Megafestatie levert AH 1.500 serieuze sollicitanten op Groene scriptie wint Verkoop Goed toeven bij Albert Heijn op jongerenspektakel Ahold Scriptieprijs: Gezondere toekomst Zwitserland Close finish Geen ontslagen Marvelo Ahold Flitsen augustus 1999 - Bungy-jumpen, een tatoeage laten zetten of een lasergame spelen. Op de Megafestatie, het jaarlijkse jongerenspekta kel dat plaatsvond van 10 tot en met 18 juli in de Jaar beurs in Utrecht, konden de bijna tweehonderdduizend be zoekers kennismaken met alles wat hen interesseert. Tussen het grof geschut van de landmacht, TMF en Veroni ca konden de gemiddeld 17-jarigen tot rust komen in de Beachclub van Albert Heijn, het enige supermarktbedrijf aanwezig. Twee van de vijftienhonderd jongeren die zich inschreven voor een baan bij AH Op luie strandstoelen tussen de palmbomen werden de jongeren onder het motto 'Proef de dag!' getrakteerd op gratis hapjes en drankjes. Ma gazijnmedewerkers, verkoop managers en teamleiders van Albert Heijn en de DC's gaven informatie over de verschil lende carrièremogelijkheden. Zij vertelden over hun eigen ervaringen en met succes, zo bleek. Linda Smit was na mens Albert Heijn een paar dagen op de Megafestatie: 'Voorafhadden we niet ge dacht dat we zo veel positieve reacties zouden krijgen. Geïn teresseerden konden op een formulier aangeven wat voor werlc ze graag zouden willen doen en wat voor opleiding ze hebben. We hoefden het vaak niet eens te vragen, om dat ze spontaan begonnen met invullen. Uiteindelijk hebben we aan deze actie zo'n 1.500 serieuze reacties overgehouden!' Die zijn in middels doorgespeeld naar de clusters en DC's. Daar zullen binnenkort de eerste jonge enthousiastelingen aan het werk gaan. Wanneer je je medewerkers vertelt dat hun bedrijf verkocht gaat worden, is de eerste reactie vaak: we doen het niet goed. Zo is het bij de vleesverwer kende bedrijven van Ahold zeker niet. En dat hebben we dan ook ver teld. Om te overleven is het noodzakelijk dat VVO, Meester en Nistria zich aansluiten bij een partner. De concurrentie bundelt zich. In de vleessec tor zijn het vooral de slachterijen die steeds vaker niet alleen slachten, maar ook het eindproduct leve ren. In de vleeswarenbranche ontstaan op Europees niveau een paar giganten. Daarmee verdampt het historisch bestaansrecht van onze vleesverwerkende bedrijven. Wij leveren alleen aan Albert Heijn en het is onmogelijk dat wij in de toekomst op kunnen boksen tegen zulke giganten. Zij zullen tegen een in teressantere prijs een zelfde kwaliteit vlees en vlees waren kunnen leveren. Daarmee snijden zowel Al- bert Heijn als wij onszelf in de vingers. Verkoop aan een gedegen partij maakt het mogelijk ook te in noveren en de kosten daarvan uit te smeren over een groter volume. Kortom, ik geloof dat met deze stap gezondere toekomstkansen voor Meester, Nistria en WO worden gecreëerd. Henk Sterk directeur Meester, Nistria en Vers Vlees Organisatie De in Amsterdam afgestudeerde en in Oslo wonende Dimitri Oetiker heeft de Ahold Scriptieprijs gewon nen. Hij laat in zijn scriptie zien hoe milieumanage ment kan leiden tot duurzaam concurrentievoor deel. Het actuele thema bracht de 27-jarige bedrijfseconoom de eerste plaats én 10.000 gulden. 'Ja, dit is heel mooi,' reageert Dimitri een paar dagen na de uitreiking thuis in Oslo. 'En die 10.000 gulden hadden niet op een beter moment kunnen komen. Ik heb net sa men met mijn vriendin een appartement gekocht.' Dimi tri kwam door toeval op het onderwerp van zijn scriptie. 'Een kort artikel in een tijd schrift over de mogelijke con currentievoordelen als gevolg van goed milieumanagement trok mijn aandacht. Ik wilde onderzoeken hoe een super marktketen zogenaamd "groen" concurrentievoordeel kan behalen.' Bij het vergaren van informa tie kwam Dimitri in Zwitser land terecht. 'Het super marktconcern Migros is pionier op het terrein van mi lieuvriendelijk ondernemen. 'Zij weten met een milieube wust assortiment voordeel te behalen. Met hun groene ima go ontlopen zij bijvoorbeeld de binnenlandse prijzenoor log. Die is vaak alleen op de laagste prijs gericht. Dat trekt een ander soort klanten dan klanten die hangen aan een groen imago. Je zou de verge lijking met de biologische producten van Albert Heijn kunnen trekken. Voor een leefbare planeet betaalt de klant graag een paar dubbel tjes meer. Naast milieuvrien delijk geproduceerde produc ten hebben ook de logistiek, de afvalverwerking en het electriciteitsverbruik bij Mi- gros een groen karakter.' Wat vindt hij van de inspannin gen die Albert Heijn op mi lieugebied levert? 'Het Aarde en Waarde-programma vind ik een mooi voorbeeld. Daar kunnen veel supermarktorga nisaties nog iets van leren.' Het niveau van de ingestuur de scripties was hoog. Het ver schil tussen de winnaar en de laagst genomineerde bedroeg me impact op de economie.' slechts 0,4 punt. Juryvoorzit- Ahold wil met de prijs weten ter Hans Blankert: 'In vier jaar tijd heeft de scriptieprijs veel aan uitstraling gewon nen. De retail heeft een enor- schappelijk onderzoek naar voor de detailhandel interes sante onderwerpen stimule ren. Vervolg pagina 1 Over mogelijke kopers is nog niets bekend. Uitgangs punt bij de verkoop is dat de nieuwe eigenaar groot ge noeg is om de ontwikkelingen in de sector te kunnen volgen. Het moet bovendien een goede werkgever zijn met een gezond bedrijf. Albert Heijn zal zijn vlees- en vleeswaren gewoon blijven afnemen, dat wordt in het verkoopcontract vastgelegd. De koper moet daarom zelf ook hoogwaardige kwaliteit kunnen leveren. Bij de verkoop zullen in ieder geval geen gedwongen ontslagen vallen. De arbeidsvoorwaarden zullen, zoals de wet voorschrijft, hetzelfde blijven. Maar juist daarover hebben medewerkers veel vragen. 'Dat komt omdat Ahold door iedereen altijd wordt ervaren als een uitste kende werkgever, met goede secundaire arbeidsvoor waarden,' zegt Jeanette van de Pas, productiemanager bij Meester. Ahold verkocht eerder de Albro Bakkerijen Zwanenburg aan Quality Bakers en nu dus de vleesverwerkende be drijfsonderdelen. De vraag dient zich aan of Marvelo, het enig overblijvende productiebedrijf van Ahold, stil aan ook rekening moet houden met verkoop. Peter van Baak, controller bij Marvelo zegt: 'Absoluut niet. Onze situatie is anders. Wij leveren met name een aantal an- kergroepen, zoals private labels koffie, thee en wijn. Juist die blijven in het toekomstbeeld van AH van groot belang. De Raad van Bestuur van Ahold heeft onze toe komststrategie, Marvelo op weg naar 2003, dan ook onderschreven.' Zie ook pagina 10 Dimitri Oetiker ontvangt 10.000 gulden van juryvoorzitter Hans Blankert

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 3