M Een Amerikaan in Amsterdam Hssfcl VoTO 4 Ahold Flitsen juni 1999 'Pleased to meet you' - Kennismaken met Allan Noddle 'Ik heb Ahold zien groeien van een kruidenier uit Zaandam tot een global company' 'Noodzaak is de moeder van de uitvinding. Jullie moeten wel' 'Ik kon in Harrisburg niet meer over straat. Ik liep constant handtekeningen uit te delen' Allan Noddle woont in Amsterdam, een stad die 'het slechtste en het beste' in zich heeft. Hij' geniet van de polsslag van de stad, noemt zon der bedenktijd zijn favoriete restau rants: Bordewij k, Toscanini, Het Tuinhuijs, het zijn inderdaad de be tere plekken. Amsterdam moet een paradijs zijn voor een Amerikaan die van lekker eten houdt: 'Typische opmerking van een Europeaan', zegt hij. 'Alsof je in Amerika geen goede restaurants hebt. Dat vooroor deel dat wij alleen maar hambur gers eten, dat is echt achterhaald.' Heeft hij, zoals het een Amerikaan in Amsterdam betaamt, de Nacht wacht al gezien? 'Al zes keer. En ie dere keer zie je weer wat anders. Het is een fantastisch schilderij.' Amsterdam heeft alles, vindt hij. 'Het is compact, intiem, anders dan downtown in Amerika. Daar staan vaak grote kantoorgebouwen, de handel is naar de suburbs verdre ven, hoewel je nu een beweging te rug naar de centra ziet.' Noddle's lo kale supermarkt is FoodPlaza, achter de Dam. Hij koopt er z'n kaas, z'n crackers, z'n brood. 'Het is een winkel waarin je de toekomst ziet. Veel producten zijn ready to eat of ready to heat. Het moet snel en makkelijk. In Amerika is die trend al jaren aan de gang. In Nederland lcomt dat ook. In de States is 70 pro cent dubbele inkomens, in Neder land is het 40, maar het groeit. Het verhaal is simpel: er wordt niet OverAhold: Allan Noddle was 15 jaar de president én het gezicht van Giant Food Stores, hoofdzetel Harrisburg, Pennsylvania. Vorig jaar verkaste hij naar Holland. Hij werd, tegelijkertijd met oud-Stop Shop-president Bob Tobin, de eerste Amerikaan in de Raad van Bestuur. Voor de Raad van Bestuur houdt hij zich bezig met de markten waarop Ahold zich specifiek wil richten: Azië en Latijns-Amerika. 'Ik was ver eerd en verrast dat ze me vroegen', geeft hij toe. 'Ik mis de mensen bij Giant, dat is waar, maar ik heb er een unieke ervaring bij gekregen. En ik kom nog steeds veel in de win kels, ilc ben een shopman.' Wat zijn de uitdagingen van zijn nieuwe taak? 'Groeien in Azië zal moeilijk zijn, dat is één uitdaging. In Latijns- Amerika zijn de vooruitzichten rooskleuriger, maar voor alle lan den waar ilc nu kom geldt: je moet de regels en de wetten leren, de cul tuur, de omgangsvormen. Als je dat goed doet, kun je succes hebben. Ik heb Ahold zien groeien van een kruidenier uit Zaandam met een paar ketens in Amerika tot een glo bal company. De scope is veranderd. Relaties zijn belangrijker geworden, het leren van elkaar, het overdragen van kennis. Communicatie dus.' Wat spreekt hem persoonlijk aan in Ahold? Noddle denkt niet lang na. 'De openheid, de zorg voor de mede werker en de strategie om de beste te willen zijn.' eens meer over straat. Ilc liep con stant handtekeningen uit te delen. Ik heb m'n optredens in het open baar, mijn speeches, beperkt tot twee, drie in de maand, want het was soms niet leuk meer. De anoni miteit waarin ik nu door Amster dam kan lopen, vind ik heerlijk.' Zijn televisieoptredens zorgde ook voor de nodige verwarring. 'Ik deed de klachtenbehandeling zelf. Belde er een klant op, zei ik: this is Allan Noddle en dan hadden ze het gevoel dat ze in de maling werden geno men. Allan Noddle, dat was dat ty petje uit de reclamespots, dat was toch niet de directeur. Dat duurde soms minutenlang.' Allan Noddle was behalve de reclameman, ook de man van EDLP, Every Day Low Pri ces, een begrip in de Amerikaanse food retail. 'Het succes ervan is mak kelijk te verklaren. We garanderen dat we altijd lager zijn dan de con current, misschien niet met elk pro duct, maar wel over de hele linie. We doen ook geen specials, zoals hier.' meer zo gekookt als vroeger. Een stoofpot van zes uur, wie maakt dat nog?' Over distributie in Holland: Toch ziet hij ook verschillen tussen de Hollander en de Amerikaan. 'De Hollander is meer gesteld op vers. Die komt ook twee, drie keer in de week zijn boodschappen doen. Ame rikanen niet, die komen één keer per week, één keer per twee weken. Dan laden ze hun wagen vol, met meer diepvries of producten met lange houdbaarheid. Het feit dat de Hollander vaker winkelt, is de reden dat Albert Heijn altijd in de buurt is, ook in hartje Amsterdam. En het is ook de reden dat in Amerika de winkels in grote shopping mails aan de rand van de stad liggen. Het houdt elkaar in stand.' We komen op de distributie, de smalle straten, de drukke steden. Hollanders lopen voorop als het gaat om logistiek. 'Noodzaak is de moeder van de uit vinding', zegt Noddle. 'Jullie moe ten wel. In Amerika hebben we de ruimte. Maar we kunnen in Ameri ka veel efficiënter distribueren. Veel fijnmaziger en met minder kosten, bijvoorbeeld door de distributie van onze ketens te bundelen.' Over zijn televisieoptredens: Allan Noddle was 15 jaar de populai re president van Giant Food Stores. Die populariteit had hij vooral te danken aan zijn optredens in de re clamespots van Giant. Is hij een filmcarrière misgelopen? *What do you mean? Ik kon in Harrisburg niet

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 4