus ik had een voorsprong. Maar anders, als ik klaar zou zijn met m'n studie en ik was niet benaderd, had ik niet geweten of ik voor MAS zou gaan. Dan zou ik misschien wel een baan bui ten de winkel hebben gezocht. Ik ben blij dat ik het gedaan heb. Op de parttimersdag heb ik veel informatie gekregen, plus een rondleiding door het DC, dan zie je wat er achter de schermen van de winkel gebeurt. Ik denk dat dat anderen mede over de streep heeft getrokken.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 4