Tttb HiAkutg of... 12 Ahold Flitsen juni 1999 Deze vakantiemaand zijn we in België, waar Etos In deze rubriek kijken we elke maand achter de schermen bij een leverancier. Hoe worden de producten die we allemaal zo vanzelfsprekend vinden en die we regelmatig door onze handen laten gaan gemaakt? vandaan komen. Op een half uur rijden van Antwerpen ligt Heist op den Berg. Hier is het familiebedrijf Proficos gevestigd. Proficos maakt huidverzorgingspro ducten. Vochtinbrengende crème, gezichtsmas kers, anti-rimpel crème. En ook het eigen merk zonnebrand van Etos. Het bedrijf levert crèmes aan landen als de Verenigde Staten en Japan, landen met de strengste veiligheidseisen ter we reld. Vanuit de hele wereld komen de grondstoffen binnen. De basis voor de meeste crèmes is het zelfde. Water en oliën. Verder bestaat zonne brand uit chemicaliën die de huid beschermen en parfums die het lekker laten ruiken. overblijft. Beide bestanddelen worden in ketels van 2000 liter verwarmd tot tussen de 70 en 80 graden Celsius. Afhankelijk van het soort crème dat gemaakt gaat worden, wordt het water lang zaam aan de olie toegevoegd, of andersom. In het eerste geval ontstaat een vette, waterafsto tende basiscrème. In het andere geval zit de olie sen de 2200 en 2800 flessen Etos zonnebrandcrè me afgevuld. De lege flessen worden handmatig op de band gezet, het vullen zelf gebeurt vol automatisch. Een medewerkster plaats de dop op de fles, die door een machine wordt dichtge- drukt. Daarna het etiket. Ook volautomatisch, waarbij elke fles zijn unieke code meekrijgt. bij wijze van spreken in het water, waardoor een r- In het eigen laboratorium wordt het eindpro- gypct getest op bacteriën. Conserveringsmiddelen die aan de crème zijn toegevoegd, kunnen als er dunnere, beter smeerbare crème ontstaat. Zo'n crème beschermt niet wanneer je bijvoorbeeld gaat zwemmen. ^In'een andere hal van het bedrijf staan medewer kers aan de vullijnen. Per uur worden hier tus- Dé grondstoffen worden in het eigen la- bóratorium getest. Er worden verschil lende monsters genomen die de oven in gaan om een lekkere, warme omgeving na te bootsen. Zo kan snel worden gezien wat de stof in het echt doet. De kweekjes gaan dan de kast in waar ze vier of vijf dagen blijven staan. Dan wordt bekeken of bacteriën of schimmels zich hebben kunnen ontwikkelen. Als dat het geval is, wordt de grondstof afgekeurd. Zoniet, dan gaat het in productie. de productiehal worden water en olie nengd. Het water is gefilterd zodat al le mineralen eruit zijn en het pure water Er zijn verhalen bekend van natuurvolkeren die zich insmeren met modder tegen de zon. In zuidelijke landen gebruikten mensen olijfolie om de huid soepel te houden. Maar het eerste bekende gebruik van zonnebrandproducten was in 1928 in de Verenigde Staten. Europa volg de in 1936, toen een apotheker in Frankrijk zonnebrandcrème begon te verkopen. Het Amerikaanse leger gebruikte in de Tweede Wereldoorlog een van petroleum afgeleid product als zonnebrand. Dat leidde na de oorlog tot een verdere ontwikkeling van zonnebrandproducten. Zonne brandcrèmes beschermen tegen twee soorten UV straling, UVA en UVB. UVB is verantwoordelijk voor het verbranden van de huid. Na drie tot vijf uur in de zon kan acute verbranding al optreden. UVA zorgt voor de bruine kleur, maar is gevaarlijker omdat het veel dieper in de huid doordringt. Dat kan leiden tot huidkanker. Etos zonnebrand biedt be scherming tegen beide soorten straling. De beschermingsfactor wordt als volgt berekend: als u onbeschermd tien minuten in de zon zou kun nen liggen voor u begint te verbranden, kan dat met beschermingsfac tor 2 twintig minuten, met factor 4 veertig minuten enzovoorts. Het is echter verstandig ieder uur te smeren. te grote hoeveelheden zijn gebruikt, huidirrita ties veroorzaken. De crèmes zijn niet onbeperkt houdbaar. Luc van den Brande, general manager van Proficos, raadt de consument aan een fles zonnebrandcrème niet langer dan één jaar te gebruiken: 'Omdat we zo min mogelijk conserveringsmiddelen toevoegen, is het beter een fles, die al een aantal keren mee is geweest naar het strand en daar flink heeft liggen opwar men in de zon, aan het eind van het sei zoen leeg te maken.' :Eën gebronsde huid is nog altijd een -sdboonheidsideaal. Daarom wordt er meer gesmeerd en met steeds hogere fac toren. Dat zien we terug in het assorti ment van het Etos huismerk. Kinderlo tion, crèmes met factor 30, zelfbruiner, het staat er allemaal. Zomer en winter.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 12