Meester neemt participatie mee naar Sara Lee "Bijna vertild aan zwaar onderwerp" De case: ziekteverzuim "We horen en zien klachten bij collega's" 10 Ahold Flitsen september 1999 Dit is Meester NIEUWS ngsÉFnieuws V.Ln.r.: staand Anja Elzas, Fré van Diepen, Henny Beumer en Patrick Smelt. Op de voorgrond Henk Ekkelboom en Fokke Huizingh Participatie is medezeggenschap op de werkvloer: medewerkers bespreken met leidinggevenden zaken als werken in het weekend, veiligheid, studie. Ahold is er blij mee, want meedenkende medewerkers betekent: méér ideeën en grotere flexibiliteit! Wèl is het nog wennen; zowel voor de OR, als voor de leidinggevende en de medewerker. Voor inspiratie: lees in vier reportages hoe je collega's handen en voeten geven aan participatie. Deze maand: Bij vleeswarenbedrijf Meester in Wijhe praat iedereen sinds begin september over de overname van het bedrijf door Sara Lee Meats Europe (zie ook pagina 1). De OR heeft het er druk mee, want de over gang moet voor de medewerkers goed worden geregeld. En participa tie, wordt dat straks 'geïmporteerd' bij Sara Lee? OR-secretaris Fokke Huizingh beaamt: "We zijn bij Mees ter vrij ver met medezeggenschap op de werkvloer. Het zit in de hoof den van mensen dus, ja: dat nemen we mee." Hij legt uit hoe participatie wérkt bij Meester "In het voorjaar van 1998 zijn we als proef gestart met één 'Decentrale OR' voor de unit Gecombineerde Producten (GP). Binnenkort hebben we er ze ven. Zo'n D.O.R. heeft vier tot zes le den. Hij is altijd gekoppeld aan een unit die verantwoordelijk is voor één stuk van het bedrijfsproces. De mensen hebben er dezelfde werk omstandigheden. Het grote voordeel van besluiten die daar worden ge nomen," zegt Fokke, "is dat ze beter worden gedragen." De D.O.R. van de unit GP bestaat uit vier - gekozen - medewerkers. Zij pakken onder werpen bij de kop die leven in de unit Namens zo'n veertig tot hon derd collega's vergadert een D.O.R. eens per twee maanden met de productiemanager. Als het nodig is, vaker. "Wat er zoal op tafel komt? Dat varieert. Het kan gaan over op leiding, productie, aanschaf van nieuwe machines, stijl van leiding geven; alles wat er speelt in de unit. De OR kan ook besluiten om een bijeenkomst voor alle D.O.R.-leden te beleggen waarin zaken worden besproken die het hele bedrijf aan gaan. Voorbeeld hiervan is de over name van Meester." Elke D.O.R. heeft overigens een contactpersoon bij de OR. De OR coacht, "maar weet via de D.O.R.- en ook beter wat er speelt bij de achterban," aldus Fokke. Voor meer informatie over participa tie bij Meester, bel Fokke Huizingh, telefoon: 0570 528244. Core business: productie snijden en verpakken van vleeswaren. Servicegericht. Werkvorm: 7 units, elk verantwoordelijk voor een specifieke taak Ploegendienst: Ja. Soms nacht- en weekend werk Aantal werknemers: ruim 750 Fulltimers: Leeftijdopbouw: ruim 650, parttimers: ongeveer 100 20% 31 jaar 40% 31 - 40 jaar 40% 40 jaar Mannen: 75 Vrouwen: 25 Wat gaat al goed, wat kan beter? Het succes: De OR-man: "Alles wat de D.O.R. bereikt is 'eigen werk': het staat heel dichtbij. Dat maakt mensen enthousiast om mee te doen." Het contact met de achterban: "Is goed," zeggen OR-lid Fokke Huizingh en D.O.R.- leden Anja Elzas en Hennie Beumer. "Is goed," zegt ook leidinggevende Patrick Smelt. "Dankzij de D.O.R. weet ik beter wat mensen vinden van de overgang naar Sara Lee." Het contact met de leidinggevende: "Is goed," zeggen Anja en Hennie. "Patrick is een medestander." De planning: "Kan beter," zegt Hennie. "Ik had niet gedacht dat sommi ge beslissingen zó lang moesten duren. Komt omdat er soms veel mensen zijn die hun fiat moeten ge ven." Hennie Beumer, Fré van Diepen, Anja Elzas en Henk Ekkelboom vormen gezamenlijk de D.O.R. van Gecombineerde Producten (GP). "De unit GP heeft veertig mede werkers," zegt Hennie. "De ver houding mannen-vrouwen is fifty- fifty. Momenteel zijn we bezig met het 'ziekteverzuim'. Het hele be drijf kampt ermee, maar bij onze afdeling lag het vorig jaar extra hoog." Hoe dat komt? "Rug, schouders, nek," somt Anja op. "Het was voor ons makkelijk in ventariseren wat de oorzaken zijn. Tenslotte doen we het werk zelf ook en zien en horen we de klach ten van collega's." Voor alle dui delijkheid: Anja doet verpakkings werk, de mannen van de D.O.R. werken in de productie. Op hun oorzakenlijst voor ziekteverzuim ONDER VERANTWOORDELUKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD staan zaken als eentonig en zwaar werk, kou, vocht, verkeerde werk houding. "We hebben deze lijst besproken met onze productie manager, Patrick Smelt," zegt Hennie. "Voor sommige klachten konden we gelijk voorstellen doen voor verbetering. Zo kwamen col lega's met het idee van hefmachi- nes, die platen vlees op werk- hoogte brengen; hoefje niet meer te bukken. En rollen verpakkings folie, die 25 kilo wegen, zijn ver vangen door veel grotere rollen die machinaal op hun plaats wor den gebracht." Anja: "Die grote rollen bleken nog voordeliger te zijn ook." Voor andere oorzaken bedacht de D.O.R. niet onmiddel lijk een oplossing. Hoefde ook niet, want de productiemanager dacht mee. De twee teamleiders ook. Zij konden iets doen aan de eentonigheid van het werk, door mensen meer te laten rouleren. De Arbo-commissie tenslotte, gaat aan de slag met onder meer tocht en werkhouding. Wordt het bij de unit GP straks veel rianter werken dan bij units waar de D.O.R. zich nog niet over ziekteverzuim heeft gebogen? "Ik denk het niet," zegt productie manager Patrick Smelt. "Nogal wat punten op de lijst van GP kom je elders bij Meester ook tegen. Zo'n lijst helpt bij het bedenken van algemene maatregelen, voor het hele bedrijf. Dankzij het werk van de D.O.R. heeft de unit GP echter maatwerk." De valkuil: "Deze D.O.R. begon met een 'zwaar' onderwerp," aldus Fokke. "Overwerk. De D.O.R. dreigde zich eraan te vertil len. Er ontstond een sfeer van strijd. Als OR hebben we de partijen weer bij elkaar gebracht, ledereen werd er wijzer van." De tijdsbesteding: "Valt mee," zegt Anja. "Veel gesprekken voer je tijdens het werk. Gewoon door je werk te doen, weetje dus wat er speelt. En als je doorvraagt, komen mensen ook met ideeen." "Valt niet tegen," relativeert productiemanager Patrick. "Het is de moeite waard. Wel ben ik voorstander van 'zo praktisch mogelijk'. Ik geef leiding aan twee units. Hun werk ligt in eikaars verlengde. De D.O.R.-en heb ik on langs voor het eerst in één vergadering bij elkaar gehad. Dat was handig. En het bespaart tijd..." De coaching door de OR: "Een jaar geleden," zegt Anja, "had ik van dit werk geen kaas gegeten." Bescheiden: "Nu weet ik iets meer. Dat komt door de OR; die helpt ons op streek. En we hebben mazzel met twee voormalige OR-leden in onze D.O.R." "Er zijn nog eens zes D.O.R.-en die 'jonger" zijn dan die van de unit GP," weet Patrick. "Ze staan nog niet zo stevig in de schoenen. Ondanks de drukte rond de overname door Sara Lee, doet de OR er goed aan het groeiproces degelijk te blijven begeleiden." ««Ml NIEUWS

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 10