'We staan midden tussen ons personeel' 'Je bent onbevangen, hebt een frisse kijk' lor je tong, daar niet aan beginnen' 7 24 jaar: Yvette Heijwegen, jongste managementtrainee bij GVA 26 en 24 iaar: Cees en Patricia van der Poel, de jongste AH-franchisers, Dordrecht isen. In Nederland is jaar, 15,4 procent is iclusie: bijna 70 procent nAfaoId in Nederland is onder de heeft de toekomst, zegt een 3rd. Op de drempel van het Flitsen daarom mét en over de ste eeuw. permarktmanager jssum Op je 26su' je eigen supermarkt hebben én verantwoordelijk zijn voor dertig man perso neel en een forse omzet? Cees van der Poel (26) en zijn echt genote Patricia (24) zijn sinds kort de jongste AH-franchisers van het land. 'We zien onze leeftijd als een groot voor deel,' begint de jeugdige eige naar van AH 8674 in Dor drecht. 'We staan midden tussen ons personeel. Ook wij gaan uit en houden van een goede film en lekkere muziek. Nee, van een generatiekloof is hier geen sprake.' Hoe oud moetje zijn om een super markt te kunnen runnen? 'Weet ik niet. Het gaat ook niet om leeftijd, maar om mo tivatie, creativiteit en durf. Ik ben elf jaar geleden, op mijn vijftiende, als parttimer be gonnen. Al vrij snel wist ik dat ik een eigen winkel wilde. Daarom heb ik de detailhan delsschool gedaan en mijn NI- MA-A gehaald.' En dan krijg je ineens de mogelijkheid om als franchiser aan de slag te gaan. Da's even slikken? 'Dat viel best mee. In tien jaar tijd van vakkenvuller naar franchiser geeft natuurlijk een kick. Maar tijd om met het hoofd in de wolken te lopen, krijg ik In Nederland mag je vanaf je 13* jaar werken. Werken op jon ge leeftijd is aan tal van strenge regels gebonden. De belangrijk ste op een rijtje: Wat wel mag en wat niet? Ben je 15 jaar of jonger dan mag je geen werkzaamheden verrich ten die gevaar opleveren of schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. NIET: Bij Albert Heijn mag je bijvoorbeeld: - Geen snijwerkzaamheden verrichten WEL: Bij Albert Heijn mag je bijvoorbeeld: - Vulwerkzaamheden verrichten - Klanten laten proeven - Schoonmaken Wanneer en hoelang mag je werken? - Mensen van 13 en 14 jaar mogen niet op school- of zon dagen werken. - Daarbij mag je niet meer dan 6 uur per dagwerken. - In vakantietijd mag je geen 6 maar 7 uur per dag werken. - In totaal mag je in een school week niet meer dan 12 uur werken, in een vakantieweek 35 uur. - Je mag ook niet na 19.00 uur werken. - Ben je 15 jaar dan mag je ook beperkt op schooldagen wer ken (max. 2 uur). - Op een niet-schooldag mag je max. 8 uur werken. In de va kanties max. 40 uur per week - 16- en 17-jarigen mogen al leen tot22.00 uurwerken als hun school de volgende dag om 10.00 uur begint. it ik vind van jonkies in de ikel? 13- en 14-jarigen kom lier niet tegen. Die vind ik jnet een maatje te klein, irbij heb ik een avond-bele- ing en dan mogen zij niet rken. Maar ik heb een grote b parttimers van 16 jaar. ik koester die gasten, want rijn goed en houden me Wat mij opvalt is hoe ze t privé met elkaar omgaan, teren zijn ze nog met der man naar het Muider- ind hier in de buurt ge in. Vrijdagavond pakken ze ien een biertje in de kroeg, erlijk? Kapsels en kleding anderen snel. Ik vind dat oi. Alleen heb ik in de win- natuurlijk wel met mijn nten te maken. Die bepa len wat er wel en niet kan. Achter de kassa met een pier cing door je tong of een hip paars kapsel? Daar kan ik niet aan beginnen. In Amsterdam liggen die zaken misschien anders. Moeite om jong perso neel te werven heb ik niet. Zelfs nu in de vakantieperiode staat de jeugd te dringen. Of ze het makkelijker hebben dan vroeger? Als je de oplei dingsmogelijkheden en het banenaanbod bekijkt wel. Maar wij konden vroeger met weinig studie en minder di ploma's nog goed terechtko men. Die kans wordt alsmaar kleiner.' niet. Er komen organisato risch en financieel veel nieu we zaken om de hoek kijken. We moesten met een plan naar de bank, nadenken over onze winkel en ondertussen werken aan een nieuw team. Tussen de bedrijven door zijn we ook nog getrouwd,' zegt Cees. Patricia is twee jaar jon ger dan haar man. 'Dit zijn spannende weken', zegt ze. 'In onze winkel ben ik verant woordelijk voor de admini stratie en het kassapark. Geen lichte opgave. We zullen de komende tijd lange dagen ma ken en ons soms afvragen wat we aan het doen zijn. Maar ik heb er veel vertrouwen in. Ons uitgangspunt is schoon, vol en gezellig. Met een jong team en de steun van vrienden en fa milie gaat dat zeker lukken. Je moet niet vergeten dat we met z'n tweeën bijna twintig jaar winkelervaring hebben. We hebben nu de plannen klaar voor een gloednieuwe AH-supermarkt.' lden 'Nee, ik voel me geen jonge higlcigDaar ben ik net wat te nuchter [voor. Stiekem vind ik het wel leuk dat ik nog steeds de jongste trainee ben. En het is ook een voordeel. Want ik doe op relatief jonge leeftijd al veel ervaring op. Soms zie ik mensen nog wel eens verbaasd kijken als ze mijn geboorte jaar 1975 achter mijn naam zien staan. Maar ik heb net als andere collega's gewoon vijf jaar gestudeerd. De theoreti sche kennis is dus gelijk. Op het gebied van persoonlijk heid en uitstraling ligt dat an ders. Iemand van 50 met een vracht aan ervaring zal anders overkomen dan iemand van 22. Dat is iets watje niet uit een boekje haalt. Bij GVA word ik als volwaardig collega be schouwd. Ja, natuurlijk kan ik op mijn leeftijd al een bijdrage leveren aan de organisatie. Je bent onbevangen en objectief, hebt een frisse kijk op zaken. Dat zorgt soms voor verras send creatieve oplossingen. Ahold is zuinig op zijn jonge helden. Het traineeprogram ma is daar een mooi voorbeeld van. Ik krijg de kans om in een paar jaar verschillende func ties te doorlopen. Als ik over een paar jaar ergens een lei dinggevende functie krijg, ben ik daar klaar voor.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 7