De vrijheid van een rund op de vruchtbare pampa FritzAhlqvist-DC voor Disco Hoofdkantoor USA naar Washington DC Awtevikto "Fourth of July" Argentijns rundvlees: puur natuur Utrecht Streng Finast Tops Friendly Markets Nieuw DC in Buenos Aires open in augustus: Winkels erbij in Latijns-Amerika Eindeloze grasvlaktes, daar tussen grazende kuddes en gauchos - de Argentijnse cow boys - die de veestapel in de gaten houden. Zo zien de pampa's van Argentinië eruit. Een deel van het vee hier heeft Albert Heijn 'onder con tract'. En dat is niet zo gek, want Argentinië is een vlees- land bij uitstek. Helemaal vergelijkbaar met Nederland is het niet: zo lopen AH's run deren op een stuk pampa ter grootte van de provincie Utrecht. Op stal komen de dieren niet: grazen doen ze op de pampa, die uitermate vruchtbaar is. Bijvoederen ge beurt alleen in de winter en dan met normale vervangers, zoals granen. Puur natuur. De gaucho's leiden te paard de grazende kuddes in goede banen en houden een oogje in het zeil. De kuddes zijn overigens wel opgedeeld in kleinere eenheden van een paar honderd dieren, want om duizenden runderen tege lijk in de gaten te houden is zelfs voor de getrainde gau cho's teveel van het goede. Achter dit wat romantische plaatje gaat een gedegen Argentijnse runderen die bij AH onder contract staan, krijgen een speciaal AH-label In mei zijn alle 42 winkels van Finast in de Ameri kaanse staat Ohio omge doopt tot Tops Friendly Markets. In 1996 werd Fi nast (de afkorting voor First National Stores) al geïntegreerd in Tops Mar kets en werd ook afgekon digd dat er op termijn een andere naam op de gevel zou staan. De verandering van de naam is de laatste fase van die integratie. Voor de klanten heeft de naams verandering overigens geen gevolgen: assortiment en personeel blijven hetzelfde. Het hoofdkantoor van Ahold USA zal aan het eind van de zomer verhuizen van Atlan ta, Georgia, naar Washing ton DC. Naar verwachting zal de meerderheid van de ca. 65 medewerkers mee verhuizen. President en CEO van Ahold USA Bob Tobin zegt in een toelichting: 'Door de verhui zing naar Washington DC komt het hoofdkantoor mid denin het werkgebied van on ze snel groeiende super marktketens. Hierdoor kan de dienstverlening aan onze Amerikaanse bedrijven ver der worden verbeterd.' Het hoofdkantoor ondersteunt de vijf supermarktketens van Ahold in de Verenigde Staten: Stop Shop, Giant Landover, Giant Carlisle, Tops Market en BI-LO. Marc van Gelder is vice president Supply Chain Management bij Ahold's Amerikaanse supermarktke ten Stop Shop. Marc is getrouwd met de Amerikaanse Karah, die eerst bijna tien jaar in Nederland heeft ge woond. Ze hebben twee kinderen: Alexander van 6 en Bob van 4. Maandebjks doet Mare verslag van het leven in de Verenigde Staten. Op 4 juli vieren wij hier in Amerika "independence day". In 1776 wer den de Verenigde Staten op deze dag onafhanklijk van Engeland. Nadat de Nederlanders Nieuw Am sterdam hadden gesticht, zijn de Verenigde Staten een kolonie van onder andere Engeland geweest en was Nieuw Amsterdam ineens New York. in Boston, waar het hoofdkwartier van Stop Shop staat, heeft de vierde juli een spe ciaal tintje, want daar begon de Amerikaanse onafhankelijkheid. 4 Juli wordt groots gevierd als een nationale feestdag met veel para des. In iedere plaats in de VS, hoe klein ook, vinden die parades plaats. Picknick Ook bij ons in de winkels is het een drukte van belang. Bijna ie dereen gebruikt de vierde juli om te gaan picknicken met de hele fa milie, ook al omdat het één van de weinige vrije dagen is in de VS. Zo'n picknick is wel anders dan in Nederland: vaak wordt er ook ge barbecued. De hamburgers en de hotdogs zijn dan ook niet aan te slepen. En een hamburger maak je hier niet zomaar: speciale hambur gerbroodjes worden eerst ge smeerd met mayonaise of mosterd, daarna ijsbergsla en tomaten, dan de hamburger met veel ketchup, en gesmolten kaas er bovenop. Zo heb je dan je Big Mac. Na de picknick gaat de hele fami lie zelf sporten of naar sport kij ken, meestal een baseballwed strijd (honkbal), samen met American Football en basketbal dé sport in de VS. En een feestdag moet je in stijl afsluiten, dus tegen de avond is er in ieder dorp of stad in het centrum vuurwerk. Het is nog niet open, maar de naam van het nieuwe DC van de Argentijnse supermarktkten Disco staat al vast: het Fritz Ahlqvist DC. Vorig jaar overleed Ahold-bestuur- der Fritz Ahlqvist. Juist hij was het, die Ahold's uitbrei dingen in Latijns-Amerika inzette. Vandaar dat het nieu we DC zijn naam als eerbetoon zal dragen. Het Fritz Ahlqvist-DC van Dis co staat in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires en zal alle 58 Disco-supermarkten in Buenos Aires beleveren. Het DC is 40.000 m2 groot en zal zowel houdbare als verse pro ducten uitleveren. Er zullen ongeveer 300 medewerkers aan de slag gaan. Bij de bouw van het nieuwe DC heeft Dis co de eigen niet geringe ken nis aangevuld met logistieke ervaring van elders uit de Ahold-wereld. Fritz Ahlqvist Eind mei maakte Ahold bekend dat via de joint venture met de Braziliaanse super- en hypermarktketen Bomprego, de supermarktketen Petiprego (Klei ne Prijs) Supermercados is gekocht. De keten, met een omzet van 90 mil joen, bestaat uit zes grote winkels in de Braziliaanse provincie Bahia. In Pe rn breidde Ahold via haar joint venture met het Chileense Santa Isabel uit met vier supermarkten in de hoofdstad Peru. De gezamenlijke omzet van deze vier winkels is 20 miljoen. Albert Heijn haalt een deel van z'n rundvlees uit Argenti nië. Duizenden runderen grazen er op een 'pampa' ter grootte van de provincie Utrecht. Te paard, dan trekken we een middag op met de gauchos. stukje denkwerk schuil. Doel is de klant in Nederland een heerlijk en eerlijk stukje vlees voor te schotelen. Daar bij weet Albert Heijn zeker dat de hele keten onder con trole is. Daarvoor werkt men samen met een aantal streng geselecteerde veebedrijven. gen plaatsvinden, krijgen alle runderen die bij Albert Heijn 'onder contract' staan een halfjaar voor de slacht een la bel. Als kalf blijven ze ge woon bij de moeder in de kudde op de pampa. 'Bij de koe gezoogd' heet dat in gauchos' vaktermen. Veeartsen onderzoeken de dieren regelmatig en ook bij de slacht en het vervoer wordt streng toegezien. Om er zeker van te zijn dat er met de die-

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 5