1 4 12 Ahold Flitsen augustus 1999 In deze rubriek kijken we elke maand achter de schermen bij een leverancier. Hoe worden de produkten die we allemaal zo vanzelfsprekend vinden en die we regelmatig door onze handen laten gaan, gemaakt? Deze maand zijn we vlak over de grens in Duitsland, waar miljoenen foto's worden ontwikkeld en afgedrukt. Vakantie, verjaardag... met z'n allen maken we miljoenen kiekjes per jaar. Camera's zijn steeds makkelijker te bedienen en goedkoop. Waar gaan al die volgeschoten filmpjes naar toe? Flit sen volgde de fotorolletjes, afkomstig uit onder andere de winkels van Albert Heijn, naar Cewe Color in Mönchengladbach. in het eind van de dag halen koeriers bij de win- :ls de ingeleverde filmpjes op. Cewe Color heeft in Europa 24 laboratoria waar ieder jaar in totaal tweeëneenhalf miljard (2.500.000.000!) foto's wor den afgedrukt, afkomstig van winkelketens en de fotovakhandel. Voor zes uur 's ochtends komen er in Mönchengladbach iedere dag gemid deld 78.000 rolletjes binnen. Die komen allemaal op één grote hoop terecht. Drie honderd mensen werken er in ploegen dienst om jaarlijks meer dan driehonderd miljoen foto's af te drukken. gaan de zakjes naar de 'splicer'.Hier worden |d®olletjes gescheiden van de zakjes. De zakjes worden bewaard, de filmpjes worden machinaal uit het patroon - het plastic omhulsel - gehaald en achter elkaar geplakt. Zo ontstaan er lange rollen film. Foto's die nabesteld worden, worden met de hand gemerkt op de negatieven, waarna een machine knipt en plakt tot er net zo'n rol met nabestellingen ontstaat. rollen film verdwijnen in de ontwikkelaar, irin speelt zich een chemisch proces af, waar verschillende vloeistoffen aan te pas komen. Na deze behandeling worden de films in dezelfde Mk filmrolletje zit in een zakje dat voor- gg#n is van een streepjescode. Die bevat allerlei informatie, zoals de winkel waar het rolletje is ingeleverd. Op het zakje is aangekruist wat de klant wil: het for maat van de afdruk, mat of glanzend pa pier en of het een eerste bestelling is of een nabestelling. De sorteermachine ziet de kruisjes en volautomatisch komen de zakjes met dezelfde kenmerken bij el kaar in een grote bak. Het woord 'fotografie' is afgeleid van de Griekse woorden voor licht en schrijven. De allereerste foto werd gemaakt in 1826, door Joseph Nièp- ce. Hij deed daar acht uur over. Twee jaar later ging deze Fransman sa menwerken met Louis Daguerre, maar hij overleed een paar jaar daar na. Daguerre ging alleen verder met experimenteren tot hij in 1839 een koperen plaat had ontwikkeld, waarmee het maken van een foto nog maar een half uur duurde. Ongeveer tegelijkertijd bedacht Fox Talbot een manier om foto's op papier vast te leggen. De kwaliteit van het beeld was minder goed, maar van iedere opname konden onbeperkt af drukken worden gemaakt. In 1851 duurde het maken van een foto nog maar twee, drie seconden. Ruim 30 jaar later werd er voor het eerst ge bruik gemaakt van een flexibel filmrolletje. Fotografie werd beschikbaar voor het grote publiek. Bij Albert Heijn werden vorig jaar 2.678.107 film rolletjes ingeleverd, van gemiddeld 25 afdrukken. AH-klanten haalden in 1998 dus (even rekenen) 66.952.675 foto's op. Tegenwoordig zijn er ook digitale camera's te koop. Daar komt geen filmrolletje meer aan te pas, de foto's worden direct opgeslagen in het computergeheugen en kunnen makkelijk worden bewerkt. machine gedroogd, waarna de negatieven op een 'nodger' terecht komen. Dit apparaat maakt klei ne inkepingen aan de rand van de negatieven, zodat herkenbaar is waar de ene foto ophoudt en de volgende begint. Dan kunnen er afdruk ken worden gemaakt. Dat gebeurt door een prin ter die 30.000 afdrukken per uur aflevert. Tege lijkertijd maakt een digitale camera opnames van al die afdrukken voor een fotoindex, een af druk met een overzicht van alle foto's die op het filmpje staan. komt alles weer samen: de afdrukken, de itieven, de fotoindex en de zakjes. De num mers worden gecontroleerd, horen de fo to's en het zakje inderdaad bij elkaar? Het enige dat nog rest, is een sticker op de zak met het bedrag dat de klant in de winkel moet afrekenen. De computer re kent precies uit hoeveel het aantal af drukken kost in de munteenheid van het land waar het rolletje vandaan komt en tegen de prijs die de desbetreffende win kelier ervoor rekent. ^uur nadat de rolletjes het laborato- binnen werden gebracht, gaan de foto's retour afzender. Twee dagen nadat het rolletje is weggebracht, kan de klant zijn foto's ophalen.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 12