rondvraag Duizenden AH-ld nemen kijkje bij de i Air Miles bestaat vijf jaar pc- Wedstrijd Smaakvervlakking? Honderd boeren en tuinders stellen bedrijf open Responder Watersnippen Doe mee aan de wedstrijd Wat zou jij doen met 5000 Air Miles? Wat is er te winnen? Boer Jan Duyndam ontving klanten en medewerkers van Albert Heijn en leidde ze rond over zijn biologische melkveehouderij Ahold Flitsen september 1999 Klanten van Albert Heijn mochten in het laatste weekend van augustus een kijkje achter de schermen nemen bij honderd leveranciers van groenten, fruit, snijbloemen, zuivel en vlees. Boer Duyndam heeft een biologische melk veehouderij in Delfgauw en levert melk aan onder andere Albert Heijn, voor het huismerk 'AH-Biologisch'. Zevenhonderd bezoekers kwamen er alles te weten over extensieve veeteelt en droge koeien. Twee jaar geleden stapte Jan Duyndam over naar een bio logische productiemethode. Enthousiast legt hij de be langstellenden uit wat dat be tekent: 'Het welzijn van het dier en het milieu staan bij ons voorop. De koeien hebben buiten en binnen de ruimte, extensieve veeteelt heet dat. Ook in de stal lopen ze vrij rond. Ze staan minstens 120 dagen per jaar buiten en gra zen op weiden die alleen met organische mest worden bewerkt. Klaver en weide- bloemen zorgen voor een gevarieerd dieet, 's Winters krijgen ze geen krachtvoer, maar natuurlijke producten. Dat levert iets minder melk op, maar zo laatje de koe in haar waarde.' Terwijl zijn koeien rustig in de wei grazen, legt Jan Duyn dam uit hoe de melkinstalla- tie werkt: 'Ik heb 120 melk koeien die gemiddeld goed zijn voor twintig liter per dag. Elke koe heeft een responder, een halsband met een chip. Daarop staan alle gegevens van de koe: haar leeftijd, naam, gemiddelde melkpro ductie en eventuele medicijn behandelingen. Als een zieke koe bijvoorbeeld een penicilli- nekuur ondergaat, zorgt de computer dat haar melk niet bij de rest komt. Die mag niet als biologisch verkocht wor den. Ook haalt het systeem 'droge koeien' er tussenuit. Dat zijn drachtige koeien die de laatste twee maanden van de dracht niet gemolken mo gen worden.' De bezoekers willen alles we ten, ook over het energiever bruik van de boerderij. 'Koe melk is 36° Celsius. Dat koelen we af tot 4°. De warm te die daarbij vrijkomt ge bruiken we voor onze eigen warmwatervoorziening. Bo vendien gebruiken we het koelwater nog een keer voor het schoonmaken van de stal len. Zo hebben we ons water verbruik met tientallen pro centen teruggebracht.' Twee jaar biologisch boeren heeft zijn vruchten afgeworpen. 'Vooral aan de vogelstand kun je het verschil goed zien,' zegt Jan. 'Er zijn veel meer watersnippen dan vroeger en zelfs de zeldzame tureluurs en grutto's zijn terug.' Albert Heijn introduceerde de afgelopen zo mer het thema 'Smaak' in de winkels. Hoe is het gesteld met de Nederlandse smaalt? je zintuigen soms nodig om tot een goede definitie te komen. Op wijn gebied zien we twee ontwikkelin gen. Er zijn de laatste jaren tal van wijnlanden en smaken bijgekomen. We vinden het helemaal niet vreemd als er een Chileense wijn bij het eten gedronken wordt. Aan de andere kant zien we dat meer nieu we wijnen van dezelfde druivensoor- ten gemaakt worden. Dat is dus eigenlijk weer smaakveivlakking. Bij Gall Gall wor den wijnproeverij en populairder. Nederlanders hebben er steeds meer plezier in om zich in smaakte verdiepen. Het is een beetje als met moderne kunst. Dat wordt ook interessanter als je er meer van weet. De tijd dat we massaal een zoete Lambrusco dronken, ligt ver achter ons.' Joop Wijman, meesterkok bij Albert Heijn: 'Smaakvervlak- king? Ik weet niet waar je het over hebt. Het gemid delde Nederlandse gezin smult te genwoordig van zoveel verschillen de keukens. Ik houd me bezig met de receptuur van kant-en-klaar maaltijden. Ook daarin is de keuze enorm. Voor nog geen tientje heb je al een smaakvolle zalmmoot met een fijne pestosaus. Zelfs in ons kleine landje is er sprake van regio naal smaakverschil. Zo wordt er in het zuiden veel meer zuur gegeten dan in het zoete westen. Dat zoete is waarschijnlijk meegekomen uit Nederlands-lndie. De meest eerlijke smaak kun je terugvinden in biolo gische producten. Ook daarin is de keuze groot. We experimenteren Op 31 oktober 1994 werd Air Miles in Nederland geïntroduceerd, een electronisch spaarprogramma. Albert Heijn was met ABN-Amro, KLM, Shell en Vroom Dreesmann één van de initiatiefnemersLater sloten meer bedrijven, waaronder Etos, Jamin en Gall Gall zich aan. Vijfjaar later is Air Miles een begrip, de helft van de Nederlanders spaart mee. Het eerste lustrum wordt aangegrepen om medewerkers van deelnemende be drijven met een wedstrijd aan te sporen hun fantasie de vrije loop te laten. Wat zou je doen met 5000 Air Miles? veel op smaakgebied, maar wees niet bang, hutspot met spek zal al tijd worden gegeten.' Paul Sieben, praktijkbegeleider op de Hogere Hotelschool in Maastricht: 'Ik verbijt me als ik om 10.30 uur langs een snackbar rijd en mensen zie genieten van een patatje oorlog. Ik hou me bezig met het koken voor grootschalige keukens. Het uit gangspunt daar moet hetzelfde zijn als voor een klein restaurant. Smaakvol en gezond moet voor ie der gerecht de basis zijn. We zijn op smaakgebied wel op de goede weg. Je ziet steeds meer restaurants ex perimenteren met "nieuwe keu kens". Als we onze smaak vergelij ken met die van de landen om ons heen, zie je niet zo gek veel ver schil. Als ik een cijfer moet geven dan zitten we op een dikke zeven. Dat was een paar jaar terug een mager zesje. Kookprogramma's, de AllerHande en natuurlijk onze eigen groeiende honger naar "lekker en gezond", hebben voor dat rapport cijfer gezorgd.' Het Air Miles spaarsysteem is in 1988 bedacht in Engeland. Uit onderzoek bleek dat klan tenbinding het best gestimu leerd kon worden met een spaarprogramma voor reizen. Met Air Miles kunnen com plete reizen worden betaald. Inmiddels is het Air Miles programma in Nederland uit gebreid met geschenken. Via de website (www.airmiles.nl) wordt dit jaar naar schatting voor 6 miljoen gulden aan ge schenken besteld. Boormachi nes en dekbedovertrekken zijn favoriet. Air Miles stimuleert de creati viteit. Behalve landelijke te genhangers zoals Rocks, zijn er eindeloos veel varianten op in een Enschedese discotheek Bier Miles sparen. Ook de spaarders zelf zijn inventief. De dropjongen van Etos werd een begrip, hij kocht kilo's drop met Air Miles, verkocht de drop door aan bekenden en vloog vervolgens op en neer naar Parijs. Ook groeps- sparen is populair. Tweedui zend spaarders zorgden met het groepsspaarprogramma van de stichting AAP voor het vervoer van twee poema's van een Oostduitse dierentuin naar hun nieuwe onderko- de naam bedacht. Zo kun je men in Los Angeles. Als je hier een origineel antwoord op hebt, doe dan mee aan de wedstrijd voor medewerkers van deelnemende bedrijven. Wat moet je doen? Maak een verhaal of een gedicht (maximaal 500 woorden), een werkstuk of een tekening. Het maakt niet uit wat je kiest, als je fantasie er maar mee duidelijk wordt. Voorwaarde is wel datje in je inzending verwijst naar een be steding uit het Air Miles magazine of de catalogus. Er zijn drie hoofdprijzen. De winnaars krijgen - hoe kan het ook anders - 5000 Air Miles. De vijf tweede prijswinnaars krijgen elk 1000 Air Miles, en dan zijn er tien derde prijzen te verdienen, die toch nog goed zijn voor 500 Air Miles. Stuur je inzending voor 31 oktober 1999 naar: Air Miles, Communication PR o.v.v. wedstrijd Air Miles 5 jaar Postbus 2048 2130 GE Hoofddorp De uitslag wordt eind november schriftelijk aan de winnaars be- kengemaakt. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Fred Hummel, sous-chef restau rant 'De Hoop op d' Swarte Walvis': 'Het gaat niet goed met onze smaak. Het eten wordt steeds meer een grote suikerpot. Zoet is goed, lijkt het culinaire credo. Jammer, pure smaken kom je steeds minder tegen. Ons restaurant doet geen con cessies op smaakgebied. Hier komt niets uit blik en zijn smaak- en kleurstoffen aan het verkeerde adres. Ik sta met open mond te kij ken wanneer kinderen hier onze zelfgemaakte appelmoes met een zuur gezicht laten staan. De reden? Er zit niet genoeg suiker in. Waar ik ook niet goed van word, zijn smaak combinaties als hagelslag met pin dakaas en meer van dat soort mier zoete uitspattingen. En alles krijgt een Hollands tintje of het nu om een Indische rijsttafel of een Itali aanse pasta gaat. Ik hoop dat het tij nog valt te keren.' Henk Zirschky: productgroup manager 'Wijn' bij Gall Gall: 'Smaak blijft een moeilijk begrip. Het is iets watje bij het drinken van wijnen moet ontwikkelen. Je hebt al

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 11