Meester, WO en Nistria maakt zich op voor overname OR OR Etos heeft wat uit te leggen OR Den Toom wil verdiende loon Ahold's één na jongste houdt verkiezingen OR GVA akkoord met zomerchauffeurs 10 NIEUWS NIEUWS Mailing NIEUWS Rijlessen Ahold Flitsen augustus 1999 Op 14 juli maakte Ahold bekend dat Meester, Nis tria en WO verkocht zul len worden. Deze bedrij ven werken nu exclusief voor Albert Heijn. Ze hebben echter een bre dere klantenkring nodig om zowel kwaliteit als lage kosten te kunnen handhaven. OR-secretaris Fokke Huizingh: 'Als OR zien we de noodzaak van deze stap: in 1995 hebben we een be langrijke efficiencyslag gemaakt en ook zijn we succesvol met nieuwe producten. Maar de ruimte op het schap van Albert Heijn houdt ge woon ergens op, en daarmee onze ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD groeimogelijkheden.' Bij de mede werkers roept het nieuws veel vragen op. 'Hoe zit het straks met de werk gelegenheid', bijvoorbeeld. En: 'wat gebeurt er met onze secundaire ar beidsvoorwaarden, en met allerlei spaarregelingen en veizekeringen die via Ahold zijn afgesloten?' 'In deze periode verzamelen we alle vragen,' zegt Fokke. 'Die nemen we mee naar ons gezamenlijk, wekelijks overleg. Als OR zitten we immers verspreid over Meester in Wijhe, WO in Groen- lo en Zaandam en Nistra in Moer gestel. Naast de vragen van de me dewerkers zetten we enkele strategische vragen. Zo zijn we er als OR in geïnteresseerd welke plannen potentiële kopers hebben met onze bedrijven, zodra de contracten zijn getekend. Welk plaatje we exact moeten onderzoeken, weten we ei genlijk pas als de koper bekend is. Wel is het goed mogelijk dat de be drijven naar verschillende eigenaren zullen gaan. Er ligt voor ons dus veel werk. De medewerkers van Meester, WO en Nistra zeggen we dat we de toekomst in eigen hand hebben. De toekomst, dat is immers de kwaliteit van producten en diensten die we leveren. Aan Albert Heijn, en straks ook aan anderen.' De overnames vinden naar verwach ting in het najaar plaats. De OR is van plan op verschillend gebied de hulp van specialisten in te roepen voor raad en informatie. Een ultra-lage opkomst bij de ver kiezingen van maart zette de OR van Etos aan het denken. Voelen de me dewerkers zich niet aangesproken door de OR? Wat voor verwachtin gen hebben ze van het OR-werk? Uit Ahold-onderzoek bleek dat vrouwen minder snel naar de stembus gaan dan mannen, dat parttimers minder geïnteresseerd zijn dan fulltimers en dat jongeren traditioneler denken over de taken van de OR dan oude ren (35+). En wie werken er bij Etos...? 'Onze conclusie was snel getrokken,' zegt OR-voorzitter Creon Burgmeijer. 'Als we serieus met participatie op de werkvloer aan de slag willen, hebben we heel wat uit te leggen aan onze mensen. Bijvoorbeeld wat een strategische OR inhoudt. En dat zaken die direct met je eigen werk te maken hebben, voortaan in de winkel (of in een groep winkels) worden besproken.' Inmiddels is er een werkgroep Communicatie, die z'n eerste voorzichtige schreden op het communicatiepad heeft gezet: een mailing naar alle medewerkers van Etos om te vragen wat ze van hun OR verwachten. 'De resultaten van de mailing vormen de basis voor vervolgacties. Die zetten we uit vanaf het najaar, als iedereen terug is van vakantie. Want we willen nie mand missen.' 27 jaar bestaat supermarkt Den Toom in Rotterdam, maar van een OR was het nooit gekomen. Tot de verkiezingen van afgelopen maart. Er werd een vijfkoppige OR geïnstal leerd met vertegenwoordigers van de Zuivelafdeling, de Groentenafde- ling, de Bakkerij, de Administratie en de Informatie. Gezamenlijk verte genwoordigen ze 190 medewerkers. 'We gaan aan de slag met de on derwerpen die voor alle Ahold-be- drijven gelden,' zegt OR-secretaris Henk van Strien. 'Een hot item? On ze bemoeienis met de salarisadmi nistratie. Sinds 1 januari ontvangen we ons salaris via Zaandam en, me de door de 'eigen' regelingen die we nog bij Den Toom hebben, loopt dat nog niet soepel. Foutjes worden wel telkens verrekend, maar toch. We zetten er nu wat druk op; deze kwestie moet gauw goed komen.' ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Bij GVA kun je vanaf deze maand 'op kosten van de zaak' een chauffeursdiploma voor de vracht wagen halen. De OR en P&O zijn beide enthousiast over het idee en de laatste diende in juli een instem- mingsaanvraag in. 'We hebben de puntjes op de i gezet bij de vergoe ding,' zegt OR-lid Jeroen Nagtegaal, 'en zijn inmiddels akkoord.' GVA heeft 160 vaste vrachtwagen chauffeurs. Veel van hen willen graag in de schoolvakantie vrij. 'Het is praktisch onmogelijk om gemoti veerde en gediplomeerde vervan gers via het uitzendbureau te vin den,' aldus Nagtegaal. 'Om nog maarte zwijgen over ziektevervan ging. Tegelijkertijd weten we dat me dewerkers, bijvoorbeeld in het ma gazijn, best eens op een andere plek zouden willen werken. Met dit Oproep: kandidaten gezocht voor OR-verkiezingen bij Primarkt (20 tot en met 23 oktober). Al bestaat deze OR pas twee jaar, er is plaats voor 'nieuw bloed', mede door een uit breiding met twee zetels. De huidige OR bestaat uitzeven leden, de nieu we straks uit negen. Omdat de OR- leden net op dreef kwamen, werd de verkiezingsronde voor alle Ahold- OR'en in maart overgeslagen. In ok tober volgt een kleine inhaalslag. De 1.500 medewerkers van Primarkt worden alsnog uitgenodigd hun stem uitte brengen. Het winkelper soneel krijgt vier afgevaardigden. De overige vijf zetels worden verdeeld over de bakkers en slagers, de be drijfsleiders, het DC, het hoofdkan toor en de afdelingsmanagers. Voor zitter Theo Hermans: 'Als je zin hebt in het OR-werk, ben je een welkome kandidaat. Voorwaarde is dat je ver der kunt kijken dan je eigen werk plek. Kun je tenminste zes collega's noemen die jou zien zitten als OR- lid? Laat ons dat voor 6 september weten en je bent kandidaat voor de zittingsperiode tot 1 april 2002.' Meer weten? Bel dan voorzitter Theo Hermans: 0165 569960 ofOR-'ve- teraan' Marsha Broeders: 076 5798888. Zij vertellen je graag alles wat je weten wilt over de OR-praktijk. De folder over dit onderwerp 'Mee denken' ligt bij hun voor je klaar. idee zijn dus twee partijen blij.' De GVA'ers die belangstelling hebben, mogen aan de slag. Het chauffeurs diploma bestaat uit een groot rijbe wijs en een stuk theorie over onder meer belading, techniek en ver voersdocumenten. 'De rijlessen vin den plaats onder werktijd, de theo- rieboeken gaan mee naar de keu kentafel.' Vakantie in de zomer? 'Twee weken. Hooguit. Anders werkt het plan natuurlijk niet.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 10