dan de tegenpartij" aar Jt 4 'Bloemen en planten horen in de supermarkt' Je mag in dit vak nooit liegen' Ai-iold Flitsen augustus 1999 Zijn er producten waar je niks mee hebt? 'Ik ben een houdbaar-man. Ik heb minder met vers. Dat moetje ver zorgen.' Je was inkoper van zoutjes, grutterswa ren, dierenvoeding. Maar de laatste twee jaar heb je samen met je opvolger de groep Bloemen Planten uit het slop ge trokken. Da's toch vers? 'Jazeker, ik heb dat opgepakt omdat de toenmalige bloemen en planten- man onverwachts wegging. Het was een schip van bijleggen, een zorgen kindje. Ik vond het een uitdaging, bloemen en planten horen bij one stop shopping, in de supermarkt dus.' Heeft iemand na veertig jaar in dit vak nog een uitdaging nodig? 'Het vuur was nog niet gedoofd.' Dat was ook te merken bij je laatste be toog, twee dagen voor je afscheid. 'Ik wilde nog één keer vlammen. Er is een salto mortale nodig in het denken van de winkelmedewerker om bloemen en planten echt te la ten slagen. Daar moet iedereen van doordrongen zijn, dus dat heb ik daar verteld. We hebben alles nu ge regeld. De logistiek, de afspraken met leveranciers, de milieu-eisen, de versheid. Nu is het aan de winkels.' Kun je, als je een commerciële neus hebt, elk product verkopen of inkopen? 'Ik denk het wel. Je moet het spelle tje leuk vinden.' Thuis hangt een kast vol grijze en blauwe pakken, stropdassen en witte overhemden. Veertig jaar lang was het de outfit van George Rijke, commeröant in hart en nieren. Deze zomer nam hij af scheid van de detailhandel waar hij als 15-jarig jongetje begon, in de supermarkt waar z'n vader bedrijfsleider was. Later werd hij in koper. Dat bleef hij zo'n veertig jaar. Een gesprek met George Rijke (60) over 'het spelletje', de wandelgangen en de wasmachine. Wat is de kern van het spelletje? 'Je zin krijgen, zodanig dat de tegen partij het ook nog leuk vindt.' Zitten er bij die tegenpartij meer vrienden dan vijanden? 'Zakelijke vrienden zijn er wel, geen maten. Er moet toch een zekere af stand blijven bestaan.' En vijanden? 'Als Albert Heijn de zaken stopzet, vindt een leverancier dat niet leuk natuurlijk. Het hoort bij dit vak dat je zo'n gesprek moet voeren. Ik heb daar bij kleine leveranciers wel moeite mee gehad. Dan probeerde ik een uitlooptij d af te spreken. Kreeg zo'n leverancier een halfjaar de tijd om vervangende klanten te vinden. En wij garandeerden hem nog een halfjaar omzet. Ik heb daar wel van wakker gelegen.' Rijke is casual geldeed. Spijlcer- hemd, colbertje. 'Nu mag het', vindt hij. 'Een pak hoort in dit vak. Je krijgt vaak bezoek.' Hij loopt hard, met grote passen. 'Het verbaast me niet dat mensen me zo kennen. Ik loop snel, vroeger sneller dan nu.' Toch zit hij onderuitgezakt en praat zonder al teveel opwinding. Ben je ongeduldig? 'Ja, ik kan er bijvoorbeeld heel slecht tegen als systemen niet wer ken. Ik weet dat ze bij automatise ring capabele mensen hebben, maar ik erger me blind als ik mijn bloe- mendistributie moet plannen en het werkt niet. Daar gaat mijn plan ning. Dan stap ik op hoge poten naar die afdeling.' Toch moet je ook geduld hebben. Je hebt veel jonge commercianten opgeleid en be geleid. 'De mooiste periode in mijn carriè re. Ja, ik ben met jonge mensen ge duldig. Ik laat ze vrij om de dingen te doen die ze willen doen, ook al gaat het fout. Ik heb ze wel wat waarden en normen meegegeven. Je mag in dit vak nooit liegen, het gaat niet alleen 0111 geld en je moet flexi bel zijn. Wat vandaag waar is, kan morgen weer achterhaald zijn. Toch moetje zo rechtlijnig mogelijk te werk gaan.' Is er een gouden regel in het commerciële vak? 'Je moet altijd iets meer weten van je product dan de tegenpartij.' In de overloop van gebouw B naar ge bouw A voegen een paar andere ou we rotten zich bij hem. Hans Vet, routinier-inkoper AGF en Wim Baars, sinds jaar en dag kaas-inkoper. Hoe belangrijk zijn de wandelgangen? 'Daar worden de zaken gedaan', zegt Rijke. 'Als je zolang rondloopt als ik ken je veel mensen en veel mensen kennen jou. Het werkt vaak veel beter om iemand even aan te schieten in het voorbijgaan, of tij dens de lunch.' Is het vak veranderd? 'Geloof ik niet. De markten zijn complexer. De assortimentsgroepen zijn groter, er zijn meer merkartike len. Er is meer keus dan dertig jaar geleden. We begonnen ooit met zes inkopers, nu zijn er veertig. Vroeger deed de wijninkoper, frisdrank en bier erbij, nu zijn dat drie verschil lende category managers. Maar de essentie van het vak is hetzelfde.' Je hebt je eerste tien jaar doorgebracht in de winkel. Bij Simon de Wit. Zou je, als je het over mag doen, langer in de winkel blijven? 'Ilc zou langer op school blijven. Ilc ben van de Mulo meteen de winkel ingegaan. Ik zou nu economie gaan studeren en uiteindelijk toch op het hoofdkantoor komen. Wat niet wil zeggen dat ik geen winkelman ben. Ik kan direct zien of een winkel lek ker is. Lekker is een vakterm. Lekker is de algemene uitstraling van een winkel.' Waarom kocht Albert Heijn Simon de Wit? 'Ze kochten de concurrent. Simon trok een ander publiek. Dat is uit eengevallen in klanten die voor Al- bert Heijn kozen en klanten die naar de discounters trokken. Die kwamen in die tijd sterk opzetten. Het heeft jaren geduurd voor Simon echt Albert Heijn kon worden.' Wat ga je doen? 'Ik ben nu een paar maanden weg. Ik heb me nog geen moment ver veeld. We hebben een huisje in Zuid-Frankrijk, daar zijn we net vijf weken geweest.' Is je vrouw blij dat je eindelijk thuis bent? 'Natuurlijk, maar we zullen samen een manier moeten vinden om ons leven nu in te vullen. Ilc zal wat meer moeten gaan doen thuis. Ze heeft me verteld hoe de wasmachi ne werkt.' Mogen ze je bellen als ze er niet uitko men? 'Met alle soorten van genoegen.' Kom je dan terug uit Zuid-Frankrijk? 'Desnoods, ik heb geen hekel aan autorijden.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 4